نوید داور در گفت و گو با خبرنگار صبح توس؛  در خصوص موفقیت اخیرش در رقابتهای المپیاد جهانی فیزکدانان مالزی، گفت: در این دوره از مسابقات که بمدت یک هفته برگزار شد در دو مرحله تئوری و کنفراس علمی شرکت کردم و توانستم با ارائه طرح جدید خود مدال نقره این رقابتها را کسب کنم.

 

وی تصریح کرد: در این دوره از رقابتها که با حضور 6 نخبه ایرانی همراه بود 2 نفر از تهران و 3 نفر دیگر از سایر شهرستانها با ارائه طرح ها و ایده های خود در رقابت با سایر کشورهای جهان به ترتیب مدال نقره و برنز را کسب کردند.

 

این نخبه جوانی تربتی اظهار داشت: طرح ارائه شده در این رقابتها آتش خاموش کن بوسیله امواج صوتی است که می توان آتش را توسط امواج صوتی و نوری مهار کرد و در وقایع حساس، مدیریت بحران شهری را کمک کرد.

 

داور، موفقیت ایده پردازان و مبتکران جوان را در گرو حمایت مسئولان بخش دولتی و خصوصی دانست و گفت: یک مبتکر جوان که در زمینه های علمی و پژوهشی فعالیت می کند همه فکر و اندیشه خود را به سمت ایده و طرح خود سوق می دهد و نباید دغدغه مسائل مالی، آزمایشگاهی داشته باشد.

 

این نخبه جوان بیان کرد: ورود به علوم چند دانشی و بخصوص نانو تکنولوژی در برنامه ترسیم شده 30 سال آینده ام قرار گرفته است، زیرا برای ادامه تحصیل به علوم چند دانشی علاقمندم و یکی از راههای که این علاقه را تکمیل می کند فناور های نانو است که در همه زمینه ها کاربرد دارد.

 

نوید داور نخبه جوان تربت حیدریه که پیش از این در المپیاد جهانی فیزیکدانان جوان مالزی صاحب مدال نقره شده بود از ایده «فتو سنتز مصنوعی» بعنوان طرح جدید خود یاد کرد که  نقش مهمی در کاهش وابستگی به مواد نفتی دارد.

 

وی در خصوص طرح جدید خود گفت: در صورت موفقیت این ایده یکی از شاخصه های آن حرکت موتور سیکلت و خودروها بدون کاهش مواد سوختی است که می توان کیلومترها بدون کاستن از مواد سوختی سفر کرد.

 

داور، حوزه فعالیت خود را در مراکز علمی آموزش و پرورش و پژوهشسراها عنوان کرد.

 

سعید نیروئی مدیر آموزش و پرورش تربت حیدریه در خصوص موفقیت دانش آموزان جوان تربت حیدریه در المپیاد های مختلف  اظهار داشت: بیش از این 3 دانش آموز به المپیاد طلیعه داران جوان در کشور چین از شهرستان تربت حیدریه به  مسابقات اعزام شده بودند.

 

هم اکنون 30 شرکت دانش بنیان و فن آور با تلاش 200 نخبه جوان در شهرستان تربت حیدریه فعالیت دارد.

انتهای پیام/