به گزارش صبح توس؛ پرستو جمیلی به مناسبت روز ملی اهدا خون در جمع خبرنگاران با بیان اینکه انتقال فراورده های خونی نسبت به سال گذشته از 11درصد رشد برخوردار بوده است، اظهار کرد: این فرآرده ها شامل خون، پکسل و پلاسمای تازه منجمد شده است که به پایگاه انتقال خون استان خراسان رضوی منتقل می شود.

 

وی با بیان اینکه از ابتدای سال تاکنون چهار هزار و 361 نفر موفق به اهدای خون شده اند، تصریح کرد: از این تعداد 262 نفر بانوان سبزواری هستند که تنها شش درصد کل آمار را به خود اختصاص می دهند.

 

مسئول پایگاه انتقال خون سبزوار به باور نادرست اهدا خون برای بانوان امری غیر ضروری است، اشاره و تاکید کرد: در کشورهای اروپایی آمار خون دهی بین بانوان و مردان نزدیک بوده و ما نیز باید این باور نادرست را در کشور از بین ببریم.

 

جمیلی در ادامه به کاهش 9 درصدی آمار اهدا کنندگان خون نسبت به سال گذشته در سبزوار اشاره کرد و افزود: متاسفانه نبود تخت های خون گیری، تجهیزات و پرسنل کافی سبب شده تا برخی از افراد که به این پایگاه مراجعه می کنند موفق به اهدای خون نشده و این مشکل آمار اهدا کنندگان را کاهش داده است.

 

 

مسئول پایگاه انتقال خون سبزوار با اشاره به برگزاری کلاس های آموزشی برای پرستاران مسئول بانک خون در بیمارستان ها تاکید کرد: یکی از مهم ترین موارد آموزشی استفاده بهینه از خون انتقالی به بیمارستان و چگونگی استفاده از خون باقی مانده برای دو بیمار است.

 

انتهای پیام/