محمد نجفی در گفت و گو با خبرنگار صبح توس؛ با اشاره به اینکه بخش کدکن دارای 150 هکتار باغ آلوچه است، گفت: از این میزان باغ به طور میانگین سالانه حدود 500 تن آلوچه خشک تولید می شود.

 

وی افزود: البته این بدان معناست که از لحاظ طبیعی و شرایط آب وهوایی مخاطره ای نداشته باشیم که متاسفانه به علت سرما و یخبندان در اردیبهشت و بارش شدید تگرگ در خردادماه 60 درصد از این محصول آسیب وارد شد و عملا 300 تن آلوچه در بخش کدکن از بین رفت.

 

مدیر جهاد کشاورزی بخش کدکن یکی از مشکلات باغداران در زمان عرضه محصول را قیمت تمام شده آن عنوان کرد و گفت: در حقیقت قیمت تمام شده یک کیلو آلوچه را تاجران و واسطه ها تعیین می کنند و بعضا دیده شده که محصول باغدار با بهای کمتر از آن چیزی خریداری می شود که در بازار مصرف است.

 

وی قیمت خریداری شده توسط خریداران و تاجران از باغداران را بین پنج تا شش هزار تومان عنوان کرد و بیان داشت: این در حالی است که قیمت آلوچه در بازار مصرف 10 هزار تومان است.

 

آلوچه میوه ای خوشمزه که برای بسیاری از بیماری ها از قبیل شب کوری، ضعف اعصاب، کم خونی و یا درمان بیماری هایی همچون نقرس بسیار مفید است.

 

این میوه که بیشتر به صورت خشکبار در بازار عرضه می شود، دارای منابعی سرشار از ویتامین A است در آلوچه املاحی چون آهن، کلسیم، فسفر، منیزیم، پتاسیم، سدیم و منگنز وجود دارد.

 

برداشت این محصول خوشمزه ، در کدکن، یکی از قطب های تولید آلوچه در استان خراسان رضوی به پایان رسید.

انتهای پیام/