به گزارش  صبح توس؛ در پی شیوع بیماری پدیکلوزیس (شپش) با خلیل پاریاب، رئیس شبکه بهداشت و درمان درگز در خصوص این بیماری در درگز به گفت‌وگو نشستیم که متن مصاحبه در ادامه آمده است:

بیماری پدیکلوزیس چه نوع بیماری است؟

 

پاریاب: بیماری پدیکلوزیس توسط شپش که یک انگل خارجی محسوب می‌شود؛ به وجود می‌آید و معمولا به خاطر مشکلات بهداشتی و یا انتقال آن از فرد آلوده، این بیماری ممکن است در فردی ایجاد شود و دارای انواع شپش سر، شپش تن و شپش عانه است.

 

این بیماری در همه اقشار جامعه ممکن است دیده شود و فقط مختص به قشر فقیر جامعه نیست؛ حتی این بیماری در کشورهای پیشرفته نیز دیده می‌شود.

 

شپش از خون انسان تغذیه می‌کند؛ بزاق آن حاوی مواد ضد انعقادی است؛ که از لخته شدن خون جلوگیری کرده و خارش شدیدی ایجاد می‌کند؛ شپش قادر به پریدن و جهیدن نیست و حرکت لغزشی دارد.

 

علائم بیماری پدیکلوزیس چیست؟

 

پاریاب: به طور خلاصه خارش سر و دیده شدن تخم حشره شپش که با چشم غیر مسلح به آسانی دیده می شود از علایم مشخص بیماری شپش است.

 

تخم شپش که نام دیگرش رشک است به موی سر می‌چسبد به‌آسانی کنده نمی‌شود که خود یکی از تفاوت‌های این بیماری با شوره سر است.

 

نحوه انتقال بیماری پدیکلوزیس چگونه است؟

 

پاریاب: این بیماری در تمام گروه‌های سنی وجود دارد و محدود به جامعه و طبقه خاص اجتماعی نیست؛ پدیکلوزیس معمولا در محل تجمع افراد و یا دانش‌آموزان نظیر خوابگاه‌ها، کلاس درس، محیط سربازی و موارد مشابه شایع می‌شوند.

 

این بیماری از طریق وسایل مشترک نظیر شانه برس، کش سر، روسری و بالش منتقل می‌شوند؛ اما از طریق روکش صندلی اتوبوس‌ها احتمال آن، اندک است.

 

شپش بیشتر در چه مکان‌هایی زندگی می‌کنند؟

 

پاریاب: شپش‌ها از نوع انگل اجباری انسان هستند و برای بقا حتماً باید در کنار انسان باشند شپش‌های سر در لابه‌لای موی سر، در عقب سر و پشت گوش زندگی می‌کنند؛ شپش‌های تن نیز در مسیر درز داخلی و چین‌های لباس زندگی می‌کند که به‌صورت خارش شدید و ضخیم شدن پوست نمایان می شوند.

 

در منطقه درگز چه نوعی از شپش بیشترین شیوع را دارد؟

 

پاریاب: بیشتر گزارش‌هایی که از شیوع شپش گزارش می‌شود مربوط به نوع سر است و دو نوع دیگر در درگز شیوع ندارد.

 

چه اقداماتی را می‌توان برای کنترل بیماری شپش در درگز انجام داد؟

 

پاریاب: اقدامات آموزش‌وپرورش درگز و اداره بهزیستی می‌توانند بیشتر آثار را در کنترل این بیماری در منطقه درگز داشته باشد.

 

با توجه به اینکه 50 درصد مبتلایان افراد شش تا 12 سال هستند؛ بنابراین دانش آموزان نسبت به سایر افراد جامعه در معرض ابتلای بیشتر به این بیماری قرار دارند.

 

از سازمان و ارگان‌ها که با کودکان و دانش آموزان ارتباط تنگاتنگ دارند؛ چه انتظاراتی وجود دارد؟

 

پاریاب: اقدامات آموزش‌وپرورش و اداره بهزیستی درگز می‌تواند بیشترین آثار را در کنترل این بیماری در شهرستان داشته باشد.

 

با توجه به نحوه انتقال بیماری، باید اداره بهزیستی و اداره آموزش‌وپرورش شهرستان درگز با استفاده از پزشکان قابل‌اعتماد، اول هرسال تحصیلی تمام دانش آموزان و کودکان ورودی را مورد بررسی هر چه بیشتر قرار دهند.

 

چگونه مبتلایان با این بیماری مبارزه کنند؟

 

پاریاب: بعد از مشاهده علائم بیماری که معمولا خارش سر و دیده شدن تخم‌های حشره شپش بر موی سر است؛ فرد باید به مراکز درمانی مراجعه کند و مصرف شامپوها، داروها و اقدامات توصیه شده را به درستی محقق کند تا علاوه بر درمان فرد مبتلا، امکان ابتلای سایر اعضای خانواده و سایر افراد دارای احتمال برخورد، از بین برود.

انتهای پیام/