سید رضا قزوینی کارشناس مسائل منطقه در گفتگو با صبح توس؛ اظهار کرد: پس از آزادسازی شهر موصل در عراق که گام جدی در نابودی جریان داعش بود، فضای نظام در عراق آرام گرفت و باتوجه به اینکه حدود 8 ماه تا انتخابات پارلمانی در این کشور باقی مانده از الان جریان های سیاسی مطرح به طور خاص روی این موضوع تمرکز کرده اند.

 

وی با اشاره به اینکه منافع خیلی از کشورهای همجوار نیز در چارچوب شکل اشخاص و جریان هایی است که در عراق به قدرت می‌رسند افزود: بسیاری از تحرکاتی که شاهد هستیم از طرف جریان های مذهبی و جریان های کرد در عراق اهمیت این انتخابات را می رساند چراکه کشورها و بازیگران منطقه ای و بین المللی نیز در این باره حساسیت دارند و به نظر می رسد تحرکی در این رابطه در داخل و خارج از این کشور به راه افتاده است.

 

کارشناس مسائل منطقه تصریح کرد: با انشقاق جریان حکیم از بدنه مجلس اعلی و راه اندازی جریان ملی حکمت، به نظر می رسد جریان های سیاسی شیعی در پی جبهه‌بندی جدید در انتخابات و ایجاد ائتلاف های تازه ای در این زمینه هستند که ارتباطات گسترده عربستان با مقتدی صدر از ماه های گذشته و دیدار با سفیر اخراجی عربستان در عراق از جمله این شواهد است.

 

 

وی افزود: عربستان سعوی در پی جذب برخی جریان های سیاسی شیعی در عراق به ویژه جریان صدر است که بر هویت عربی خودش نیز تأکید می کند لذا باتوجه به نزدیکی ایام انتخابات، عربستان و برخی بازیگران منطقه ای به دنبال تأثیرگذاری در احزاب شیعی عراق هستند و به طور جدی در پی برنامه ریزی سیاسی و انتخاباتی در عراق است.

 

قزوینی گفت: از طرف دیگر باتوجه به تشکیل نیروی حشدالشعبی و مجاهدت ها و کسب نتایج خوب و وجود این احتمال که نمایندگان سیاسی این گروه در انتخابات حضور جدی داشته باشند، برخی جریان های سیاسی در بدنه پارلمان عراق به فکر بازسازی افتاده اند تا در انتخابات بازنده نباشند و نتیجه مطلوب را کسب کنند.

 

وی افزود: در همین راستا عربستان نیز با حمایت از این جریان ها تلاش دارد ائتلاف انتخاباتی را در عراق شکل بدهد و در واقع بتوانند نفوذ و حضور جمهوری اسلامی را در عراق کمرنگ کنند.

 

کارشناس مسائل منطقه ضمن اشاره به دیدار ظریف با عادل الجبیر در حاشیه اجلاس استانبول و اینکه صرفاً دیدار چهره به چهره صورت گرفته خاطرنشان کرد: سطح تنش بین عربستان و ایران و موارد اختلافی به اندازه ای بالا هست که بعید است صرف اینچنین دیدارهایی بتواند به عنوان علامتی برای بهبود روابط دو کشور محسوب شود.

 

انتهای پیام/