به گزارش صبح توس؛ فرهاد رهبر امروز در مراسم تودیع و تکریم رئیس دانشگاه آزاد اسلامی مشهد  عنوان کرد: سابقه ای دانشگاه آزاد اسلامی نشان میدهد که می‌تواند ابزاری برای نجات کشور باشد.

وی ادامه داد: ما باید با جوانانمان بگوییم که ما می‌توانیم و به آنان اعتماد کنیم، زیرا این تنها مسیری است که می‌تواند نرخ 30 درصد فارغ‌التحصیل بیکار در جامعه را کاهش و کشور را نجات دهد.

 

رئیس دانشگاه آزاد اسلامی ادامه داد: این دانشگاه با هدف پر کردن یک خلا علمی در کشور و ارتقاء سطح علمی جوانان شکل گرفت و امروز بیش از نیمی از  مسئولیت آموزش عالی کشور بر عهده خانواده دانشگاه آزاد اسلامی است. از آرم دانشگاه آزاد که قلمی با دو بال ایمان و علم است، استنباط می‌شود که دانشگاه آزاد اسلامی باید با تکیه بر علم و ایمان به اهداف خود برسد.  

 

رهبر با بیان اینکه پنج میلیون و 700 هزار فارغ‌التحصیل از دانشگاه آزاد اسلامی هستند که از این میان 2000 شامل استان خراسان رضوی می‌شود، خاطرنشان کرد: یکی از مشکلات جدی کشور، بیکاری فارغ‌التحصیلان دانشگاهی است و براساس آمارهای رسمی 12 درصد جمعیت فعال و 30 درصد از فارغ‌التحصیلان دانشگاهی بیکار هستند.   

 

وی با تاکید بر اینکه امروز دانشگا‌های کشور برای دادن مدرک مسابقه گذاشته‌اند، عنوان کرد: آیا رسالت دانشگاه‌ها تنها دادن مدرک در مقاطع مختلف بود. بسیاری از کسانی که در دانشگاه‌ها تربیت شدند و مدرک گرفتند، امروز بیکار هستند. ما عضو هیات علمی می‌گیریم تا آموزش دهد و از‌آن طرف دانشجوی دکتری که از این دانشگاه‌ها خارج می‌شوند، در صف جذب هیات علمی قرار می‌گیرند، آیا ما امروز اصلا دانشجویی داریم که بخواهیم عضو هیات علمی جذب کنیم. از این تفاسیر می توان دریافت که ما آموزش می‌دهیم برای آموزش؛ اما این سیستم تا کجا می‌تواند ادامه یابد، مشخص است که نتیجه آن 30 درصد فارغ التحصیل بیکار خواهد بود. 

 

رئیس دانشگاه آزاد اسلامی با بیان اینکه یکی از وظایف اصلی دانشگاه‌ها آموزش است که دانشگاه‌های نسل اول بر این مبنا بوده‌اند؛ وظیفه دانشگاه نسل دوم نیز پژوهش محوری و تولید مقالات علمی می‌شود، افزود: امروز باید بیاندیشیم این نوع آموزشی که در دانشگاه‌ها داده می شود، در راستای کدام نیازهای جامعه است.  درواقع باید دانشگاه‌ها با توجه به چالش‌ها، مزیت‌ها و مشکلات کشور ماموریت خود را برگزینند تا راه‌حلی برای آن‌ها بیابند.

 

ولنگاری فرهنگی جایگاهی در دانشگاه ندارد

 

رهبر با اشاره به اینکه ما نمی‌خواهیم دانشگاه سیاست‌زده باشد، تصریح کرد: دانشگاه نباید جولانگاه احزاب سیاسی باشد، اما دانشجو بایستی آگاهی سیاسی خود را ارتقاء دهد. آزاداندیشی یکی از محورهای اصلی دانشگاه است و جسارت شرکت در  بحث و گفتگو باید میان دانشجویان وجود داشته باشد، اما این گفتگوها باید در راستای حل مسائل سیاسی، فرهنگی و سیاسی کشور باشد، نه دامن زدن به حاشیه‌های سیاسی. پای کوبیدن و زنده باد فلانی در دانشگاه معنی نمی‌دهد. دانشجو باید بداند که ولنگاری فرهنگی جایگاهی در دانشگاه ندارد و  او  باید متناسب با شان و فرهنگ دانشگاه آزاد اسلامی در آن حضور یابد.

 

وی اضافه کرد: دانشجو برای ما حرمت دارد و برای آن باید احترام قائل شویم ارتباط با دانشجو اصل کار ماست.

 

رئیس دانشگاه آزاد اسلامی با تاکید بر این که امروز فضای فرهنگی مناسبی بر دانشگاه آزاد اسلامی حاکم است، اما هنوز  این فضا در حوزه فرهنگی و حتی علمی با منویاتی که امام راحل (ره) و آیت الله هاشمی رفسنجانی برای تاسیس این دانشگاه درنظر داشتند، فاصله دارد، عنوان کرد: دانشگاه آزاد یک خانواده بزرگ با سرمایه عظیم است و اگر نتوانیم آن را مدیریت کنیم، نتوانستیم در راستای منویات امام راحل عمل کنیم و برای اینکه واقعا در عمل قدردان زحمات آیت الله رفسنجانی را بدانیم، حتما باید در این مسیر قدم بگذاریم. 

 

رهبر اضافه کرد: امروز برخی در دانشگاه آزاد در خانه خود یک سیستم آموزش راه انداخته‌اندکه این نوع عملکرد در دانشگاه معنی ندارد؛ نمره ناموس دانشگاه است زیرا در اعتبار مدرک آن تاثیر گذار است. این دانشگاه یک سیاستگذاری مشخص دارد و هرکس نمی تواند هرکاری دلش خواست در آن انجام دهد، بلکه باید یک نظام یکپارچه از بالا تا پایین در دانشگاه آزاد  موج بزند.

 

وی با تاکید بر اینکه مبنای آموزش و پژوهش در دانشگاه‌های ما باید به سمت حل مشکلات مردم باشد و جهت‌گیری نظام آموزش عالی به سمت نسل جدید دانشگاه‌ها تغییر کند، اظهار کرد: دانشگاه‌های ایران تاکنون چند مساله از موضوعات اصلی کشور را توانستند حل کنند و از چند درصد مقالاتی که تولید می‌شود، می توان تولید ثروت کرد. باید در کشور تدبیر شود که چگونه می‌توان از علم و دانش ثروت آفرینی کرد. 

 

رییس دانشگاه آزاد اسلامی افزود: سرمایه دانشگاه که ساختمان‌هایش نیست، بلکه نیروی انسانی آن یعنی اساتید و دانشجویان هستند. امروز ارزان‌ترین نیروی محقق یعنی دانشجویان و اساتید در اختیار دانشگاه‌ها است، در حالی که ما این سرمایه‌ها را تلف می‌کنیم. 

 

درآمد شهریه‌های دانشگاه آزاد روبه افول است

 

رهبر تصریح کرد: امروز این دانشگاه آزاد به دلیل این که بزرگ شده، هزینه‌های بیشتری را می‌طلبد، ولی در‌آمد آن کفاف بسیاری از این هزینه‌ها را  در اکثر واحدها نمی‌دهد؛ بنابراین مدیریت هزینه‌ها یکی از اقدامات مهمی است که باید در دستور کار ما قرار بگیرد. 

 

وی ادامه داد: درآمد شهریه‌های دانشگاه آزاد اسلامی روبه افول است، بنابراین باید به دنبال جایگزینی به جای آن باشیم که این درآمد می تواند حاصل از پژوهش، شرکت‌های دانش بنیان و تولید ثروت از علم در دانشگاه باشد.

 

رئیس دانشگاه آزاد اسلامی با اشاره به مراسم تودیع و معارفه ریاست جدید دانشگاه آزاد اسلامی مشهد گفت: امروز را به اصطلاح مراسم تودیع و معارفه می‌نامیم، ولی این مراسم معنای دیگری دارد؛ نهاد دانشگاه آزاد اسلامی با اراده امام راحل و آیت‌الله هاشمی رفسنجانی غرس شد و تک تک شما برای بارور شدن این نهال زحمت کشیدید. دکتر حلمی، شیخ‌الاسلامی  و امروز دکتر ملک‌نژاد مسئول برداشت این نهال هستند. بنابراین این مراسم به معنای تودیع و معارفه نیست، بلکه به معنای همکاری جمعی است که از ابتدای شکل گرفته و امروز به اینجا رسیده است و ریاست جدید دانشگاه آزاد خراسان رضوی نیز باید بتواند از این درخت حفاظت کند.

 

فرهاد رهبر در پایان این مراسم با تقدیر از زحمات دکتر عباس شیخ‌الاسلامی، رئیس سابق دانشگاه آزاد اسلامی خراسان رضوی، دکتر ملک‌نژاد را به عنوان ریاست جدید این دانشگاه منصوب کرد.


انتهای پیام