به گزارش صبح توس؛ علیرضا رشیدیان پیش از ظهر امروز و در شورای اداری شهرستان بجستان که در محل سالن محیط زیست این شهر برگزار شد ضمن تبریک دهه کرامت و خیرمقدم به رئیس مجلس شورای اسلامی به مشخصات استان پرداخت و اظهار کرد: استان خراسان ضوی داری 28 شهرستان، 70 بخش، 73شهر، 3000 آبادی، 2530 روستای بالای 20 خانوار و 6میلیون و 400 هزار نفر جمعیت است که سالانه پزیرای 27 میلیون زائر در مشهد مقدس هستیم.

استاندار خراسان رضوی ضمن اشاره به شعار و میزان اشتغالزایی سال گذشته استان خراسان رضوی  تصریح کرد: در سال گذشته 16 در صد اشتغال کشور در استان خراسان رضوی صورت گرفت یعنی 100 هزار نفر شغل  بوجود آمد؛ گرچه 100 هزار ایجاد شد و لی هم‌چنان 290 هزار جوان بیکاردر استان وجود دارد، که از این مقدار 48 درصد آن جوانان بالای دیپلم یعنی با تحصیلات دانشگاهی هستند.

 

وی افزود: مسلما ایجاد اشتغال کاری سنگین و بزرگ است ،و دولت تنها نمیتواند به این خواسته که ایجاد اشتغال مطلوب است برسد  و تا این مرحله هم که انجام گرفته است با همکاری همه قوا، بخش خصوص و همتی که همگان در صنعت و گرشگری داشتند، به این مقطع رسید.

 

استاندار خراسان رضوی تصریح کرد: امیدواریم در سال 96 به 160 هزار اشتغالی که برای استان خراسان رضوی  برنامه ریزی شده برسیم، سرمایه گذاری‌های خوبی صورت گرفته است، بیش از 10 هزار و 500 میلیارد تومان سرمایه گذاری در حوزه صنعت  صورت گرفته است درعهمین راستا هفته آینده سه پروژه بزرگ فولادی در نقاط  مختلف استان افتتاح افتتاح می‌شود، همانطور که بیش از 5 طرح صنعتی را افتتاح شد.

 

وی ادامه داد:  بیش از 5 هزار 800 میلیارد تومان در حوزه گردشگری و زیر شاخه ها سرمایه گذاری و بیش از 997 میلیارد تومان در حوزه کشاورزی و دامداری سرمایه گذاری شده است این بود گوشه ای از سرمایه گذاری ها در استان خراسان رضوی بود.

 

رشیدین به مشکلات آب پرداخت و گفت: ما در موضوع آب استان خراسان رضوی و پهنه شرق کشوربا مشکل روبرو هستیم که برای حل این مشکل طرح انتقال آب مطرح و اجرای این طرح که به موجب آن آب از دریای عمان به سه استان شرقی است به خراسان رضوی واگذار شد،  مشکل آب در استان  ما مشکل بهره برداری بیشتر از سفره های زیر زمینی است در حال حاضر یک میلیارد و 200 میلیون مترمکعب اضافه برداشت از منابع زیر زمینی داریم و برداشت بیشتر یعنی مرگ زمین و در واقع از ذخایر آبی که باید برای فرزندان وآیندگان باقی می ماند امروز ما استفاده میکنیم.

 

نماینده عالی دولت در استان خراسان رضوی ضمن اشاره به سهمیه بندی آبهای زیر زمینی عنوان کرد: در توافق بین وزارت نیرو و جهاد کشاروزی قرار شد 750 میلیون مترمکعب  قرار شد از سهمیه آب کسر شود و الحمدالله نیمی از این میزان تونستیم درسال اول کسر کنیم خوشبختانه با اینکه این میزان کاهش پیدا کرد افزایش برداشت محصول کشاورزی داشتیم هم چنان که در گندم رکورد ماندگار به جای ماند.

 

استاندار خراسان رضوی به روستاها پرداخت و گفت: در حوزه روستا و بحث مهاجرت مسئاله کشوری است و ما با اتکا به آمار در کشور سیل جمعیت روستایی منفی و در خراسان مثبت است و در شرایطی که در استان ما 0.6 درصد مثبت است.

 

رشیدیان ادامه داد: در شهرستان بجستان بیش از 5 میلیارد تومان وام  اشتغال های بهزیستی و کمیته امداد و 3 میلیارد برای مشاغل خانگی و خود اشتغالی  اعتبار دیده شده برای کاهش آمار بیکاری، کاهش آمار بیکاری یعنی کاهش آسیب های اجتماعی، کاهش مهاجرت ، افزایش ازدواج و امید به زندگانی، استان خراسان رضوی سال گذشته توانست در بحث طلاق از رتبه 1 به 8 ارتقا  پیدا کند.

 

استاندار خراسان رضوی خاطر نشان کرد: 28 جایگاه برداشت آب در بجستان داریم و گفته شده تا پیگیری کنند آب شیرین و بهداشتی تا درب خانه ها داشته باشیم.

 

انتهای پیام/