به گزارش صبح توس؛ با لغو و به تعویق افتادن کنسرت شهرام و حافظ ناظری که قرار بود جمعه ششم مردادماه در قوچان برگزار شود، شاهد موجی از نارضایتی ها و موضع گیری های مختلف سیاسی توسط افراد، گروه ها و رسانه های مختلف بودیم.

وجه اشتراک تمام این موضع گیری ها، گزارش ها و تحلیل هایی است که شامل نگاه سطحی به حواشی و واقعیت هایی بود که به شکل ظاهری مشاهده می‌شد، اما حقیقت ماجرا چیزی فراتر از این موارد بوده است.

طبق بررسی های انجام شده از ماه ها قبل موضوع برگزاری کنسرت، یکی از بزرگان موسیقی سنتی و فاخر در قوچان مطرح بود، تا اینکه در اواخر تیرماه حضور شهرام و حافظ ناظری در  این شهرستان برای برگزاری کنسرت قطعی شد و بلیت فروشی از طریق مجاری مختلف آغاز و بسیاری از دوستداران موسیقی سنتی برای حضور در این کنسرت لحظه شماری می کردند.

 

یک روز قبل از برگزاری این کنسرت، علی آذری، دادستان قوچان، در مصاحبه با برخی خبرگزاری ها از به تعویق افتادن این کنسرت به دلیل مشکلات فنی و ناایمن بودن محل برگزاری خبر داد؛ پس از این مصاحبه بود که فضایی دو قطبی و ابهام آلود در برگزاری و یا عدم برگزاری این کنسرت شکل گرفت و با وجود تاکید دادستان قوچان، برخی از مسئولان برگزاری بدون توجه به دلایل مطرح شده توسط دادستان  این شهرستان خبر از قطعی بودن برگزاری این کنسرت به مخاطبان دادند.

 

روز جمعه بسیاری از کسانی که بلیت های 100 تا 150 هزار تومانی این کنسرت را تهیه کرده بودند از شهر های دور و نزدیک راهی محل برگزاری این کنسرت یعنی سالن کارگران واقع در یکی از مناطق حاشیه شهر قوچان  شدند اما طبق پیش بینی ها با پلمب و بسته بودن این سالن روبرو شدند و از آن به بعد «حافظ ناظری» با انتشار ویدئوهایی در شبکه های اجتماعی که دست به دست مخاطبان می چرخد، از پلمب بودن سالن خبر داد و در کمتر از چند ساعت سرتیتر بسیاری از خبرهای شبکه های اجتماعی، خبرگزاری های و حتی رسانه های ضد انقلاب شد.

عده ای به دنبال سلاخی حقیقت و زیر سوال بردن دستگاه قضا هستند

در کمتر از چند ساعت بسیاری از افراد، گروه ها و حتی خبرگزاری ها بدون توجه به حقیقت ماجرا و به شکل کاملا احساسی به بررسی ابعاد این ماجرا پرداختند، که این نوع موضع گیری ها نتیجه جز سلاخی حقیقت و زیر سوال بردن دستگاه قضا و در راس آن دادستان قوچان نداشت.

در بررسی های خبرنگار صبح توس مشخص شد، با وجود اینکه این کنسرت هیچ گونه مجوزی از شورای فرهنگ عمومی شهرستان اخذ نکرده بود اما با توجه به آغاز بلیت فروشی هیچ یک از مسئولین مخالف اصل کنسرت نبوده و تنها دغدغه آنان برگزاری ایمن و در شان مخاطبان بودن آن است؛ زیرا چندین روز قبل از برگزاری این کنسرت و با توجه به موقعیت و شرایط خاص محل برگزاری این سالن، بررسی های فنی  توسط کارشناسان و متخصصین انجام شده بود و مشخص شد که این سالن حداقل شرایط استاندارد نیز ندارد.

 

طبق بررسی های فنی و کارشناسی انجام شده، سالن ورزشی کارگران به مساحت 1200 متر مربع با کاربری ورزشی به استناد نشریه شماره 245 سازمان مدیریت و برنامه ریزی کشور، آیین نامه نظارت بر وضعیت بهداشتی اماکن عمومی و آیین نامه حفاظتی و فنی ساختمان ها، برای پیشگیری از مخاطرات احتمالی فاقد معیارهای لازم برای برگزاری چنین مراسماتی است.

 

این سالن که دارای دو درب ورود و خروج بوده که به دلیل نوع چینش صندلی‌ها، یکی از درب‌های اصلی پشت جایگاه اجرا قرارگرفته و امکان تردد و رفت‌وآمد از این درب غیر مکن است و تمام مخاطبان که بیش از هزار نفر تخمین زده می‌شد و می‌بایست از یک درب وارد و از همان درب خارج شوند که در صورت بروز هرگونه مشکل و ایجاد هم همه و خروج ناگهانی سیل جمعیت قطعاً شاهد اتفاقات ناگواری می‌بودیم.

 

همچنین این سالن فاقد هرگونه سیستم اعلام و اطفای حریق بوده و سیستم سرمایشی آن فقط کولر آبی بوده که در زمان برگزاری به دلیل مشکلات فنی خارج از مدار بهره برداری بوده است و تنها سیستم تهویه آن چند فن کوچک بود و نوع چیدمان صندلی‌ها متراکم و بدون پیش بینی مسیرهای کافی برای رفت‌وآمد بوده است.

 

یکی از نکات قابل تامل معیوب بودن سرویس های بهداشتی این سالن ورزشی است و فقط و فقط دارای یک چشمه توالت مشترک برای بیش از هزاران نفر از مخاطبان آقا و خانم  این کنسرت بوده است.

همچنین کفپوش این سالن از نوع پلی اتیلنی بوده که با قالی مفروش شده بود که در صورت بروز هر گونه حادثه احتمالی از جمله آتش سوزی و نبود سیستم اعلام و اطفا حریق، می‌بایست شاهد خسارت های جبران ناپذیری می‌بودیم.

 

پس از آنکه کارشناسان، این سالن ورزشی را فاقد حداقل معیارهای لازم برای برگزاری چنین کنسرت بزرگی اعلام می کنند، دادستان قوچان چندین روز قبل از برگزاری در جلسه ای با ریاست اداره ارشاد و فرهنگ قوچان که یکی از متولیان برگزاری این کنسرت بوده در محل دفتر دادستانی، تمام این موضوعات و فاقد شرایط بودن سالن برای برگزاری کنسرت به اطلاع وی می رساند و مخالفت خود و کارشناسان را با این سالن و نه کنسرت اعلام کرده و پیشنهاد می کند که این کنسرت در محل دیگری از جمله سالن هایی همچون تشریفات  برگزار شود.

 

حتی به متولیان اعلام شد که در صورت نیاز زمان برگزاری این کنسرت به میلاد امام رضا(ع) موکول شود اما طبق اسناد و نامه های موجود متولیان برگزاری کنسرت با برگزاری این کنسرت در زمان برنامه ریزی شده اصرار می کنند و متعهد می شوند که در صورت برگزاری کنسرت مشکلات یاد شده رفع و حداقل معیارهای لازم در سالن ایجاد شود.

 

روزها گذشت، زمان برگزاری کنسرت فرا رسید و هیچ یک از مشکلات یادشده رفع نشد و در روز برگزاری کنسرت دادستانی قوچان برای حفظ جان و رعایت شان مخاطبان و آقایان ناظری، دستور پلمب مکان را صادر می کند اما بسیاری از افراد با توجه به حقیقت ماجرا و فراموش کردن اتفاقات ناگواری همچون فوریختن سن در کنسرت سالار عقیلی و کشته شدن سه کودک در برنامه خاله شادونه در خرمدره، به بررسی احساسی و سیاسی این ماجرا پرداختند و دستگاه قضا و راس آن دادستان قوچان که هیچگونه مخالفتی با این کنسرت نداشته و برای برگزاری موسیقی فاخر همیشه از دست اندرکاران آن نیز حمایت کرده، فقط به دلیل دغدعه حفظ جان و شان مخاطبان تلاش کرده است، آماج حملات قرار دادند.

 

یک از نکات قابل تامل این است که طی سه سال اخیر و همزمان با حضور دادستان فعلی قوچان،  بیش از 9 کنسرت موسیقی سنتی و پاپ در قوچان در سالن های استاندارد این شهرستان برگزار شده است.

 

 

در ادامه خبرنگار صبح توس نزد دادستان قوچان رفت تا زوایای این موضوع روشن شود.

 

اسماعیل آذری، دادستان قوچان در خصوص تعویق اجرای کنسرت استاد ناظری اظهار کرد: به برگزارکنندگان قبلا اطلاع داده شد که مکان منتخب ایمن نیست وگنجایش این ظریفت جمعیت را ندارد اما متاسفانه مسئولان برگزاری درپی اهداف اشتباه خود بودند.

 

افرادی به دنبال تشویش آفرینی هستند جان افراد برایشان ارزش ندارد

وی با تاکید بر اینکه برای دادستانی حفظ جان افراد از هر چیزی مهمتر است، افزود: همین طور نظم عمومی افرادی که سخنان غیر مسئولانه و تشویش آفرین و بدون اطلاع  می‌گویند علاوه بر مباحث حقوقی، برای جان افراد ارزش قائل نیستند.

 

قبل از پلمب سالن به مسئولان برگزاری اخطار دادیم اما کو گوش شنوا؟

آذری یادآور شد: آیا باید مجدد حادثه ای چون پلاسکو را مشاهده کنیم تا احساسات ما برانگیخته شود و تمام این خطرات چندروزپیش به مسولان مجری اعلام شد اما گویا گوش شنوایی نیست.

 

دادستان قوچان ادامه داد: این شهرستان خاستگاه موسیقی سنتی است و هنرمندان زیادی از این خطه در دنیای موسیقی فعالیت می کنند و افتخار قوچانیان است که میزبان بزرگان و اهالی فرهیخته موسیقی کشور باشند و گروه های موسیقی متعددی در چند سال اخیر در شهرستان مراسم های مدنظر خود را برگزار کردند.

 

سالن کنسرت فاقد شرایط ایمنی استاندارد کشوری است

وی تصریح کرد: اما برگزای کنسرت آقایان شهرام و حافظ ناظری با توجه به استقبال زیادی از سوی شهروندان قوچانی و مشهدی و شهرهای اطراف باید با تمهیدات جدی و خاص نسبت به محل برگزاری انجام شود اما محل برگزاری فاقد شرایط ایمنی استاندارد کشوری برای برگزاری این جلسه فاخر است.

 

ماجرای فرو ریختن سن کنسرت سالار عقیلی را فراموش نکرده ایم

آذری با طرح سوال اینکه آیا باید نسبت به جان بزرگان موسیقی کشورمان و مردم محترم مان در سالنی که امکان خطر دارد؛ احساس مسئولیت نکرد؟ و خدای نکرده پس از حادثه ناگوار مرثیه سرایی کنیم؟ آیا موافقان برگزاری این کنسرت به یاد ندارند به دلیل عدم استحکام سن کنسرت آقای سالار عقیلی در آمل، سن فرو ریخت و آسیب جزیی به خانم حریر شریعت‌زاده و همسر محترم آقای سالار عقیلی وارد شد، گفت: آیا حالا که سالن نامناسب است ما ریسک کنیم و این مراسم را برگزار کنیم؟

 

عده ای با اهداف سیاسی به دنبال توجیه کم کاری خود در آماده سازی سالن هستند

وی افزود: در چنین مواردی افرادی با اهداف خاص سیاسی سخنان خلاف واقع مطرح می کنند و در تکاپو هستند کم کاری و اهمال کاری خود در قبال آماده سازی سالن مناسب را توجیه کنند.

با وجود مستندات و گفته های دادستان مشهد فشارهای رسانه ای و گاهی هتاکی ها به ویزه در فضای مجازی همچنان ادامه یافت تا درنهایت روابط عمومی دادستانی کل کشور اطلاعیه ای صادر و بخشی از حقیقت ماجرا را به شرح ذیل تشریح کرد؛

 
1) دادستان محترم قوچان پس از دریافت گزارشی مبنی بر ناایمن بودن محل پیش بینی شده، ضمن معاینه محل دستور بررسی صادر که نتیجه این بررسی ناایمن بودن محل برگزاری را تأیید می‌کند.

2) مراتب را به دست اندرکاران برگزاری مراسم اعلام و درخواست تعیین محل مناسب دیگری می شود که از سوی متولیان امر مورد توجه واقع نمی‌شود.

3) متعاقباً دادستان شهرستان با دعوت از کارشناسان رسمی دادگستری موضوع ایمنی محل برگزاری مراسم را مورد بررسی مجدد قرار می‌دهد که هیأت کارشناسی به اتفاق و طی 7 بند، محل پیش بینی شده را فاقد معیارهای لازم برای برگزاری چنین مراسمی اعلام می‌کنند.

4) در نهایت با توجه به موارد پیش گفته و نظریه کارشناسان و به منظور پیشگیری از خطرات تهدیدکننده جان و مال شهروندان که از جمله وظایف دادستان بوده است دستور جلوگیری از برگزاری مراسم در آن محل و اجرای آن در محل مناسب دیگری صادر می‌شود که تصمیمی منطبق با قانون و شرح وظایف سازمانی محسوب می‌شود.

ماجرای لغو کنسرت شهرام ناظری در شهری که بارها شاهد برگزاری کنسرت بوده است و فشار شدید رسانه ای که بدون توجه به حقایق این ماجرا شکل گسترده ای به خود گرفت بیانگر چند مسئله است که توجه به آنها در نهایت به نفع قانون و قانونمداران تمام خواهد شد.

دوری از شتاب در تجزیه و تحلیل  و همچنین پرهیز از احساسی عمل کردن با مسائلی که به جان مردم در ارتباط است دو مسئله اصلی است که باید از جانب رسانه ها مورد عنایت بیشتری قرار گیرد. 

ارتباط موثر و به موقع دادستان و قوه قضائیه به ویژه در مسائلی که احتمال ایجاد حاشیه و حاشیه سازی  وجود دارد نیز می تواند یکی از عوامل مهم، در پیشگیری از فضای رسانه ای علیه اقدامات قانونی داشته باشد.

انتهای پیام/