به گزارش صبح توس؛ انتخاب شهردار، مهمترین و حساس‌ترین وظیفه شورای شهر است و شهردار پایتخت فرهنگی جهان اسلام و پایتخت معنوی ایران باید دارای برخی شاخصه‌های ویژه اعتقادی و سیاسی باشد.

به همین مناسبت و در آستانه این انتخاب بسیار مهم، گفت‌وگویی با آیت‌الله سیدمحمد سعیدی، امام جمعه قم و تولیت آستان مقدس حضرت معصومه(س) در مورد شاخصه‌های شهردار پایتخت فرهنگی جهان اسلام صورت گرفته که مشروح آن به شرح زیر است:

صبح توس: شهردار مشهد به عنوان پایتخت فرهنگی جهان اسلام باید دارای چه شاخصه‌های سیاسی و اعتقادی باشد؟

 

تولیت آستان مقدس حضرت معصومه(س): شهردار باید بر اساس تخصص و بر مبنای ضوابط و قواعد مورد نظر انتخاب شده و بر اساس ضوابط نیز فعالیت کند این در حالی است که گاهی افراد بر اساس ضواط مشغول به خدمت می‌شوند اما ضمن کار نمی‌خواهند یا اجازه نمی‌دهند بر اساس ضوابط عمل شود.

 

2) شهردار پایتخت فرهنگی جهان اسلام باید از حاشیه سازی و حاشیه رفتن خود و مجموعه پرهیز کند.

 

3) شهردار موظف است نیازها و اولویت‌ها را بفهمد و برای مرتفع ساختن این نیازها توان، کارکنان و امکانات را تجمیع کرده و تخصیص دهد.

 

4) همراهان و مشاوران شهردار باید صادق بوده و حرفه‌ای باشند.

 

5) کسی که می‌خواهد این مسئولیت مهم را عهده‌دار شود باید سابقه کار در شهرداری، در عرصه مدیریت و یا سابقه کار در دو عرصه عمرانی و اجرایی داشته باشد.

6) کسی که در پایتخت فرهنگی جهان اسلام به سمت شهرداری منصوب شود باید تفاوت بین کلان شهر با غیر کلان شهر و شهر مذهبی با شهرهای دیگر که از این امتیاز برخوردار نیستند را بداند؛ گاهی برخی مدیران یک ذهنیت و برنامه کاری را در کارنامه خود می‌گنجانند که مضر است مثلا به بهانه اینکه شهرها یکسان هستند و مردم حق دارند از هر امتیاز برخوردار باشند اموری را انجام می‌دهند که در شان مشهد به عنوان پایتخت معنوی ایران نیست.

 

7) شهرداران آینده باید به این امر توجه کنند که اگر می‌خواهند از شهری الگوگیری کرده و پیاده کنند نباید آن الگو شبیه به اصل آن باشد بلکه برای صحت و نتیجه مطلوب باید الگوهای گرفته شده را بومی‌سازی متناسب با شئون شهر کنند.

 

8) با توجه به کلام وحی که خداوند متعال فرمودند:« فَبَشِّرْ عِبَادِ الَّذینَ یَسْتَمِعُونَ الْقَوْلَ فَیَتَّبِعُونَ أَحْسَنَهُ» یکی از ویژگی‌های مدیر خوب این است که گوش شنوا برای حرف‌ها داشته باشد اما در مرحله اجرا از بهترین آن پیروی کند از این رو باید یک جمعیت اندیشه‌ورز باشد که طرح‌ها و پیشنهادات را پالایش کند.

 

شنیدن اقوال و طرح‌ها کاری سخت اما مفید است و اینکه به حرف‌ها گوش نکنند ایجاد نارضایتی می‌کند و اگر مدیری با خودرأیی نارضایتی ایجاد کند نمی‌تواند خوب پیش رفته و موفق عمل کند.

 

9) شهردار آینده نباید به تعبیر برخی اشخاص «جارو به دست» در عرصه مدیریت حاضر شود یعنی نباید کل مدیران و افراد دارای تجربه و سابقه را کنار بگذارد و تیم جدید که تجربه کار در مجموعه شهرداری ندارند را بر روی کار آورد بلکه باید هر کس سر همکاری دارد را نگه دارد.

 

10) مبنای کار شهردار مطلوب این است که اشخاصی که در گذشته کار کردند و اقدامات آنها تخریب نشود زیرا تخریب شرط انسانی، عاطفی، عقلی و شرعی نیست همچنین برای عملیاتی شدن طرح‌ها وقت، نیرو و بیت المال هزینه شده و تخریب اقدامات مسئولان گذشته بین مردم بی اعتمادی ایجاد می‌شود.

11) یکی از آفات کارهای عمرانی و اجرایی این است که برخی مدیران به دلیل اینکه مسئولیتشان محدود به زمان است همواره می‌کوشند طرح‌هایی را عملیاتی می‌کنند که در دوره خدمتشان به ثمر نشسته و نتیجه دهد که این کاری تبلیغاتی است این در حالی است که شهردار باید کارهای زیربنایی و ماندگار را ریل گذاری کند یعنی کاری انجام دهد که شهردار بعدی نیز در این مسیر گام بردارد.

 

شهرداری باید کارهای نمادین همچون تزئین، نظافت و نصب المان انجام دهد اما گاهی نه تنها اولویت‌ها در نظر گرفته نشده بلکه برای خوشآیند برخی طوایف اقداماتی انجام می‌شود که این کار از اساس خراب است.

 

12) شهردار خوب نباید خود رأی و خودمحور باشد؛ گاهی افراد نه چندان سرشناس تذکر و طرحی بیان می‌کنند که در اتاق طرح توسط اندیشه‌ورزان مطرح نمی‌شود و اجرایی کردن چنین طرحی موجب تهذیب نفس و رضایت مردم می‌شود.

 

13) شهرداران آینده باید با کارکنان و شهرداران پیش از خود دو نوع برخورد و مواجهه داشته باشند؛ به گونه‌ای که شهردار جدید از مسئولان پیش از خود تقدیر و تشکر کند زیرا وقتی مسئولی به افراد دارای تجربه بها بدهد آنها طرح‌های خود را با وی مطرح می‌کنند اما متاسفانه گاهی هر دولت، دولت قبل را مقصر می‌داند و با سیاه‌نمایی از عملکرد دولت قبل می‌کوشد تا تمام اقدامات پیشین را انحرافی نشان دهد این در حالی است که این فرد مسئول هم دوران دارد و حرف‌ها بعد برای خودش نیز گفته می‌شود.

 

زبان تشکر در دهان برخی نیست این در حالی است که اگر دولت و یا مسئول پیشین طرح بدی را عملیاتی کرده بود مسئول آینده باید بدون خراب کردن و مأیوس کردن کارکنان از خدمت به نظام، خود مشکل را اصلاح کند.

 

صبح توس: ممکن است در انتخاب کابینه و شهردار فشار از جانب احزاب سیاسی وارد شود، چه توصیه‌ای برای مقابله با سیاست‌زدگی دارید؟

 

تولیت آستان مقدس حضرت معصومه(س): مردم اعضای شورای شهر را انتخاب کرده‌اند و انتخاب مردم نشان می‌دهد مردم آن گروه را پسندیده‌اند از این رو اعضای شورا باید شخصی را انتخاب کنند تا اهداف و سیاست‌هایی که در پی تبلیغات انتخاباتی مطرح کرده‌اند و مردم به این سیاست‌ها و اهداف رأی داده‌اند را عملیاتی کند. شهردار نباید به چند سال خدمت خود بیاندیشد بلکه باید بر اساس مصالح کشور و وظایف شرعی کارانجام دهند.

همچنین مسئولان باید معاد را در نظر داشته باشد و معاد صرفا مرگ‌گرایی نیست بلکه به معنای اصلاح امور است؛ مسئولان این امر را در نظر بگیرند که فعالیت هایشان در تاریخ مطرح می‌شود و در روز قیامت باید جواب دهند بنابراین شهردار نباید از افراد متعهد به یک حزب و سیاست‌زده باشد این در حالی است که برخی از کسانی که مسئولیت قبول می‌کنند کار به صلاح جامعه و نظام ندارند بلکه تنها نوکر یک نفر و یا یک جناح هستند با این وجود وقتی فردی برای مسئولیتی انتخاب می‌شود مدیر همه هست نه تنها مدیر یک جناح خاص.

 

مسئولان باید دارای روحیه تلاش و کار جهادی بوده و با توجه به منویات رهبر معظم انقلاب به جوانان بها بدهد؛ به داخل پرداخته و مفتون و مشتاق تکنولوژی غرب نباشد اما در میان برخی مسئولان همواره شاهدیم که با دستگاهی که از خارج وارد می‌کنند عکس یادگاری می‌گیرند و در مقابل کارخانه‌ها تعطیل می‌شوند و آب از آب تکان نمی‌خورد.

 

اگر کسی با تبلغیات بر سر کار امده تا آمریکا و فرهنگ غرب را بر ما مسلط کند وظیفه خطیری بر دوش مجلس است که با چنین فکری برخورد کند.

 

صبح توس: در مورد تعامل آستان قدس رضوی و آستان مقدس حضرت معصومه(س) و رویکردی که این دو مجموعه به زائران دارد توضیح دهید.

 

تولیت آستان مقدس حضرت معصومه(س): نگاه و عقیده ما این است که باید نسبت به آنچه انجام شده با نگاه تقدیر نگاه کرد بنابراین از زمان مشغولیت در آستان آنچه را قبل از ما اتفاق افتاد را محکوم نکردیم و همواره بیان کردیم که مسئولان پیش از ما زحمت فراوان کشیده‌اند و زمینه را برای فعالیت ما آماده کرده‌اند.

 

اهل بیت(ع) کلهم نور واحد بودند و بر اساس ضرورت و یا ظلم مکان‌های متفاوت دفن شدند؛ حضرت زینب(س) در سوریه دفن شدند و مدافعان حرم مشت محکمی علیه اسرائلیند از این رو می‌توان گفت گسسته شدن ائمه اطهار(ع) این برکت را داشته است که همیشه از دورن بدی، خوبی را نشر دهند.

حجت‌الاسلام رئیسی سرپا، جوان و بانشاط است و از زمینه‌هایی که آیت‌الله طبسی فراهم کرده بود استفاده کرده و اقدامات خوب و موثری انجام داد و کارهای جدیدی همچون تاسیس زائر شهر رضوی از جمله اقدامات خوب وی است، در قم نیز تأسیس زائر شهری را انجام دادیم اما با توجه به بودجه کمتر این آستان مطهر از گستردگی کمتری برخوردار است، تا کنون ما در دو آستان مطهر تعامل خوبی داشته‌ایم که امیدوارم روز به روز گسترده‌تر شود.

 

تولیت آستان قدس رضوی آمده است که خدمت کند بنابراین از برنامه‌ها و تجربه قبل استفاده کرد و اقدامات خوبی را عملیاتی کرد به گونه‌ای که طی یک سال کارهای بلند و کلان انجام شده است.

 

آستان قدس رضوی و آستان مقدس حضرت معصومه(س) از جهات مختلفت با هم مرتبط هستند و یکی از مراجع فرموده‌اند خانه‌ها بیرونی و اندرونی دارد و حرم حضرت معصومه(س) اندرونی امام رضا(ع) محسوب می‌شود؛ همچنین هر دو تولیت از سوی رهبر معظم انقلاب منصوب شده‌ایم.

گفت‌وگو از سعیده حیه‌در

انتهای پیام/