دکتر سعید شعرباف تبریزی، عضو هیئت علمی دانشگاه بین المللی امام رضا(ع)- این روزها، برنامه‌های پیشنهادی کاندیداهای شهرداری مشهد در حال ارائه است و علیرغم اهمیتی که حضور این برنامه‌ها در فضای ملموس آینده این شهر دارد، متأسفانه توجه کمی به محتوای این برنامه‌ها در رسانه‌های مختلف شده است.

 

ظاهراً جناب قربانی، بالاترین رأی را در بررسی اولیه اعضای شورا داشته‌اند و این موضوع کمی توقعات را از برنامه پیشنهادی ایشان بالا می‌برد. بااینکه در روز اول، پاورپوینت ارائه‌شده کاندیداها، به‌سرعت در اختیار فضای عمومی قرار گرفت اما در مورد دو کاندید بعدی، متأسفانه تاکنون این اتفاق رخ نداده است. ازآنجاکه بدون فایل امکان بررسی منصفانه وجود نداشت، باواسطه یکی از بزرگواران مرتبط با شورا، فایل ارائه این دو بزرگوار در اختیار بنده قرار گرفت که مبنای نقد قرارگرفته است.

 

متن منتشرشده از دکتر قربانی، خیلی مأیوس‌کننده‌تر از توقعات رسانه‌ای ایجادشده در قبال ایشان بود. بگذارید صریح بگویم که این برنامه تمام اشکالات دو برنامه ارائه‌شده توسط کاندیداهای قبلی را داشت و در موارد متعدد،‌ از نقاط قوت آن‌ها نیز بی‌بهره بود. شاید بشود گفت تنها‌ نقطه قوت این متن، اختصار در ارائه برنامه‌هاست . اختصار تا به این  حد که اساساً موضوع و سرفصلی بانام و مضمون فرهنگی‌ و اجتماعی در برنامه  کتبی ارائه‌شده ایشان یافت نمی‌شود!!!

 

در نقد برنامه دکتر انصاری هم اشاره شد که برنامه چهارساله، ذکر عمومی شرح وظایف ذاتی معاونت‌های شهرداری نیست، ذکر اولویت‌های مهم رتبه و زمانی مدیر در یک بازه کوتاه‌مدت چهارساله است. واقعاً پذیرفته نیست که جناب قربانی که قرار است در چهار سال کوتاه پیش رو مدیریت شهرداری را به عهده بگیرند، در برنامه! عملیاتی خود دستور به «برنامه‌ریزی دقیق برای واحدهای زیرمجموعه به‌صورت کوتاه‌مدت و‌ میان‌مدت!!!» بدهند، یا در برنامه عملیاتی حوزه شهرسازی امر به «برنامه‌ریزی دقیق برای چینی‌جاهای فرسوده شهری» ، در برنامه حوزه محیط‌زیست  «مدیریت و بهینه‌سازی منابع آب‌وخاک!!» و هکذا در ده‌ها مورد دیگر...این‌ها هر چه باشد، برنامه کاری یک شهردار نیست..

 

 برنامه ارائه‌شده فاقد زمان و‌ مکان است، یعنی نه اثری از شبکه مسائل «شهر مشهد» در آن یافت می‌شود و نه اثری از شبکه مسائل بازه زمانی «۱۳۹۶ تا ۱۴۰۰»، ظاهراً برنامه شهرداری مشهد یک نسخه مشابه بدون زمان و مکان است که در هر شهر دیگر و در هر زمان دیگر قابل‌اجراست. این اشکال به برنامه دکتر انصاری نیز وارد بود اما در این برنامه به‌طریق‌اولی وارد است. گویا نویسنده بناست تازه پس از ورود به منصب شهرداری، مسائل زمانی و مکانی مشهد را بررسی کند. اگر یک صفحه برنامه در باب بافت اطراف حرم را فاکتور بگیریم، تقریباً برنامه ارائه‌شده هیچ اشاره‌ای به شبکه مسائل مشهد نکرده است چه برسد به تحلیل درست راه‌حل مسئله در بازه زمانی پیش رو!!!

نکته عجیب و قابل‌تأمل اینجاست که غیر از تأکید بر اصلاح‌طلب بودن و التزام به گفتمان دولت دوازدهم، برنامه‌های ارائه‌شده اثری از دغدغه‌های مطرح‌شده اعضای شورای پنجم هم ندارد!!! از نحوه تعیین تکلیف بدهی‌های شهرداری و تأمین مالی پروژه‌های مهم  تا سازوکار استفاده از سمن‌ها و نحوه تعیین تکلیف طرح جامع مشهد.. ظاهراً نه‌تنها کاندید محترم مشورتی با بدنه متخصص شهرداری نداشته بلکه نیازی به‌مرور دغدغه‌های اعضای شورای شهری که بناست چهار سال با آن‌ها شهر را اداره کند نیز نمی‌دیده است.

 

شاید بعضی خرده بگیرند که مگر بناست اساساً این چند خط برنامه، در واقعیت اجرا شود که این‌گونه به‌نقد آن می‌پردازید؟ بنده هم می‌دانم که برنامه نوشتن و برنامه‌ریزی یک‌چیز است و واقعیت‌های میدانی مدیریت یک موضوع دیگر. اما چه‌ می‌شود کرد، وقتی از بسیاری از این کاندیداها در دهه گذشته اثری از مواضع مرتبط با مدیریت شهری یافت نمی‌شود چاره‌ای جز استناد به همین سطور نیست. وقتی برنامه عملیاتی روی کاغذ یک کاندید شهرداری شهر برای چهار سال آینده مشهد الرضا در حد جملاتی چون «بهره‌گیری از تجربیات پیاده شده در کلان‌شهرهای دنیا» یا «برنامه‌ریزی صحیح برای تخصیص اعتبار پروژه‌های مهم» و یا «کاهش مخاطرات و بهبود شاخصه های ایمنی» باشد، تکلیف اجرا نیز مشخص است.

انتهای پیام/