به گزارش صبح توس؛علی سروری مجد در دومین همایش جایزه جهانی گوهرشاد که  ظهر امروز در تالار قدس حرم مطهر رضوی برگزار شد، عنوان کرد: دبیرخانه دائمی جایزه جهانی گوهرشاد برای استفاده از ظرفیت فرهنگی عظیم و کم‌نظیر آستان قدس رضوی و جریان‌سازی فرهنگی در ترویج معارف مکتب اهل بیت و مطالبه‌گری در مورد زنان، تشکیل شد.

وی ادامه داد: جایزه جهانی گوهرشاد برگزار شد تا از فرهیختگان سراسر جهان در ذیل نام امام هشتم(ع) و خادم معروف آن، گوهرشاد بانو، هر سال هشت بانو برجسته جهان اسلام که اقدامات موثری در محوره های این جایزه جهانی داشته اند با اهدای جوایز به جهان اسلام معرفی شوند.

دبیر اجرایی این همایش ابراز کرد: امام هشتم(ع) خود اسوه نیکوکاری و رشد تعالی همه جانبه بشریت در پرتو خداخواهی بوده است و گوهرشاد بانو با لگو برداری از این امام شریف نماد تمدن بزرگ اسلامی یعنی مسجد گوهرشاد را بنا می کند و برای حیات این مسجد موقوفات قابل توجهی به جا می گذارد به طوری که در عمر۸۰۰ سال این مسجد، محل تحولات  بزرگ تاریخی بوده که مهم ترین آن واقعه قیام گوهر شاد و دفاع از حجاب است.

سروری ابراز کرد: این جایزه براساس ملاک‌های هشت‌گانه در عرصه‌های مختلف نیکوکاری، به بانوان اهدا می شود از جمله  این ملاک ها ایثار و شهادت، مقاومت و بیداری اسلامی، جریان‌سازی فرهنگی و هنری، وقف و امور خیریه، خدمات عمرانی، خدمات پزشکی، امور علمی و آموزشی و پژوهشی، مدیریت و کار آفرینی هستند که در کمیته‌های چهارگانه ای تشکیل شد.

وی ادامه داد: پس از ۱۲۰ روز از شخصیت‌های حقیقی و حقوقی، چهار نفر نیکوکار داخلی و چهار نفر نیکوکار خارجی به عنوان بانوان فرهیخته انتخاب شدند که در بین این هشت بانو از مذاهب گوناگون اسلامی  حضور دارند و این امر اهتمام آستان قدس رضوی به تقریب مذاهب در برابر تکفیری‌ها و وهابی‌ها نشان می دهد.

 وی به راه‌اندازی سایت جایزه جهانی گوهر شاد به سه زبان در فضای مجازی اشاره کرد و افزود: این سایت برای تعامل با سازمان‌ها و نهادهای خارجی، شب شعر و استفاده بیشتر از رسانه‌های دیداری و شنیداری راه اندازی شده است.

سروری از تشکیل شبکه جهانی بانوان نیکوکار خبر داد و افزود: قصد داریم با این شبکه جهانی بانوان فعالیت‌های تبلیغی و رسانه‌ای را توسعه دهیم که برای این بانک اطلاعاتی، نیازمند توسعه هست و امیدواریم با معرفی بانوان فرهیخته این  توسعه صورت پذیرد تا با همکاری نهادهای مردمی و حوزه‌های علمیه برای تحقق منشور هفتگانه رهبری بتوانیم گام برداریم.

انتهای پیام/