به گزارش صبح توس؛ سید رضا مظلوم، نائب رئیس شورای عالی نظام پرستاری کشور و سیده فاطمه بحرینی، دبیر نظام پرستاری مشهد با حضور در تحریریه پایگاه تحلیلی- خبری «صبح توس» به گفتگو در مورد عملکرد وزارت بهداشت و ابلاغ آئین‌نامه آموزش پرستار در بیمارستان پرداختند که متن این مصاحبه در ادامه آمده است.

 

سید رضا مظلوم، نائب رئیس شورای عالی نظام پرستاری کشور با اشاره به طرح آموزش پرستار در بیمارستان، اظهار کرد: رویه جدید آموزش پرستاران دو آئین‌نامه و یک ابلاغیه دارد؛ نخستین آئین‌نامه مربوط به آبان‌ماه سال 94، دومین آئین‌نامه در دی‌ماه سال 94 بوده که با نظر نهادهای دولتی و غیر دولتی پرستاری تنظیم شد و یک ابلاغیه در اردیبهشت 96 از طرف وزارت بهداشت برای اجرای آئین‌نامه دی‌ماه صادر شد.

 

وی با اشاره به اعتراض جامعه پرستاری به آئین‌نامه اول، خاطرنشان کرد: وزارت بهداشت به بهانه کمبود پرستار، بیمارستان‌ها را متولی آموزش دوره کارشناسی پرستاری معرفی کرد و مقرر شد پذیرش دانشجوی پرستاری نه از طریق کنکور سراسری، بلکه از طریق آزمون داخلی صورت پذیرد، همچنین ظرفیت پذیرش نیز بر اساس اعلام بیمارستان‌ها و دانشگاه مربوطه انجام شود.

 

رئیس هیئت مدیره نظام پرستاری مشهد با اشاره به برخی مشکلات موجود در طرح پرستار بیمارستانی، عنوان کرد: وزارت بهداشت در مورد آینده دانشجویانی که بر اساس آئین‌نامه نخست وارد عرصه پرستاری شدند روشن گری نکرده بود که آیا بیمارستان‌ها نسبت به آنها تعهد استخدام دارند و یا پس از فارغ‌التحصیلی رها می‌شوند.

 

آیا وزارت بهداشت متعهد به استخدام پرستاران بیمارستانی است؟

 

وی ادامه داد: برخی اشکالات وارد شده به آئین‌نامه نخست منجر به آئین نامه دی ماه 94 شد که تغییراتی در آن پدید آمد از جمله اینکه متولی آموزش پرستاری دانشکده‌ها معرفی شده و بیمارستان‌ها به عنوان همکار عنوان شدند، همچنین پذیرش بر اساس نیاز سنجی معتبر از طریق کنکور سراسری صورت می‌گیرد.

 

مظلوم بیان کرد: آئین نامه دوم در دی‌ماه 94 همه انتظارات جامعه پرستاری را برطرف نکرد؛ اما به عنوان کفی از مطالبات جامعه پرستاری قرار گرفت و مقرر شد طبق آن پذیرش صورت گیرد؛ حدود یک سال و نیم این آئین‌نامه مسکوت باقی ماند تا اردیبهشت‌ماه 96 که ابلاغیه برای اجرای آئین نامه دوم صادر شد در حالی که آن موارد در آئین نامه اول مطرح شده بود؛ زیرا بنا بر متن ابلاغیه آمده است هر دانشگاه می‌تواند سه بیمارستان را برای تربیت پرستار آماده کند.

 

اعلام ظرفیت بیمارستان‌هایی که آمادگی پذیرش دانشجو ندارند

 

وی با بیان اینکه ابلاغیه 23 اردیبهشت‌ماه صادر شده است، تصریح کرد: اولین اقدام در راستای عملیاتی شدن این ابلاغیه تشکیل کارگروه مدیریت تفاهم نامه بود؛ با وجود این در هیچ دانشگاهی این کارگروه تشکیل نشد و دانشگاه‌ها و بیمارستان‌هایی اعلام ظرفیت کرده‌اند که اصلا آمادگی پذیرش دانشجو را ندارند.

 

مجامع علمی پرستاری خواهان ملاقات با وزیر بهداشت/ قاضی‌زاده هاشمی پاسخگو نیست

 

نائب رئیس شورای عالی نظام پرستاری کشور اضافه کرد: در پی این امر مجامع علمی و حرفه‌ای پرستاری دو نامه به وزارت بهداشت ارسال کرده و خواهان ملاقات با وزیر بهداشت شدند؛ اما جلسه ای صورت نگرفت از این رو دانشجویان وارد عرصه تجمع و اعتراض شدند.

 

وی ادامه داد: وزارت بهداشت جلسه‌ای با حضور معاونت حقوقی، معاونت آموزشی و معاونت پرستاری برگزار کرد که در آن انتقاداتی مطرح شد و این وزارتخانه اشکلات را پذیرفت و اعلام کرد آئین نامه اصفهان ملاک پذیرش دانشجوست و هر مصوبه‌ای‌ خلاف این آئین نامه باید لغو شود؛ با این وجود هیچگونه تلاشی برای لغو ابلاغیه صورت نگرفت و حتی مصاحبه‌هایی انجام شد که در آن عبارت پرستار بیمارستانی به کار رفت.

 

وزیر بهداشت به صورت مکتوب آئین‌نامه را لغو کند

 

مظلوم ادامه دارد: کمیسیون مصوب کرده بود که هر دستورالعمل که منافات با آئین نامه دوم دارد لغو شود با این وجود نه تنها لغو رسمی ابلاغیه انجام نشد، بلکه تنها به صورت شفاهی مطرح کردند در حالی که وزیر بهداشت باید به صورت مکتوب آئین نامه را لغو کند.

 

ظرفیت پذیرش پرستار از دفترچه کنکور بیرون آمده است

 

وی با بیان اینکه اخبار غیر رسمی خبر از آن داده اند که ظرفیت پذیرش پرستار از دفترچه کنکور بیرون آمده است، خاطرنشان کرد: سازمان سنجش در حال حاضر منتظر اعلام ظرفیت وزارت بهداشت است؛ حال مسئله این است که از 23 اردیبهشت تا 23 تیرماه چرا ابلاغیه مسکوت بود و دوماه پیش از کنکور مطرح شد؟.

 

رئیس هیئت مدیره نظام پرستاری مشهد با اشاره به پروسه اداری عملیاتی شدن این ابلاغیه، عنوان کرد: ابتدا برای اجرای ابلاغیه باید در دانشگاه‌ها کارگروه تشکیل شده، در بیمارستان‌ها نیازسنجی صورت گیرد، بیمارستان‌های متقاضی اعلام ظرفیت کنند و سپس هئیت بورد از بیمارستان‌های داوطلب بازدید کند سپس به شورای گسترش دانشگاه در وزارت بهداشت اعلام شود که این پروسه بیش از دو ماه زمان نیاز دارد.

 

نیاز به 140 هزار پرستار در بخش دولتی و خصوصی

 

وی افزود: دو و نیم تا سه پرستار به ازای هر تخت، استاندارد جهانی است و ایران این میزان  1.8 پرستار به ازای هر تخت می‌باشد؛ با این وجود در کشور ما 0.9 پرستار به ازای هر تخت فعالیت می‌کند؛ به روایت دیگر در حال حاضر 100 هزار پرستار در بخش دولتی و 40 هزار پرستار بخش خصوصی فعالند و نیازمند جذب 100 هزار پرستار بخش دولتی و 40 هزار پرستار در بخش خصوصی هستیم.

 

مظلوم اظهار کرد: نظام پرستاری به ازای هر پرستار که بازنشسته شد مجوز استخدام یک پرستار را دارد این در حالی است که چنانچه به ازای یک پرستار بازنشسته شده یک پرستار استخدام کنیم 100 هزار کمبود باقی می‌ماند از طرف دیگر تخت‌های بیمارستانی روز به روز افزوده می‌شود.

 

لغو قانون بازنشستگی پس از 25 سال برای پرستاران به بهانه کمبود نیرو

 

وی با بیان اینکه پرستاران در بخش دولتی پس از 30 سال و در بخش تامین اجتماعی و خصوصی پس از 25 سال بازنشست می‌شوند، بیان کرد: متولی اجرای ضوابط بازنشستگی وزارت بهداشت است و این وزارتخانه همواره به بهانه کمبود پرستار سر باز می‌زند این در حالی است که در سال بالغ بر 10 هزاردانشجوی پرستاری فارغ‌التحصیل می‌شوند.

 

سازمان نظام پرستاری مجوز استخدام نیرو ندارد

 

نائب رئیس شورای عالی نظام پرستاری کشور با بیان اینکه برای آموزش پرستاری در مقطع کارشناسی برای هر دانشجو حدود 40 میلیون هزینه صرف می‌شود، افزود: سازمان نظام پرستاری مجوز جذب و استخدام ندارد و پرستاران تنها به صورت شرکتی و قراردادی جذب می‌شوند.

 

وی تصریح کرد: در سه سال گذشته 17 هزار پرستار بازنشست شده؛‌ اما به صورت استخدامی کمتر از 20 هزار نفر که شامل نیروهای قراردادی، شرکتی و طرحی است، جذب شده‌اند با این وجود آمار رسمی وزارت بهداشت نشان می‌دهد بیش از هفت هزار نفر هم نتوانسته استخدام کند، پس چرا دانشجویان پرستاری را به شکل بیمارستانی و با کیفیت پایین آموزش دهیم؟.

 

طرح پرستار بیمارستانی صدمه به سلامت مردم را در پی دارد

 

مظلوم اضافه کرد: دانشجویان آکادمیک پرستاری 90 واحد دروس تخصصی و 40 واحد عملی می‌گذرانند؛ اما آموزش در بیمارستان تنها محدود به مهارت‌آموزی خواهد شد از این رو احساس خطر می‌کنیم؛ زیرا پرستاری که اینگونه آموزش ببیند قطعا جان بیماران را به خطر می‌اندازد و این طرح موجب صدمه به سلامت مردم خواهد شد.

 

وی عنوان کرد: دانشگاه علوم پزشکی با صدا و سیما قرارداد دارد؛ اما حتی در ایام روز پرستار هم به این قشر توجه ویژه‌ای نمی‌شود و این منجر به آسیب شده است.

 

طرح تحول سلامت اسراف شدید منابع است/ وزارت بهداشت بر پیشگیری متمرکز شود

 

رئیس هیئت مدیره نظام پرستاری مشهد با بیان اینکه طرح تحول سلامت اسراف شدید منابع است، بیان کرد: وزارت بهداشت باید درمان‌محوری را کنار گذارد و روی پیشگیری و بازتوانی متمرکز شود؛ اما طرح تحول سلامت بر درمان متمرکز است.

 

ایران بهشت پزشکان دنیا

 

وی تأکید کرد: ایران بهشت پزشکان دنیاست زیرا حقوق پزشکان ایران پنج برابر سایر کشورهاست از این رو مهاجرت پزشکان بسیار کم است در مقابل مهاجرت پرستاران سیر صعودی دارد؛ زیرا مدرک آنها در سایر کشورها معتبر است.

 

افتتاح تخت بیمارستانی افتخار دولت روحانی است/ چرا نیاز به تخت افزایش یافته؟

 

مظلوم اظهار کرد: افتخار دولت روحانی افتتاح تخت بیمارستانی است و وزیر بهداشت از افزایش تخت‌های بیمارستانی به عنوان دستاورد یاد می‌کند؛ باید این امر بررسی شود که چرا در دولت یازدهم نیاز به تخت بیمارستانی افزایش یافته زیرا باید پیشگیری جایگزین درمان شود.

 

10 سال از قانون تعرفه‌گذاری پرستاران گذشت/ وزارت بهداشت هیچ اقدامی نکرده است

 

بحرینی، دبیر نظام پرستاری مشهد نیز در ادامه این گفت‌وگو به خبرنگار صبح توس گفت: قانون تعرفه گذاری پرستاری 10 سال پیش در مجلس شورای اسلامی تصویب شده است با این وجود هنوز وزارت بهداشت برای عملیاتی کردن آن اقدامی نکرده است.

 

وی با بیان اینکه وزرات بهداشت نمی‌خواهد که اختلاف درآمدها حذف شود، عنوان کرد: پرستار حق تخصص پائین‌تری دریافت می‌کند که این به نفع مردم است، همچنین اجرای قانون تعرفه گذاری موجب هویت بخشی به پرستاران می‌شود و این امر جاذبه شغلی پرستاری را افزایش می‌دهد.

 

دبیر نظام پرستاری مشهد اظهار کرد: نظام پرستاری اذهان وزارت بهداشت را به این سمت برد که به پیشگیری توجه ویژه شود زیرا این قشر دغدغه سلامت جامعه را دارد؛ اما متاسفانه وزیر بهداشت پرستاران را محکوم به سیاه‌نمایی می کند.

 

وی اضافه کرد: نظام پرستاری با جیب خالی پایگاه‌های سلامت را راه اندازی کرد و پرستاران نیز به بهانه مراسم مذهبی به نام غربالگری و نذری سلامت وارد پایگاه‌ها شدند.

 

پست خالی پرستار کنار پزشک خانواده در حاشیه شهر

 

بحرینی عنوان کرد: کنار پزشک خانواده و پزشک عمومی در حاشیه شهر پست خالی پرستار وجود دارد از این رو دولت می‌تواند پرستاران بیکار را در این پست‌ها قرار دهد تا به مردم خدمت‌رسانی کنند.

 

انتهای پیام/