به گزارش صبح توس؛ شهر تربت جام با جمعيت بیش از 170 هزار نفر از کمبود شديد مراکز تفريحي براي سپري کردن اوقات فراقت جوانان و خانواده رنج می برد و آنان منتظر افتتاح مجدد تنها سينماي شهر بودن که با کم کاري مسئولان خبرهاي خوبي به مردم مخابره نمي شود.

اين موضوع در شبکه اجتماعي با واکنش تند هنرمندان، فرهيختگان هنري و اقشار مردم واقع شده است که به نظر مي رسد مسئولان شهرستان و استان بايد نگاه ويژه اي به مناطق کمتر برخوردارداشته باشند.

اين ساختمان که به نام تالار فرهنگ شهر نام گذاري شده قرار است همزمان با همايش هاتفي خرگردي در پنجم مرداد مورد بهره برداري قرار گيرد.

چندی پیش یوسف بدری احمدی شهردار تربت جام در جمع خبرنگاران اعلام کرده بود: این سالن چندمنظوره برای استفاده سینمایی، اجرای تئاتر و همایش‌ها قابل‌استفاده خواهد بود و تمام سعی برای بازسازی مطلوب با تجهیزات جدید است تا بتواند بار بخشی از ظرفیت‌های فرهنگی و هنری این منطقه را به‌دوش بکشد و برای آیندگان به یادگار بماند.

در این خصوص نعمت الله فياض رئيس اداره ارشاد اسلامي تربت جام در گفتگو باخبرنگار صبح توس با انتقاد از عدم هماهنگي شهرداري با این اداره در خصوص بازسازي تنها سينماي شهر و تبديل آن به تالار فرهنگ شهر بيان داشت: سينماي وحدت تربت جام که در سال 85 بنابه دلايلي تعطيل شد و شهرداري بدون هماهنگي و گرفتن مجوز براي سينما با صرف هزينه 10 ميليارد ريال اقدام به مرمت و بازسازي به سالنی با کاربري چند منظوره شده و آنچه مشخص است اين مکان ديگر سينما نيست و استاندارد خاص آن را ندارد.

فیاض تصريح کرد: قشر جوان شهرستان مطالبه سينما را دارند و بايد براي تنوير افکار عمومي اعلام شود که چرا تربت جام بايد از داشتن سينما محروم باشد؛ در هيچ کجاي کشور سينما را به سالن چند منظوره تبديل نمي کنند؛ مسلماً وجود سینما در شهرستانی با جمعیت 300 هزار نفر، یک ضرورت و نیاز مبرم فرهنگی است.

وی ادامه داد: مردم به دنبال مکانی مطمئن برای با هم بودن و دیدن فیلم هستند؛ شاهداین ادعا استقبال چشمگیر مردم از اکران فیلم «یتیم‌خانه ایران» بود که با امکانات معمولی، چندی پیش در سالن ارشاد این شهر پخش شد.

رئيس اداره ارشاد اسلامي تربت جام افزود: وجود سینما و فعالیت مرتب و به‌روز آن می‌تواند به رشد فرهنگی، کاهش آسیب‌های اجتماعی، کاهش استفاده از رسانه‌ها و شبکه‌های غیرقانونی، غنی‌سازی اوقات فراغت خانواده‌ها، رشد و افزایش انگیزه در فیلم‌سازی بومی کمک کند.

فیاض در این خصوص بابیان اینکه فقر فضای فرهنگی و هنری نسبت به غنای آن در این شهرستان مشهود است گفت: یکی از دغدغه‌های اصلی این اداره نبود فضای فیزیکی برای اجرا و ارائه آثار فاخر هنری است.

وي خاطرنشان کرد: اداره کل ارشاد در بازديد از سينما سابق شهر قول داده بود در صورتي که استاندارد هاي سينما در بازسازي ديده شود تجهيزات به ارزش 10 ميليارد در اختيار متوليان قرار دهد که متاسفانه به دليل رعايت نکردن ضوابط ساخت و ساز اين وعده قابل محقق شدن نيست.

فیاض با اشاره به معطل ماندن دو پروژه مهم فرهنگی و هنری شهر خاطر نشان کرد: ساخت مجتمع فرهنگی هنری و پژوهشکده موسیقی تربت‌جام که از تعهدات وزارت راه و شهرسازی بود، از سال 88 آغازشده است، اما بعد از گذشت هشت سال فقط حدود 30 درصد پیشرفت فیزیکی داشته و در چند سال اخیر عملیات ساخت به‌طور کامل متوقف است.

انتهای پیام/