به گزارش صبح توس؛ همزمان با دهه کرامت شب گذشته شب شعر «هشت بهشت رضوان» به همت اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی خراسان رضوی و بنیاد امام رضا (علیه السلام) با حضور معاون مدیر کل ارشاد و شرکت شاعران کشوری، استانی و محلی در مجتمع فرهنگی و هنری ولایت تربت جام برگزار شد.

 

در این محفل ادبی معاون فرهنگی و مطبوعاتی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی خراسان رضوی گفت: امروز دغدغه جدی برای فرهنگ و هویت ایرانی- اسلامی داریم که در 200 سال اخیر مورد تهاجم فرهنگ بیگانه غربی قرار گرفته است.

 

امینی با اشاره به فرمایشات مقام معظم رهبری افزود: امروز ایران اسلامی که فرهنگش با دو عنصر ایرانی واسلامی آمیخته شده با برنامه ریزی دشمنان دچار چالش و آسیب شده است.

وی با اشاره به راه های مقابله با تهاجم فرهنگی دشمنان تصریح کرد: پرداختن به هویت دینی و ارزشی اسلامی در قالب برنامه متنوع هنری گامی موثر در برابر هجوم رسانه ای استکبار جهانی است.

 

معاون فرهنگی و مطبوعاتی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی خراسان رضوی عنوان داشت: دشمن از طریق حضور توریست و ابزار های فرهنگی از قبیل چاپ کتب و نشریات همراه یا ابزار نوین اطلاع رسانی در حال تغییر فرهنگ ایرانی اسلامی می باشد.

 

امینی خاطرنشان کرد: جمهوری اسلامی ایران دارای معادن غنی فرهنگی و اسلامی است که کمتر به این حوزه پرداختیم و لازم است این معادن در قالب هنر تبدیل به محصول قابل عرضه به جامعه و نسل های جدید که به شدت نیازمند هستند، ارائه شود.

 

وی ادامه داد: هنر از روح انسانها سرچشمه می گیرد و تاثیرگذاری آن از علم بیشتر است، همچنین هنر موثرترین عامل در انتقال مفاهیم دینی به جامعه می باشد.

 

معاون فرهنگی و مطبوعاتی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی خراسان رضوی ابراز داشت: در حال حاضر جامعه ما دچار معضلات اجتماعی شده است چاره کار احیای اخلاق ورجوع به معارف اسلامی است و این وظیفه هنرمندان است که منابع غنی معارف اسلامی را به قالب آثار هنری تبدیل محصول کنند.

 

در ادامه نعمت الله فیاض، رئیس اداره ارشاد اسلامی تربت جام گفت: تعداد 40 اثر از شاعران به دبیرخانه شب شعر هشت بهشت رضوان واصل که تعداد 15 اثر انتخاب و ارائه شده است.

فیاض ادامه داد: شاعران شهرستان تربت جام 25 اثر و از شهرستان باخرز 15 اثر مورد داوری قرار گرفت که ازبین آثار برگزیده هشت شعر برگزیده از تربت جام و سه شعر از باخرز انتخاب شدند که از چهار شاعر استانی دعوت به عمل آمد.

 

وی افزود: تربت جام با داشتن مفاخر بسیار درعرصه هنر خراسان بزرگ می درخشد که همیشه توانسته گام های موثری در فرهنگ، ادب و هنر بردارد.

 

رئیس اداره ارشاد اسلامی تربت جام با اشاره به مفاخر جام عنوان داشت: شاعران بزرگ این خطه توانسته اند ارادت خود را به اهل بیت نشان دهند و در عرصه های بین المللی نام جام را پرآوازه کنند به طوریکه چندی پیش مراسم بزرگداشت یکی از مفاخر این شهرستان هاتفی خرگردی که از ارادتمندان به اهل بیت علیه السلام بود، برگزار شد.

       

در پایان مراسم به صاحبان آثار منتخب لوح سپاس و هدایای نفیس تقدیم شد.