به گزارش صبح توس؛ روستای آغویه در دو کیلومتری غرب بخش مرکزی تربت حیدریه واقع شده که فقط دارای یک باب خانه بهداشت همراه با پزشک عمومی و یا ماما است و تاکنون نتوانسته نیاز بهداشتی و درمانی این منطقه از شهرستان را تامین کند.

 

محرومیت امکانات بهداشتی و درمانی این منطقه باعث شده تا بسیاری از مردم برای انجام فعالیت های بهداشتی و درمانی خود به مراکز درمانی شهر مراجعه کنند که همین امر باعث شده ضمن ازدیاد جمعیت در این مراکز برخی نیز بدون رفع نیاز به روستا باز گردند.

 

محمد حسینی  یکی از اهالی آغویه در گفت‌و‌گو با خبرنگار ما اظهار کرد: از ابتدای تبدیل دانشکده علوم پزشکی به دانشگاه، تحول قابل ملاحظه ای در همه عرصه های بهداشتی و درمانی شهرستان بوجود آمده و بسیاری از مراکز درمانی و کلینیک های تخصصی و عمومی توسط پزشک و امکانات لازم تجهیز شده اند؛ اما این امکانات و تجهیزات باید مناطق محروم را نیز شامل شود.

 

وی می افزاید: مردم آغویه برای مراجعه به مرکز شهر با مشکلاتی مواجه هستند، و با توجه به اینکه نوبت دهی پزشکان متخصص و فوق متخصص تنها در ساعت ابتدائی صبح  امکان پذیر است و برخی افراد( بخصوص کهنسالان) که امکان رزو نوبت به صورت اینترنتی را ندارند، برای مراجعه در این وقت از روز بخصوص در فصل زمستان با مشکلات عدیده ای روبرو می شوند.

 

وی ضمن قدردانی از دانشگاه علوم پزشکی به جهت جهش قابل ملاحظه در عرصه بهداشت و درمان خواستار توجه بیشتر مسئولان به مراکز و پایگاههای مستقر در مناطق محروم شد.

 

حلیمه محمدی دیگر ساکن آغویه نیز از عدم رسیدگی در خانه های بهداشت گلایه کرد و گفت: این مرکز بهداشتی دارای یک ماما است که رسیدگی چندانی به مراجعه کنندگان ندارد و برخی اوقات به دلیل ازدحام جمعیت، افراد یا باید در روزهای آینده مراجعه و یا اینکه به مرکز شهر بروند.

 

وی افزود:  تهیه داروهای ویتامینی که تا قبل از این بعهده خانه های بهداشت بوده، در حال حاضر باید توسط مراجعه کنندگان از داخل شهر خریداری شود و برخی داروها نیز مدتی از تاریخ مصرف آنها گذشته است.

 

غلامی دیگر ساکن این روستا، از امکانات محدود درمانی در این منطقه انتقاد کرد و افزود: امکانات بهداشتی در شأن جمعیت چهار هزار نفری  این روستا نیست به همین دلیل از مسئولان تقاضا می کنیم تا نسبت به مناطق کم برخوردار و محروم شهر برای تجهیز امکانات و تجهیزات جدیت بیشتری داشته باشند.

 

در ادامه این گزارش به منظور پیگیری این معضلات ساکنین روستای آغویه با مدیر توسعه شبکه های بهداشتی و درمانی دانشگاه علوم پزشکی تربت حیدریه به گفت‌وگو پرداختیم که وی در این مصاحبه بیان کرد: تمامی خانه های بهداشت سطح منطقه در یک سطح و امکانات قرار دارند و با توجه به اینکه روستای آغویه نزدیک به شهر است و در آینده نزدیک به محدوده شهری ملحق می شود برای آنجا در خواست پایگاه سلامت روستائی را ارائه کردیم.

 

رحمت الله نجفی بیان کرد: مراکز و پایگاههای روستائی نزدیک به شهر قابلیت تبدیل شدن به مراکز شهری دارند که در این صورت امکانات و تجهیزات بیشتر و پزشک در حد عمومی و متخصص در آنجا مستقر می شود.

 

وی افزود: در حال حاضر یک نفر بهورز و ماما در خانه های بهداشت فعالیت می کنند و هر کدام به تناسب داروهای مورد نیاز بیماران را همراه دارند و داروی مصرف گذشته وجود ندارد.

 

مدیر توسعه شبکه های بهداشتی تربت حیدریه گفت: یکی از خیرین روستا قصد احداث مرکز بهداشتی و درمانی را داشته و با توجه به اینکه محدوده این نوع مراکز بایدحداقل پنج و حداکثر 10 هزار جمعیت را  تحت پوشش خود قرار بدهد امکان راه اندازی آن وجود ندارد، بنابراین سعی می کنیم تا با کمک این خیر خانه بهداشت را برای راه اندازی پایگاه سلامت روستائی توسعه دهیم.

 

وی اظهار کرد: در حال حاضر 142 خانه بهداشت در سطح منطقه و سه شهرستان تربت حیدریه، مه ولات و زاوه به مردم مناطق روستائی خدمات ارائه می کنند.

 

لازم به ذکر است؛ دانشگاه علوم پزشکی تربت حیدریه به حدود یک میلیون نفر در جنوب خراسان رضوی خدمات ارائه می کند  و دارای 32 عضو هیئت علمی است که 766 دانشجو در مقاطع کاردانی و کارشناسی در رشته های مامائی، اتاق عمل، هوشبری، پرستاری، فناوری اطلاعات سلامت، علوم آزمایشگاهی، بهداشت محیط و فوریت های پزشکی تحصیل می کنند.

انتهای پیام/