به گزارش صبح توس؛ بحران آب دیگر نیازی به زنگ خطر ندارد، چراکه زنگ خطر مدت‌هاست به صدا درآمده است. هشدارها در مورد کم‌آبی و به عبارتی نزدیک شدن به بحران آب در کشور هرروز جدی و جدی‌تر می‌شود.

 

متأسفانه یکی از شهرهایی که سال‌هاست با خشک‌سالی و بحران آب‌دست‌وپنجه نرم می‌کند شهرستان خلیل‌آباد است که با حدود 170 هزار هکتار منابع طبیعی و 90 هزار هکتار مناطق بیابانی، جزء شهرستان‌های در معرض بیابانی شدن است.

 

خشک‌سالی‌های اخیر نه‌تنها کاهش شدید دبی آب چاه‌ها را موجب شده، بلکه ازآنجاکه برداشت آب با رشد جمعیت همخوانی نداشته، شاهد نشست زمین در تنها دشت ممنوعه این شهرستان و پیشروی آب‌شور به سمت آب‌های شیرین هستیم.

 

آب در عمق 300 متر

 

مدیر امور آب و فاضلاب روستایی خلیل‌آباد بابیان اینکه به دلیل خشک‌سالی و مصرف بیش‌ازحد، تابستان سختی را برای تأمین آب شرب پیش روداریم، گفت: به دلیل خشک‌سالی‌های چندساله اخیر مجبور به حفر سه حلقه چاه جدید و جابجایی سه چاه دیگر شده‌ایم.

 

محمدکاظمی با اشاره به اینکه برای حفر و جابجایی این تعداد چاه بالغ‌بر دو میلیارد تومان هزینه شده است، افزود: آب و فاضلاب روستایی این شهرستان 21 روستا را تحت پوشش خود دارد که آب‌رسانی به آن‌ها در قالب سه مجتمع و 9 حلقه چاه انجام می‌شود.

 

وی بابیان اینکه تأمین آب یک مجتمع با همکاری آبفای شهری صورت می‌گیرد، عنوان کرد: اکنون 22 هزار و 197 نفر در قالب شش هزار و 799 خانوار تحت پوشش آبفای روستایی این شهرستان هستند.

 

کاظمی با اشاره به این‌که آب و فاضلاب روستایی خلیل‌آباد درمجموع به 9 هزار و 563 مشترک خدمات‌دهی می‌کند، از فرسوده بودن 40 کیلومتر از شبکه توزیع آب شرب خبر داد و افزود: برای نوسازی این میزان شبکه فرسوده به اعتباری بالغ‌بر دو میلیارد تومان نیاز است.

 

وی با اعلام اینکه سال گذشته برای جلوگیری از هدرفت آب که در برخی مواقع به 25 درصد هم می‌رسد پنج هزار متر تعویض شبکه انجام شد، بیان کرد: هرساله به ترتیب اولویت تعویض شبکه‌های فرسوده در دستور کار قرار دارد.

 

مدیر امور آب و فاضلاب روستایی شهرستان خلیل‌آباد با اعلام اینکه سالیانه به‌طور متوسط سطح آب چاه‌ها در دشت ترشیز دو متر کاهش پیدا می‌کند، بیان کرد: خشک‌سالی موجب شده سطح آب‌های زیرزمینی نه‌تنها افت کند، بلکه در کیفیت نیز دچار مشکل شویم.

 

وی اظهار کرد: هرچند تاکنون با مدیریت منابع آبی شاهد قطع و تنش آبی در روستاها نبوده‌ایم؛ اما از مردم می‌خواهیم نهایت صرفه‌جویی را انجام دهند تا بتوانیم تابستان را بدون جیره‌بندی آب سپری کنیم.

 

مدیر امور آب و فاضلاب روستایی شهرستان خلیل‌آباد با اشاره به اینکه 30 درصد مشترکین جزء پرمصرف‌ها هستند که 70 درصد میزان آب شرب را مصرف می‌کنند، بیان کرد: 15 سال گذشته در عمق 200 متری به آب می‌رسیدیم؛ اما اکنون در برخی مناطق با حفاری تا عمق 300 متر به دنبال آب هستیم، بنابراین تنها راه برون‌رفت از مشکلات صرفه‌جویی و مدیریت منابع موجود است.

 

هدر رفت 23 درصدی آب

 

مدیر آب و فاضلاب شهری خلیل‌آباد نیز اعلام کرد: در چاه جدید که برای تأمین آب حفاری کرده‌ایم عمق چاه به 270 متر افزایش‌یافته که این عمق 120 متر بیشتر از چاه‌های حفرشده قبلی است.

 

محسن اولیایی با اشاره به اینکه آب شرب موردنیاز شهرستان از هفت حلقه چاه با دبی 125 لیتر بر ثانیه تأمین می‌شود، طول شبکه‌های آب‌رسانی شهرستان را 190 کیلومتر اعلام کرد و گفت: اکنون 30 درصد شبکه آب‌رسانی فرسوده است که از این میزان 23 درصد هدرفت آب‌داریم.

 

وی با اشاره به اینکه برای اصلاح شبکه‌های فرسوده سالیانه به اعتباری بالغ‌بر یک میلیارد تومان نیاز است که البته 30 درصد این اعتبار صرف هزینه‌های آسفالت شکافی می‌شود، اظهار کرد: از استحصال دو میلیون و 100 هزار مترمکعب آب 950 هزار مترمکعب از این میزان در روستاها مصرف می‌شود.

 

اولیایی بابیان اینکه هرساله حدود 35 درصد بیشتر از ظرفیتی که قرار بوده آب شرب به روستاها داده شود، تأمین می‌کنیم، عنوان کرد: تا زمانی که نتوانیم منابع آب شرب شهر و روستا را از یکدیگر تفکیک کنیم مشکلات باقی خواهد ماند.

 

وی با اشاره به اینکه بالغ‌بر 30 سال است که این مشکل وجود دارد، افزود: با پیگیری‌های انجام‌شده امسال 700 میلیون تومان اعتبار ماده 180 برای جداسازی منابع آب شرب شهری و روستایی اختصاص‌یافته است.

 

مدیر آب و فاضلاب شهری خلیل‌آباد بابیان اینکه با پیگیری‌های انجام‌شده هشت روستای پایین‌دست این شهرستان که از منابع آب شرب شهری استفاده می‌کنند جداسازی خواهند شد، گفت: اکنون به 12 روستا آب‌رسانی می‌کنیم که چهار روستای اقماری خلیل‌آباد و سایر روستاها از روستاهای پایین‌دست هستند.

 

وی با اشاره به اینکه اکنون حدود 30 درصد مشترکین بیش از الگوی مصرف آب استفاده می‌کنند، بیان کرد: با توجه به وجود 12 هزار و 500 مشترک شهری و سه هزار و 800 مشترک روستایی به 17 هزار مترمکعب مخزن ذخیره آب نیاز داریم که اکنون تنها 9 هزار مترمکعب ذخیره‌سازی می‌شود.

 

اولیایی از کسری 50 درصدی مخازن آب خبر داد و افزود: اکنون برای تأمین آب شرب شهر خلیل‌آباد و کندر با کسری پنج هزار مترمکعبی مواجه هستیم.

 

وی بابیان اینکه که به دلیل برداشت‌های بسیار شاهد پیشروی آب‌های شور به سمت آب‌های شیرین هستیم، بیان کرد: هرساله به‌طور متوسط شاهد افت یک تا یک و نیم متری از سطح آب‌های زیرزمینی و چاه‌های منطقه هستیم که شاهد حرکت آب‌های شور به سمت آب‌های شیرین و کاهش کیفیت آن هستیم.

 

و اما در پایان...

 

در حال حاضر نه‌تنها شهرهای بزرگ، بلکه تمامی شهرهای ایران به‌زودی با مشکل بزرگی دست‌وپنجه نرم می‌کنند، مشکلی که می‌تواند بر روی کشاورزی و تولید مواد غذایی نیز تأثیرگذار باشد و آن بی‌آبی و خشک‌سالی در کشور است.

 

سال‌هاست که مسئولان خشک‌سالی و فرونشست زمین را جزء مهم‌ترین بحران‌های زیست‌محیطی در شهرستان اعلام می‌کنند و به دلیل برداشت بی‌رویه از منابع آب زیرزمینی، مساحت عظیمی از دشت‌های شهرستان خلیل‌آباد، کاشمر و بردسکن فرونشست کرده است.

 

بدون شک جدی گرفتن بحران آب و همچنین مدیریت صحیح منابع آبی ازجمله وظایف دشوار دولت است که برای تحقق آن نیاز به آموزش فراگیر و همچنین برنامه‌ریزی جهت کاهش مصرف آب داریم.

 

متأسفانه پدیده خشک‌سالی سال‌هاست بر این منطقه سایه انداخته و زمین‌های خلیل‌آباد را هرروز خشک‌تر و تشنه‌تر می‌کند و علائم آن با شدت و وخامت بیشتری رخ نشان می‌دهد.

 

در شرایط کنونی که میزان بارش‌ها هرسال نسبت به سال قبل با کاهش بسیار چشمگیری مواجه است، سکوت و انفعال مسئولان و کنار آمدن با پیامدهای بحرانی در راستای مدیریت مقطعی گره‌گشا نیست، بلکه باید با اقدامات اصولی و زیربنایی ریشه‌های این بحران را شناخت و خشکاند تا از کم‌آبی به کمیابی آب نرسیم.

 

انتهای پیام/