به گزارش صبح توس؛ یکی از سوژه های هفته گذشته که بازار شبکه های اجتماعی و رسانه ها را داغ کرده بود، رفتار نمایندگان مجلس در برخورد با نماینده عالی اتحادیه اروپا در سیاست خارجی و امور امنیتی بود که با نام «سلفی حقارت» از آن یاد می شود.

 

چندی پیش در حاشیه مراسم تحلیف رئیس جمهور که در مجلس شورای اسلامی و در حضور نمایندگان مردم و همچنین نمایندگان سایر کشورهای جهان برگزار شد، شاهد اتفاقی ناخوشایند بودیم که علاوه بر تلخ کردن کام ملت تبدیل به تیتر بسیاری از رسانه‌های غربی شد.

 

اقدامی که علاوه بر واکنش حامیان این نمایندگان، خشم سلبریتی ها را نیزبر انگیخت و انتقادهای بسیاری از سیاسیون چپی و راستی را در پی داشت.

 

سلفی حقارتی که نمایندگان مجلس شورای اسلامی با جناح های چپی و اعتدالی در قالب فراکسیون امید انداختند، علاوه بر این که خود را در مقابل غرب بی حیثیت کردند در واقع ارزش ملت و مردم نظام جمهوری اسلامی را نیز پایین آورده و اقدامی خلاف شان نمایندگی مجلس جمهوری اسلامی انجام دادند.

 

نماینده مجلس در نظام جمهوری اسلامی تمام شأنیت و وجهه خود را از مردم می گیرد و هر آنچه که بدست آورده صدقه سر ملتی است که به او اعتماد کرده و او را به عنوان وکیل به مجلس فرستاده است، بنابراین نماینده باید بداند، رفتار و کردار او نمایانگر شخصیت مردم در مجامع بین المللی است و هر اشتباهی که انجام می دهد در واقع توهین به مردم محسوب می شود.

 

به همین دلیل نماینده مجلس باید از رفتار و کردار خود مراقبت کرده و در فعالیت ها، مواضع، سخنرانی ها و مصاحبه های خود طوری رفتار کند که علاوه بر حفظ شئون نمایندگی حافظ آبروی نظام و مردم جمهوری اسلامی نیز باشد؛ در غیر اینصورت طبق کمیسیون اصل 90 مجلس شورای اسلامی و همچنین قانون نظارت بر رفتار نمایندگان مجلس با آن ها برخورد شود.

 

این قانون شامل 12 ماده است و طبق بند «ب» از ماده دوم این قانون، که می گوید: «گزارش های مربوط به رفتار خلاف شئون نمایندگی» باید مورد بررسی هیئت نظارت قرار گیرد، باید نظر سایر نمایندگان مجلس در قبال رفتار آن نماینده سنجیده و در صورتی که نمایندگان مجلس این حرکت را خلاف شئون نمایندگی خواندند با آن ها برخورد شود.

 

حال سوال اینجاست که آیا رفتار این افراد شئون نمایندگی مردم و ملت را در مقابل دشمنان قسم خورده نظام جمهوری اسلامی رعایت کرده است؟.

 

چه کسی آبروی ریخته کشورعزیزمان در رسانه های غربی و شرقی را جمع می کند؟ و هیئت نظارت بر نمایندگان مجلس شورای اسلامی بنا دارد چگونه با این افراد رفتار کند تا زین پس جلوی این مدل رفتارها گرفته شود؟.

 

قطعا گزارش های مردمی و مطالبات آن ها در رسانه ها و شبکه های اجتماعی بهترین و اساسی ترین گزارشی است که توسط مردم به مجلس رسیده است و هیئت نظارت بر رفتار نمایندگان مجلس باید سریعا در برخورد با این نمایندگان اقدام کند.

 

نویسند: حسین حقی

انتهای پیام/