به گزارش خبرنگار صبح توس؛ مراسم تودیع ومعارفه مدیر جهاد کشاورزی تربت جام ظهر امروز با حضور رئیس سازمان جهادکشاورزی خراسان رضوی، مشاور و مسئول امور شهرستان ها در مجلس شورای اسلامی، فرماندار، امام جمعه و بهره برداران بخش کشاورزی در محل سالن تربیت برگزار شد و طی حکمی مهندس خوشخو به عنوان مدیر جدید جهاد کشاورزی معرفی و از خدمات شش ساله جعفر جوادی تجلیل به عمل آمد.

 

مجتبی مزروعی، رئیس سازمان جهاد کشاورزی خراسان رضوی با تشریح وضعیت کشاورزی خراسان رضوی گفت: بخش کشاورزی خراسان رضوی 50 درصد درآمدهای غیر نفتی استان را تامین می کند و درآمد حاصل از صادرات این بخش بیش از 50 درصد اعتبارات عمرانی دولت است.

 

مزروعی افزود: شدت بحران آب استان، چهار برابر میانگین بحران کشور است و این شرایط ایجاب می کند در جهت تحول شگرف در بخش کشاورزی تلاش کنیم.

 

وی ادامه داد: خراسان رضوی با توجه به عرصه گسترده ای که در صنعت کشاورزی دارد؛ اما 50 درصد از منابع آبی کشور را دارد که این امر با عدم توجه مدیران در سال گذشته باعث بحرانی شدن منابع آبی این استان شده است.

 

رئیس سازمان جهاد کشاورزی خراسان رضوی بیان داشت: از کل جمعیت شاغل در استان خراسان رضوی 23/4 درصد در کشاورزی فعال هستند این در حالی است 50 درصد جمعیت در شهر مشهد زندگی میکنند که این نسبت در شهرستان ها خیلی بیشتر از میانگین است.

 

مزروعی خاطرنشان کرد: کشاورزی استان خراسان رضوی بیمار  است و تاکنون به صورت تزریق دارو سرپا مانده است و اگر قرار بر اصلاح است باید سیستم کشاورزی تغییر و نگاه علمی بیشتر، مورد توجه فعالان این عرصه قرار گیرد.

 

وی ادامه داد: امروز بسیاری از کشاورزان ودامپروان استان توان جذب تسهیلات یارانه ای را ندارند و وظیفه مدیران است که ظرفیت ها و چالش های بخش کشاورزی را برای مسئولین تبیین کنند تا آنان بدانند پول را در کجا هزینه کنند.

 

رئیس سازمان جهاد کشاورزی خراسان رضوی با اشاره به دلایل بحرانی شدن آب در این استان تصریح کرد: در چندین سال گذشته الویت مسئولان استانی در بخش کشاورزی نبود و اعتبارات در حوزه های گردشگری، خدمات و صنعت هزینه می‌شد که این باعث عقب ماندگی استان در بخش کشاورزی شده است.

 

 مزروعی تاکید کرد: دو خطر جدی بیکاری و بحران آب کشور را تهدید می کند و اگر بخواهیم بر این مشکلات فائق شویم باید به بخش کشاورزی پرداخته شود.

 

وی با انتقاد از نحوه تخصیص اعتبار در استان یادآورشد: وزرات نیرو 34/6  درصد از بودجه استان را به خود اختصاص می دهد تا برای 20 درصد منابع مصرفی آب هزینه کند و بخش کشاورزی با دریافت شش درصد از بودجه می خواهد 80 درصد از منابع آبی را مدیریت کند که نشان می دهد مدیران مطلع نیستند بحران آب چگونه حل می شود.

 

رئیس سازمان جهاد کشاورزی خراسان رضوی ادامه داد: از بودجه شش درصدی کمتر از یک درصد صرف هزینه بهسازی شبکه های آبی در بخش کشاورزی می شود که بسیار کم است.

 

مزروعی عنوان کرد: نبود سرمایه و اقتصادی نبودن تولید کشاورزی و دامپروی مانع اصلی بروز رسانی در بخش کشاورزی و دامپروری شده است و اگر اصلاح نشود فقر اقتصادی کشاورز را از بین خواهد برد.

 

وی با اشاره به اهمیت اجرای طرح آبیاری تحت فشار گفت: در سال جاری 272 میلیارد تومان اعتبار برای اجرای سیستم آبیاری تحت فشار اختصاص یافته که در طول تاریخ بودجه کشور، بی سابقه بوده است.

 

رئیس سازمان جهاد کشاورزی خراسان رضوی با اشاره به پرداخت مطالبات گندم کشاورزان خاطرنشان کرد: پرداخت ها به صورت آنلاین صورت می گیرد و تا یکماه دیگر مطالبه گندم کشاورزان پرداخت می شود.

انتهای پیام/