به گزارش صبح توس؛ گره ترافیکی مشهد ـ چناران باز می شود، سوگلی‌های اقتصاد عرصه را تنگ کرده‌اند، 3 وزیر پیشنهادی دولت دوازدهم 2 تابعیتی هستند، فراکسیون امید مجلس به ربیعی، رحمانی فضلی و جهرمی رأی اعتماد نمی‌دهد و وزارت نفت از بابک زنجانی درخواست ضرر و زیان کرد، بخشی از مهم‌ترین سرفصل‌های خبری رسانه‌های امروز استان و کشور است که در بسته خبری امروز «صبح توس» نیم نگاهی به آن‌ها شده است.

روزنامه خراسان؛

گره ترافیکی مشهد ـ چناران باز می شود

مدیرکل راه و شهرسازی استان: عملیات اجرایی این پروژه با حضور وزیرراه دولت دوازدهم آغاز خواهد شد

محمدامین شرکت اول-مدیرعامل شرکت مسکن و عمران قدس رضوی از آغاز عملیات اجرایی آزادراه مشهد - چناران توسط این شرکت خبر داد.به گزارش آستان نیوز،محمد رضا رئیسی در این باره گفت: کارفرمای این پروژه، وزارت راه و شهرسازی است و شرکت مسکن و عمران قدس رضوی، به عنوان پیمانکار فعالیت می‌کند.وی ادامه داد: با توجه به ترافیک موجود در بزرگراه فعلی مشهد - چناران به دلیل صنایع و ساخت و سازهای اطراف، روزانه 70 هزار خودرو در این مسیر تردد می کند که البته در ساعت هایی از روز، این ترافیک شدت می‌یابد، به همین دلیل از سال ها قبل، امکان افزایش خطوط عبور، بررسی شده بود. وی با اشاره به راهگذر انتخاب شده در این پروژه گفت: پس از مطالعات بسیار، راهگذر مدنظر از میدان نمایشگاه آغاز  و پس از عبور از کنار شهرک صنعتی و فاز دوم شهر گلبهار، به کنار گذر چناران متصل می‌شود.رئیسی ادامه داد: به این ترتیب مسیر این آزادراه از میدان نمایشگاه، بزرگراه‌های میثاق، امام علی(ع)، وکیل‌آباد و نیز کنارگذر جنوبی مشهد می‌گذرد که می‌تواند با توزیع بار ترافیکی در بین بزرگراه‌های مذکور، از تعداد تردد در بزرگراه مشهد - چناران بکاهد. مدیرعامل شرکت مسکن و عمران قدس رضوی ادامه داد: طول این پروژه 53 کیلومتر است و تا پایان عملیات، برای دوهزار نفر اشتغال‌زایی خواهد کرد.

اتمام عملیات اجرایی پروژه در 3 سال

در این باره مدیرکل راه و شهرسازی استان از آغاز عملیات فاز اول پروژه آزادراه مشهد- چناران- قوچان  با حضور وزیر راه دولت دوازدهم خبر داد. محمدرضا اخوان عبداللهیان، در گفت و گو با خراسان با تاکید بر این که عملیات اجرایی این پروژه هنوز به طور رسمی آغاز نشده و هم اکنون تنها موضوع تحصیل حریم در حال پیگیری و انجام است، درباره زمان آغاز رسمی عملیات اجرایی پروژه گفت: قرار بر این بود حدود یک هفته پیش این عملیات به صورت رسمی آغاز شود ولی وزیر راه و شهرسازی تشخیص دادند که این کار پس از تعیین کابینه دولت دوازدهم صورت پذیرد و بر همین اساس این پروژه حدود 10 روز آینده و با حضور  آقای آخوندی، وزیر راه و شهرسازی از محلی در نزدیکی گلبهار آغاز به کار خواهد کرد.وی با بیان این که هزینه اجرای دو فاز این پروژه حدود هزار میلیارد تومان است،  افزود: فاز اول که حدفاصل مشهد  - چناران است به طول 57 کیلومتر و با هزینه 400 میلیارد تومان اجرا خواهد شد و بقیه مسیر پروژه نیز که حدود 120 کیلومتر طول دارد هزینه ای معادل 600 میلیارد تومان در برخواهد داشت.اخوان عبداللهیان با بیان این که، مدت زمان اجرای پروژه آزادراه مشهد-چناران-قوچان، در مجموع و براساس برنامه ریزی های صورت گرفته سه سال به طول خواهد انجامید، درباره روند اجرای آن افزود: برای اتمام پروژه در این مدت باید هر دو فاز آن را تقریباً به طور همزمان آغاز کنیم و بر همین اساس با فاصله حدود یک ماه و نیم پس از آغاز عملیات فاز اول، عملیات اجرایی بخش دوم این پروژه را هم شروع خواهیم کرد.

300 واحد مسکونی ارزان قیمت احداث می شود

رئیس شورای اسلامی استان گفت: 300 واحد مسکونی ارزان‌قیمت در شهرهای سرخس، درگز و انابد بردسکن ساخته می‌شود.به گزارش خراسان رضوی، غلامرضا بصیری پور روز پنج‌شنبه در جلسه اختتامیه شورای اسلامی استان در مشهد افزود: در هر یک از شهرهای مزبور 100 واحد مسکونی با همکاری شهرداری‌ها و آستان قدس رضوی برای اقشار کم‌درآمد ساخته می‌شود.وی اظهار کرد: در این راستا زمین لازم برای اجرای این پروژه‌ها با توافق آستان قدس رضوی مشخص‌شده و ساخت آن‌ها به‌زودی آغاز می‌شود.وی گفت: تولیت آستان قدس رضوی نیز پذیرفته است در هر شهری که لازم باشد برای ساخت واحدهای مسکونی ارزان‌قیمت؛ زمین موردنظر را اهدا کند. بصیری پور با انتقاد از جایگاه نظام شورایی در کشور، افزود: نگاه مدیران در جهت تقویت شوراها نیست به‌گونه‌ای که همواره نظام متمرکز در کشور تقویت می‌شود و نظام غیرمتمرکز نظیر شوراها تقویت نمی‌شود.وی اظهار کرد: مجلس شورای اسلامی نیز نسبت به ارتقای جایگاه شورایی خوب عمل‌نکرده و شورای عالی استان‌ها هم نمی‌تواند خواسته نظام شورایی را عملیاتی کند.

 

روزنامه شهرآرا؛

 سرلشکر سلیمانی در واکنش به جنایت اخیر داعشی‌ها: انتقام خواهیم گرفت

برخی از مقامات ارشد کشوری، در پی به شهادت رسیدن مدافع حریم اهل‌بیت(ع)، محسن حججی، به دست گروه تکفیری داعش، واکنش نشان دادند و، با انتشار پیام‌هایی، این حادثه را محکوم کردند. سرلشکر قاسم سلیمانی، فرمانده نیروی قدس سپاه، با انتشار پیامی به همین مناسبت، تصریح کرد: «پس از شکست‌های پی‌درپی گروه‌های تکفیری-وهابی وابسته به استکبار جهانی در برابر رزمندگان اسلام در جبهه‌های مختلف، گروه تروریستی داعش مرتکب جنایتی فجیع و غیرانسانی شد در هیچ قاعده و قانون اسلامی و حتی انسانی‌ای نمی‌گنجد. مردم دلاور و امت حزب‌ا...، خصوصاً خانوادۀ شهید محسن حججی، مطمئن باشند که فرزندان دلیرشان انتقام این اقدام ددمنشانه را با تصمیمی قاطع، که همانا ریشه‌کن کردن شجرۀ خبیثۀ وهابیت و تروریسم از جهان اسلام است، خواهند گرفت.».

وی افزود: «این نوع جنایت‌ها، که تاکنون هزاران مورد آن به همین شکل در عراق و سوریه ضد امت مسلمان اعم از شیعه و سنی به وقوع پیوسته است، تنها نتیجه‌ای که در بر خواهد داشت اتحاد و آگاهی بیشتر عالم اسلامی نسبت به هویت و خباثت این خوارج زمان است و ما را در پاک کردن سرزمین اسلامی از لوث وجود آنان مصمم‌تر و قدرتمندتر خواهد نمود. به حلقوم بریدۀ این شهید عزیز راه اباعبدا...(ع) سوگند یاد می‌کنیم که از تعقیب این شجرۀ ملعونه و نابودی این غدۀ خطرناک تا آخرین نفرشان از پای نخواهیم نشست.».

رئیس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی ایران با انتقاد از نحوۀ خصوصی‌سازی دولت یازدهم؛ سوگلی‌های اقتصاد عرصه را تنگ کرده‌اند

سوگلی‌ها و نورچشمی‌های اقتصادی عرصه را برای فعالیت بخش خصوصی تنگ کرده‌اند. این سخن را می‌توان شاه‌بیت سخنان رئیس اتاق ایران در جمع خبرنگاران عنوان کرد. سال‌های سال است که موضوع خصوصی‌سازی و اجرای صحیح سیاست‌های اصل۴۴ جزو مطالبات مقام معظم رهبری و تمامی فعالان اقتصادی می‌باشد. حتی، در برخی اوقات، خود دولتی‌ها هم، با جملاتی مشابه اظهار نظر فوق، نسبت به این‌گونه رفتارهای دولت‌ها انتقاد داشته‌اند اما طی سال‌های متمادی تصدیگری دولتی آن‌قدر به مذاق مدیران خوش آمده است که گویا به این راحتی‌ها نمی‌توانند از بسیاری از شرکت‌ها دل بکنند. حال، در آستانۀ مستقر شدن کامل دولت دوازدهم، غلامحسین شافعی، که رابطۀ نزدیکی با دولت یازدهم داشت و چند سال است که بر مسند ریاست اتاق ایران تکیه زده است، یکی از مهم‌ترین خواسته‌های بخش خصوصی از دولت دوم حسن روحانی و تیم اقتصادی جدید دولت دوازدهم را توجه بیشتر و بهتر به موضوع خصوصی‌سازی می‌داند و البته انتقادات فراوانی هم از وضعیت فعلی خصوصی‌سازی دارد. به گزارش شهرآرا، رئیس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی ایران با انتقاد از رویۀ دولت‌ها در اجرای سیاست‌های کلی اصل۴۴ قانون اساسی اظهار کرد: «در دولت یازدهم نیز این رویکرد محقق نشد و، از این منظر، عملکرد دولت منفی ارزیابی می‌شود.». شافعی با اشاره به آغاز فعالیت دولت دوازدهم و کارنامۀ دولت قبل عنوان کرد که ارزیابی بخش خصوصی از توان دولت در ایجاد ثبات اقتصادی و کنترل تورم مثبت است اما، در مقولۀ سهم‌دهی به بخش خصوصی، عملکرد خوبی را شاهد نبوده‌ایم و یکی از مشکلاتی که از گذشته دامن‌گیر این بخش بوده است پرورش سوگلی‌ها و نورچشمی‌های اقتصادی است. وی یکی از خواسته‌های مهم بخش خصوصی که در راستای تحقق مفهوم اقتصاد مقاومتی تعریف می‌شود را کاهش تصدیگری دولت دانست و افزود: «بر این باوریم که بخش‌های دولتی و خصولتی امکان رقابت سالم را برای بخش خصوصی فراهم نمی‌کنند. این دوگانگی در حرف و عمل عرصه را بر فعالان این بخش تنگ کرده است.».

دولت برنامۀ اقتصادی ندارد

رئیس اتاق ایران در ادامه گوشه‌چشمی هم به موضوع انتخاب کابینۀ دوازدهم و اهمیت بدنۀ اقتصادی دولت داشت و عنوان کرد: «بعد از مشخص شدن نتایج انتخابات، بخش خصوصی این تقاضا را از دولت مطرح نمود که آرا و دیدگاه‌های این حوزه نیز در موضوع انتخاب وزیران اعمال گردد. بر این اساس، در یک اقدام سراسری، از تمامی تشکل‌های اقتصادی بخش خصوصی دعوت شد تا ملاک‌ها و معیارهای موردنظرشان را در این زمینه اعلام نمایند و، پس از اخذ و جمع‌بندی، در چهارچوب بسته‌ای مدون، در اختیار رئیس جمهوری قرار گرفت.».

 

روزنامه قدس؛

این روزنامه با روتیتر 'نکته ای جنجالی در برنامه ارائه شده وزیر پیشنهادی امور خارجه' این تیتر را نوشت: طرحی برای ممنوعیت اظهار نظر در مسائل سیاست خارجی!

عکس نخست نیز تصویر نقاشی از شهید مدافع حرم محسن حججی است که با عنوان 'غوغای چشمان محسن' همراه است.

 

فارس خراسان رضوی؛

3 وزیر پیشنهادی دولت دوازدهم 2 تابعیتی هستند / دختر و داماد یکی از وزرای پیشنهادی عامل فساد 8 هزارمیلیاردی صندوق ذخیره فرهنگیان

به گزارش خبرگزاری فارس از سبزوار، حسین مقصودی عصر دیروز در نشستی خبری با اصحاب رسانه شهرستان سبزوار که به مناسبت فرارسیدن روز خبرنگار در اقامتگاه برمگردی روستای طبس برگزار شد بابیان اینکه در مجلس شورای اسلامی فعالیتی بدون خوراک فکری و اطلاعاتی امکان‌پذیر نیست، با اشاره به تنش 15 کشور اسلامی در اطراف جمهوری اسلامی ایران، ادامه داد: با حذف شعار مرگ بر آمریکا زمینه ایجاد جنگ‌های داخلی در جهان اسلام و درگیری شیعه و سنی فراهم می‌شود.

 فضای حاکم بر مجلس شورای اسلامی سیاسی نیست

نماینده مردم سبزوار در مجلس شورای اسلامی بیان کرد: امروز خوشبختانه فضای حاکم بر مجلس شورای اسلامی سیاسی نیست بلکه بیشتر نمایندگان در فضای دوستی و اتحاد فعالیت می‌کنند.

مقصودی با اشاره به وزرای پیشنهادی کابینه دولت دوازدهم، تصریح کرد: نمایندگان مجلس شورای اسلامی برای رأی دادن به وزرای پیشنهادی سیاسی عمل نمی‌کنند و در حال حاضر سه نفر از وزرای پیشنهاد رئیس‌جمهور امکان دریافت رأی اعتماد از نمایندگان را ندارند.

فراکسیون امید مجلس به ربیعی، رحمانی فضلی و جهرمی رأی اعتماد نمی‌دهد

وی افزود: اعضای فراکسیون امید مجلس شورای اسلامی به ربیعی وزیر پیشنهادی تعاون، کار و رفاه اجتماعی، رحمانی فضلی وزیر پیشنهادی کشور و جهرمی وزیر پیشنهادی ارتباطات و فناوری اطلاعات رأی اعتماد نمی‌دهند.

نماینده مردم سبزوار در مجلس شورای اسلامی بابیان اینکه فراکسیون ولایت مجلس به دنبال هم‌افزایی و حضور وزرای کارآمد است، گفت: در حال حاضر نگاه این فراکسیون به بطحائی وزیر پیشنهادی آموزش‌وپرورش و شریعتمداری وزیر پیشنهادی صنعت، معدن و تجارت تعلل دارد.

دو تابعیتی سه وزیر پیشنهادی دولت دوازدهم

وی بیان کرد: سه وزیر پیشنهادی دولت دوازدهم دو تابعیتی هستند و همچنین داماد و دختر یکی از وزرای پیشنهادی عامل فساد هشت هزارمیلیاردی صندوق ذخیره فرهنگیان است که مجلس شورای اسلامی مخالف حضور این افراد در کابینه دولت است.

تاکنون 8 نفر در اثر سیل در خراسان رضوی جان باخته‌اند

حجتعلی شایانفر در گفت‌و‌گو با خبرنگار فارس در مشهد اظهار کرد: آخرین آمارها حکایت از کشته شدن 8 شهروند در خراسان‌رضوی در اثر جاری شدن سیل حکایت دارد.

وی افزود: از این تعداد کشته، پنج نفر در کلات، دو نفر در درگز و یک نفر در خرو نیشابور جان خود را از دست دادند.

مدیر کل مدیریت بحران استانداری خراسان رضوی ادامه داد: امشب نیز عملیات نجات ادامه دارد و تا این عملیات‌ها به پایان نرسد نمی‌توان گفت چند نفر در سیلاب با مشکل مواجه شده‌اند.

 

تسنیم خراسان رضوی؛

"سلفی با زن دیپلمات اروپایی" با عزت و غیرت ملت در تضاد است

به گزارش تسنیم؛ آیت الله سیداحمد علم‌الهدی روز گذشته در نماز جمعه این هفته مشهدنماینده ولی‌فقیه در استان خراسان‌رضوی افزود: امروز جریان مقاومت نماد حماسه و غیرت است و آنچه به‌عنوان نماد و محور این مقاومت شناخته می‌شود، انقلاب اسلامی ایران است. آنچه مهم است این بوده که مبدع و منبع این غیرت و مقاومت شما مردم هستید و با این کیفیت، شکل‌گیری برخی اتفاقات و وقایع در بدنه سیاسی بعضاً مورد تاثر و تاسف است.

آیت‌الله علم‌الهدی با اشاره به برخی حواشی در مراسم تحلیف رئیس‌جمهور در مجلس شورای اسلامی گفت: امام راحل به‌عنوان بنیانگذار انقلاب اسلامی فرمودند مجلس عصاره ملت است و از سوی دیگر این ملت نیز نماد حماسه و غیرت است، این ملت محور مقاومت است حال عصاره این ملت بیاید با یک زن دیپلمات اروپایی عکس سلفی بگیرد و به آن افتخار کند؟ این مایه افسوس و حسرت است.

وی خاطرنشان کرد: امام(ره) فرمودند مجلس عصاره ملت است، آن وقت این عصاره ملت با دیپلماتی عکس بگیرد که نقطه ثقل حمایت از اسرائیل است و در مقابل اقدامات خرابکارانه و ضدبرجام آمریکا نیز حاضر نشده اعتراضی صورت دهد و عنوان کند این تحریم‌ها با برجام در تضاد است؟ این‌ها با ما این‌گونه برخورد می‌کنند و در مقابل عصاره ملت افتخار می‌کند که با چنین عنصری وابسته عکس می‌گیرد؟ آیا این با عزت و غیرت ما در تضاد نیست و مایه افسوس نیست؟

 

تسنیم؛

وزارت نفت از بابک زنجانی درخواست ضرر و زیان کرد

به گزارش تسنیم، رقم بدهی بابک زنجانی متهم اصلی پرونده نفتی که حکم اعدامش هم از سوی دیوان عالی کشور تعیین شده، همواره محل مناقشه بوده است؛ دولت معتقد است بدهی زنجانی با احتساب تأخیر در تأدیه بدهی، رقمی حدود 3 میلیارد یورو معادل 12 هزار میلیارد تومان است اما وکیل بابک زنجانی می‌گوید در حکمی که قاضی صلواتی برای زنجانی صادر کرده، میزان بدهی مشخص و او به رد یک میلیارد و 967 میلیون و 500 هزار یورو محکوم شده است.

کوهپایه‌زاده ادامه داد: ارزش اموال داخلی موکلم در جلسه دادگاه از سوی معاون دادستان، دو هزار و 600 میلیارد تومان اعلام کرد که با یک حساب و کتاب سرانگشتی مشخص می‌شود که این اموال، 30 درصد بدهی موکل را پوشش می‌دهد

وکیل زنجانی می‌گوید هم اکنون موکلش با کسر اموال داخلی تهاتر شده، رقمی حدود 5 هزار میلیارد تومان به شرکت نفت بدهکار است.

بر اساس این گزارش، آن طور که کوهپایه‌زاده اعلام کرده، به تازگی شرکای بابک زنجانی قبول کرده‌اند آنچه در دادنامه دادگاه به عنوان رد مال زنجانی مشخص شده پرداخت کنند.  این مبلغ در دادنامه قطعی یک میلیارد و 967 میلیون و 500 هزار یورو قید شده است.

انتهای پیام/