به گزارش صبح توس؛ رگبار و باران شدید روز گذشته در شمال استان خراسان رضوی موجب به راه افتادن سیل و وارد شدن خسارات مالی و جانی به مردم این استان شده است.

 

به گفته مسئولان استانی، علاوه بر تلفات دام‌ها و آسیب رسیدن به خانه‌ها در مسیر سیلاب، بیشترین آسیب سیل اخیر متوجه محصولات کشاورزی بوده است.

 

آخرین گزارش‌ها از جان باختن هشت نفر در اثر وقوع سیل و مفقود شدن ده‌ها تن خبر می‌دهد. تا صبح امروز آمار مفقودان حادثه 38 نفر اعلام شده بود که خوشبختانه 9 نفر از این مفقودان در ارتفاعات آق دربند پیدا شدند.

 

رسول زارع در این خصوص گفت: این افراد شامل سه مرد، دو زن و چهار کودک و نوجوان بودند که دیروز در منطقه پرخطر و در محاصره آب در ارتفاعات روستای آق دربند گرفتار شده بودند و امروز توسط بالگرد امدادی از منطقه خطر 

 

خارج و به نقطه امن منتقل شدند.

 

وی افزود: جستجوی تیمهای امدادی برای یافتن و کمک به افراد مفقود در همه مناطق و شهرستانهای سیل زده واقع در شمال خراسان رضوی همچنان ادامه دارد.

 

بنابراین گزارش، تا پایان عملیات امدادرسانی دیشب به سیل زدگان، برای 305 نفر تخلیه اضطراری و رهاسازی انجام و افزون بر هفت هزار اقلام امدادی نظیر چادر، پتو و چراغ بین حادثه دیدگان توزیع شده است.

 

*جهادگران به کمک سیل‌زدگان شتافتند

 

محمد روحانی، مسئول بسیج سازندگی خراسان رضوی نیز در گفتگو با صبح توس از اعزام گروه‌های جهادی استان برای کمک به سیل‌زدگان خبر داد.

 

 

وی ضمن اعلام فراخوانی برای فعال شدن کلیه گروه های جهادی استان در کمک رسانی به سیل زدگان افزود: در منطقه درگز کمک هایی از جمله آب آشامیدنی، مواد غذایی و پتو برای سیل زدگان ارسال شده است.

 

 

 مسئول بسیج سازندگی خراسان رضوی گفت: در منطقه خوشاب نیز نیروهای جهادی بسیج سازندگی فعال شده اند و اعزام برای کمک رسانی صورت گرفته است.

 

روحانی با اشاره به ادامه کمک رسانی در منطقه کلات و خرو نیشابور به سیل زدگان تصریح کرد: بسیج سازندگی و گروه‌های جهادی خودجوش شهرستان های سیل زده نسبت به امدادرسانی و کمک به مردم حادثه دیده فعال هستند.

 

 مسئول بسیج سازندگی خراسان رضوی ارسال موادغذایی، آب آشامیدنی و کمک رسانی به روستاهایی که در اثر سیلاب ارتباطشان با نقاط دیگر قطع شده را ضروری دانست. 

 

*دستور معاون اول رئیس جمهور برای بسیج امکانات 

 

 

اسحاق جهانگیری، معاون اول رئیس جمهور نیز صبح امروز در تماس تلفنی با استانداران خراسان رضوی و گلستان، بر لزوم رسیدگی هرچه بیشتر و کمک به آسیب زدگان تاکید کرد.

 

وی همچنین ضمن اعلام همدردی با خانواده های جانباختگان و مصدومین حادثه سیل، از استانداران خراسان رضوی و گلستان خواست با بسیج همه امکانات استان، رسیدگی هرچه بیشتر به سیل زدگان را به طور ویژه در دستور کار خود قرار دهند و حداکثر توان نیروهای امدادی را برای یافتن مفقودین و جبران خسارات وارد شده به خصوص به زیرساخت ها بکار گیرند.

 

انتهای پیام/