به گزارش خبرنگار صبح توس؛ در دو دهه اخیر، خودروهای دولتی علاوه بر دارا بودن پلاک دولتی، عبارت «استفاده اختصاصی ممنوع» را نیز روی بدنه خود داشتنه‌اند؛ که این عبارت نشان‌دهنده دولتی بودن خودرو و اهمیت رعایت حرمت این جمله ازنظر شرعی است.

 

خودروهای دولتی که معمولاً با پلاک قرمز در بین سایر خودروها شناسایی می‌شوند، متعلق به ادارات بوده و برای استفاده‌های سازمانی و اداری در اختیار مدیر و یا مسئول مربوطه قرار می‌گیرد؛ اما این روزها کار به‌جایی رسید که بعضی از کارکنان دستگاه‌ها برای استفاده شخصی و انجام اموراتی همچون خرید و جابه‌جایی اعضای خانواده از آن استفاده می‌کنند.

 

خودروهای دولتی جزو اموال بیت‌المال است و حکم استفاده شخصی از آن در اسلام و فتوای علما کاملاً مشخص است.

 

اهمیت حفظ و صیانت از اموال بیت‌المال بارها در اسلام مورد تأکید قرارگرفته است و روایت‌های مختلفی در این زمینه وجود دارد؛ اما مایه تعجب است که در حکومت اسلامی و پیروان این دین الهی از خودروهای دولتی استفاده‌های شخصی و هزینه‌های بسیاری را بر مردم تحمیل می‌کنند.

 

در شبکه‌های اجتماعی، استفاده شخصی از خودروهای دولتی در درگز به‌عنوان یک معضل از سوی شهروندان همواره مورد نقد قرار داشته است و به‌صورت جدی خواستار پیگیری و برخورد دستگاه‌های نظارتی با آن‌ها هستند.

 

پارک شبانه خودروهای دولتی در مقابل منزل مسئولان، حرکت آن‌ها در خارج از زمان اداری و استفاده شخصی مسئولان، معضلاتی هستند که در درگز مشاهده می‌شوند.

 

لازم است در درگز نظارت دستگاه‌ها و ادارات دولتی جهت جلوگیری از خسران و سوء استفاده از اموال دولتی تشدید شود تا این معضل که خسارتی به اموال بیت‌المال است؛ مرتفع شوند.

انتهای پیام/