حجت‌الاسلام مصطفی ناهیدی در گفت‌وگو با خبرنگار صبح توس در خصوص الگو گرفتن از سبک زندگی امام رضا (ع) اظهار داشت: یکی از برجسته‌ترین نکاتی که در سیره امام رضا (ع) به چشم می‌خورد دستگیری و رفع احتیاج و نیاز از مؤمنین است.

وی بابیان اینکه امام رضا (ع) بارها و بارها در گفتار و رفتار خود این مسئله را به ما آموختند، خاطرنشان کرد: اگر کسی از مؤمن رفع احتیاج کند خداوند متعال روز قیامت اندوه آن شخص را برطرف می‌کند.

این کارشناس مسائل مذهبی با تأکید بر اینکه این رفع احتیاج همیشه مادی نیست و می‌تواند شاد کردن دل یک مؤمن باشد، تصریح کرد: امام رضا (ع) توصیه زیادی به داشتن تبسم کرده‌اند و فرموده‌اند تبسم کمترین کاری است که می‌تواند برای شاد کردن دل مؤمنین داشته باشیم.

وی بابیان اینکه شیعه مقام بسیار بالایی دارد، اذعان کرد: شیعه نباید نسبت به حقوق عظیم و بزرگ برادران مؤمن خود بی‌تفاوت باشد شیعه باید همواره در جهت برطرف کردن گرفتاری برادران مؤمن خود تلاش کند.

 

روش انتقال مفاهیم دینی باعث جذابیت محتوا می‌شود

ناهیدی با اشاره به اینکه شیوه و روش یکی از مشکلاتی است که در ارائه مفاهیم دینی و انتقال پیام‌های دینی برای مردم وجود دارد، عنوان کرد: ممکن است بسیاری از مفاهیم دینی با محتواهای عالی را بخواهیم به مردم انتقال دهیم اما روش مناسبی نداشته باشیم

وی ادامه داد: اگر به دنبال انتقال مفهوم یک حدیث هستیم باید این محتوا در قالب و روش مناسب ارائه شود و این روش می‌تواند فیلم، مسابقه، معما و در قالب ابهام‌انگیز و اعجاب‌انگیز باشد.

این مبلغ دینی بابیان اینکه روش باعث جذابیت محتوا و ماندگاری بیشتر آن در ذهن مخاطب می‌شود، تأکید کرد: باید با تکنیک‌های قالب محور و شیوه مدار می‌شود آن مفاهیم زیبا را در ذهن مخاطبین ماندگار کرد.

وی در پایان بابیان اینکه شنیده‌ها زیاد است ولی همیشه در بخش عمل فعال نیستیم و باید بیشتر از اینکه تعالیم دینی را می‌شنویم به آن عمل کنیم، خاطرنشان کرد: صرفاً معلومات دینی به‌تنهایی نمی‌تواند خلأ زندگی را پر کند بلکه باید به این معلومات عمل کنیم تا سبک زندگی اهل‌بیت را در زندگی جاری شود.

انتهای پیام/