به گزارش صبح توس؛ «پایگاه خبری- تحلیلی صبح توس» میزگردی با عنوان «برجام، از سراب تا واقعیت» با حضور کارشناسان فنی و سیاسی از دو حزب اصلاح‌طلبان و اصول‌گرا برگزار کرد که بخشی از آن را در تاریخ 28تیرماه منتشر شد.

 

احسان خانه آباد، کارشناس سابق سازمان انرژی اتمی، سعید شعرباف تبریزی، عضو هیئت علمی دانشگاه بین المللی امام رضا(ع)، مجید لگزیان، دبیر سیاسی حزب کارگزاران سازندگی خراسان رضوی و ناصر آملی، عضو شورای مرکزی سازمان عدالت و آزادی ایران اسلامی خراسان رضوی، کارشناسانی بودند که در میزگردی که در «پایگاه خبری- تحلیلی صبح توس» برگزار شد، آسیب ها و دستاوردهای برجام و آینده پژوهی این توافق بین المللی را از منظر فنی و سیاسی مورد نقد و بررسی قرار دادند، بخش دوم این میزگرد به شرح زیر است:

 

شعرباف: می فرمایند مختل شدن روابط ایران با جهان یکی از دلایل امضای برجام است. حق داریم سوال کنیم منظورتان از جهان کدام کشورها هستند؟  110 کشور عدم تعهد که تنها در یک همایش برگزار شده در اوج دوران تحریم در سطوح بالای دیپلماتیک به تهران رفت‌وآمد داشته‌اند و صدها معاهده و ارتباط شامل جهان نمی شوند، اما همان چند کشوری که امروز آنهم روی کاغذ قصد ارتباط با ما کرده اند می شود جهان؟

 

می فرمایند محصولات پتروشیمی را نمی توانستیم صادر کنیم در حالی که ایران هرگز در محصولات پتروشیمی تحریم جدی نشد و از آنجا که این محصول بازار خصوصی و تنوعی بیش از 100 نوع محصول را در خود جا می دهد، در اوج تحریم هم صادرات قابل قبولی داشت. امروز که مثلا دیگر تحریم نیستیم، طبق آمار از آغاز به کار دولت یازدهم نزدیک 7 درصد در این صنعت رشد صادارت داشته‌ایم. بعد شما می فرمایید اصلا نمی توانستیم صادر کنیم؟

 

بنده هم معتقدم که در مجموع این پرونده 12 ساله، کشوری که در ابتدای پرونده نمی‌توانسته یک سانتریفیوژ را غنی‌سازی کند و پس از 12 سال امروز در همین حد اجازه داده شده مشغول غنی سازی است، قطعا بر رقبا پیروز شده است، لذا این 12 سال برآیندش قطعا پیروزی برای نظام اسلامی است اما آیا این بدان معناست که عملکرد همین دوره‌ چهارساله ای که حضرات سردمدار آن بوده اند هم پیروزی بوده است و ما نمی توانستیم بسیار جلوتر از این باشیم؟ قطعا اینگونه نیست. برداشت بنده این است که دوستان ما چون بنا ندارند از برجام نوشته شده و نتایج بارآمده ان بااستدلال های قابل سنجش و به صورت فنی دفاع کنند، این استدلال را دنبال می کنند که برجام در سطوح بالا بسته شده و تصمیم نظام است و قس علی هذا...که کاملا فرار از پاسخگویی است..

 

بگذارید به جملات دوستان اشاره ای هم بکنم. اتفاقا بنده هم معتقدم که این تفکر سیاه و سفید و مطلق نگر همیشه معضل جامعه سیاسی ما بوده است و این ادبیاتی است که امروز هم کاسبان سیاسی و اقتصادی جدید تحریمی و برجامی در شیپور آن می نوازند. کاسبان سیاسی تحریم کسانی هستند که برای جلب منافع اقتصادی و تصاحب کانالهای جدید ورود پول در کشور و گرفتن رای مردم در انتخابات، فضای دوران گذشته را مطلقا سیاه جلوه دادند. کسانی هستند که تحریم را در فضای رسانه‌ای عامل اصلی مشکلات اقتصادی ایران معرفی کردند و افکار عمومی را برای امضای سریع برجامی که هنوز مشکلات فنی متعددی داشت تحت فشار قرار دادند، کسانی هستند که دو روز پس از بسته شدن این توافق بین‌المللی در صدا و سیما اعلام کردند که مردم عوامل مهم دیگری غیر از تحریم در کشور وجود داردند که باعث می شود اثر تحریمها دیر به سفره شما وارد شود در حالی که تا چند روز پیش از امضا، برجام، آن را تنها راه حل نجات کشور، فتح الفتوح اقتصاد ایران، برطرف کننده مشکلات آب خوردن ملت و دور کننده سایه جنگ معرفی می نمودند.

 

مگر منتقدین منصف حرفشان چه بود؟ کسی گفت مذاکره نکنیم؟ خیر. تمام حرف این بود که توافق به هر قیمت نباشد، حرف این بود که اگر دیپلماتهای کشورمانوقتی پای میز مذاکره حاضر می‌شوند، هراسان از موشک نظامی دشمن باشند این مذاکره به نفع ما نخواهد بود. نمی شود که وزیر امور خارجه  ما در دانشگاه تهران اعلام کند که اگر دشمن موشک پرتاب کند ما همه چیز را از دست می دهیم – بماند که این حرف چقدر درست بود و در پی این امر رهبر معظم انقلاب فرمودند باید برای برخی مسئولان تور نظامی بگذارید – بعد ما در یک بازی برد-برد بخواهیم با دشمن مذاکره کنیم...

 

بیینید برخی از این کاسبان سیاسی بی رحم با افکار عمومی چه کردند؟ برای اینکه این توافق نامه سریعتر امضا شود، پای بیماران سرطانی را وسط کشیدند، تصاویر ایران را در کنار سوریه قرار دادند که اگر به ما رای ندهید و این توافق امضا نشود، داستان جنگ است و خونریزی و بدیختی و ....یعنی احساسات و نیازهای پایه ای مردم یعنی دو نیاز پایه‌ای امنیت و سلامت را دستمایه بازی بیشرمانه خود کردند. بماند که همچون همیشه حاضر نبودند در این موارد هم عالمانه سخن بگویند و کیست که نداند با از دست دادن غنی سازی 20 درصد و وابستگی در حوزه های پزشکی-هسته ای چه خطربالقوه ای بیماران سرطانی کشور را تهدید می کند! کسب و کار جدید، فرصت این تاملات را از دوستان گرفته است...

 

همه اینها را بگذارید کنار پمپاژ مستقیم و متواتر این مطلب که نیروهای داخلی کشور توانایی هیچ اقدام مفیدی را ندارند، همانطور که جناب املی هم فرمودند ما عرضه ساخت یک موتور را هم نداریم، پیشتر اعلام کرده بودند که تنها هنر ما همان آبگوشت بزباش است و لاغیر و کار را به جایی رساندند که در مهد غذای عالم، باید غذای قطارهایمان را هم به هلدینگ اتریشی واگذار کنیم. در عصری که ماهواره های خود ساخته جوانانمان هنوز روبرویمان است و هسته ای و دفاعی و پزشکی و صدها مورد دیگر...از دیدآقایان البته همه اینها گزافه است و خود برتر بینی و ... همه اینها را که با هم ببنید مفهوم آن کسب و کار برجامی جدید را که عرض کردم متوجه خواهید شد، ایجاد ترس و همزمان احتیاج شدید به طرف مذاکره، مبنا قرار دادن احساسات و نیازهای پایه ای مردم در توجیه فصای افکار عمومی، راه‌اندازی فضاهای سیاسی کاملا سیاه در کنار کوبیده شدن مفاهیمی مثل استقلال، تولید داخلی، اتکا به درون و ...این ها همه عواملی است که باعث می شود برجام با این نقص‌های چشم گیر امضا شود و در آینده هم می تواند برجام های دیگری جلوی پای این ملت سبز شود.

 

یک نکته را هم فرمودند که مگر از تحریم می توان فرصت بیرون کشید؟ بله...دهها مورد و مثال برای آن داریم. بحث مفصلی است، در همین موضوع مصرف بنزین که می‌توانست گلوگاه جمهوری اسلامی شود و مصرف روزانه بالغ بر 100 میلیون لیترآن در کنار وابستگی به خارج، می توانست اثرات امنیتی و اجتماعی وسیعی را سبب شود، یک تدبیر صحیح در تعریف کارت سوخت و دسته بندی مصرف، تبدیل به فرصت کرد که در صورت ادامه توسط حضرات می توانست به یک فرصت اقتصادی بی بدیل برای کشور تبدیل شود و دهها مثال دیگر از این جنس...حداقل چند تا مثال بنده در همین  حوزه ارتباط صنعت با دانشگاه و استفاده از فرصت تحریم در مشهد دارم که چگونه یک مدیریت کارآمد، چرخهای دانشگاه را به چرخهای صنعت پیوند می زند و تحریم را به فرصت بدل می کند...حیف که زمان نیست و دغدغه هم برای شنیدن این مطالب آقایان ندارند...

 

به عنوان جمع بندی عرض می کنم، برجام توافق‌نامه‌ای است که به خاطر بی‌تدبیری، عجله و به دلیل اینکه از بسیاری هشدارهای منتقدین منصف در تنظیم آن استفاده نشد، مشکلات عمده‌ای مقابل پیشرفت ایران آینده ایجاد خواهد کرد که این مشکلات به هیچ وجه منحصر در حوزه های هسته ای نیست. بنده همه دوستان را ارجاع می دهم به اینکه یک بار هشدارهای منتقدین منصف را قبل از امضا توافق بخوانند و ببینند که مشکلات امروز ما پیش از این تذکر داده شده بود یا نه؟ از به هم پیچیدگی تحریم های اولیه و ثانویه بگیرید، تا  نتایج پیش بینی شده برای FATF  تا اضافه شدن روز افزون افراد و نهادها به اس دی ان لیست ، تا مکانیزم ماشه برجام و قس علی هذا  این در حالی است که توصیه رهبر معظم انقلاب نیز بر این امر بود که برجام باید در فضای علمی مطرح شود و توصیه های عالمانه و دردمندانه لحاظ شود..

 

یک مطالبه و یک سوال قانونی هم بنده دارم که ربطی به نظرات شخصی من در باب برجام ندارد. ببینید آنچه به عنوان برجام برای ما قانونی شده است و لازم الاجراست، متن برجام به همراه 10 شرط مطرح شده توسط رهبری و مصوب شده در مجلس است، به عبارت دیگر آن چیزی که در شورای عالی امنیت ملی پذیرفته شده برجام به همراه شروط مقرردر آن است.

 

افکار عمومی و نخبگان سوال دارند که با وجود دهها فرد و نهادی که در دوسال گذشته تحریم شده اند وبه صورت مسخره و طنزآوری یا به روح برجام احاله داده شده و یا به جسم برجام، و اینها در تناقض مستقیم با نص متن امضا شده توسط ما هستند چه کسی پاسخگوی افکار عمومی است؟ چه زمانی حضرات موجود در کمیته نظارت بر برجام و یا دبیرخانه آن حاضر است در یک فضای رسانه ای پاسخگوی این سوالات ساده و بدیهی باشد؟  ما حق نداریم از آقایان شمخانی و ولایتی و جلیلی و روحانی و ... و یا نماینده انها در یک فضای دانشگاهی سوال کنیم که  بین برجام قانونی کشور و این داستان مسخره روح و جسم برجام و تحریم‌ها چه ارتباطی وجود دارد؟ این باید شفافسازی شود و تبدیل به یک گفتمان عمومی شود و رسانه‌ها این مطلب را پیگیری کنند تا آقایان فکر نکنند هر بلایی می توانند بر سر منافع ملی بیاورند و کسی جرات سوال قانونی از انها هم نداشته باشد...

 

لگزیان: رهبر معظم انقلاب فرمودند حتی کسانی که مخالف نظام هستند پای صندوق‌ها بیایند اصلاح‌طلبان نیز بر این عقیده‌اند که استعاداد‌ها را هدایت کنند تا پای کار حاضر شوند.

 

در خصوص آینده برجام باید گفت اصل اول این است که هر فرد دیدگاه‌های کلی خود را پس از 40 سال عمر انقلاب واضح بیان کند اگر اصول‌گرایان مخالف سرمایه‌گذاری در کشورهای خارجی هستند باید روشن‌گری کرده و  صراحتا مخالفت کنند.

 

خانه آباد: فضا باید آرام باشد، برای این امر لازم است افراد برای تمام حرف‌هایشان سند و مدرک داشته باشند زیرا زمانی تشنج ایجاد می‌شود که بدون مدرک صحبت کنیم  و مثلا بگوئیم در انتخابات 88 تقلب شده است.

 

دولت احمدی نژاد سالهاست تمام شد و در حال حاضر دولت قبلی نیز دولت خود روحانی است لذا باید امروز را با زمان حال مقایسه کنیم؛ کلینتون در کتاب خاطرات خود نوشته است ما از رشد تکنیکی که در دولت احمدی نژاد رخ می‌داد هراسان شدیم و آمدن آقای روحانی امیدها را در دل ما زنده کرد.

 

داعش مولود آمریکا است و بارها بر این امر اقرار کرده؛ برخی اصلاح‌طلبان می‌گویند ما نمی‌توانیم موتور بسازیم، حرف ما هم همین است این افراد باید کنار بروند تا افرادی که می‌توانند موشک بسازند بر روی کار بیایند.

 

در دولت احمدی نژاد کسی جرات نمی‌کرد راجع به ایران اظهار نظر کند در حالی که امروز آمریکا بیان کرده است که به دنبال تغییر نظام ایران است و این اظهار نظرآمریکا به پس از تصویب برجام باز می‌گردد از این رو می‌توان گفت برجام سندی است که چه آمریکا آن را نقض کند و چه ایران، قطعا تحریم ها باز می‌گردد.

 

شکست نتیجه نهایی برجام

 

نتیجه نهایی برجام شکست است و این را خود متن برجام می‌گوید که چه ایران این توافق‌نامه را نقض کند و چه آمریکا تحریم‌ها باز خواهد گشت؛ برای مثال کی‌روش گفت نمی‌تواند پول تیم ملی را به ایران بازرداند در حالی که نوبخت پیش از تصویب برجام اظهار کرده بود پول به کشور وارد می‌شود اما پس از تصویب این معاعهده، زمانی که پول وارد کشور نشد گفت چه نیازی هست پول وارد کشور شود ما فقط می‌خواهیم واردات کنیم.

 

اصول‌گرایان مناظره با آمریکا را نفی نمی‌کنند، تنها براین عقیده‌اند که مذاکرات باید در یک چهارچوب انجام شود نه اینکه در کنار یک شخصیت مفسد(جان کری) قدم بزنیم.

 

برجام ایران را در فنآوری هسته‌ای تا ابد محروم کرد

 

برجام ما را در حوزه فناوری هسته‌ای تا ابد محروم کرده است لذا تصمیم جاهلانه‌ای بود؛ تمام منابع اورانیوم تحت کنترل آمریکاست و این در حالی است که در هیچ رسانه‌ای اطلاعات راجع به سانترفیوژ کشورها جز ایران  منتشر نمی‌شود.

 

برای فعالیت‌های هسته‌ای باید از آمریکا اجازه بگیریم؛ حال این مسئله مطرح می‌شود که آمریکا چه زمانی صلاح ما را خواسته است؟ آمریکا با اصل وجود ملت و نظام جمهوری اسلامی ایران مخالف است.

 

مقام معظم رهبری چند دستاورد از داخل منجلاب برجام نام بردند؛ اینکه توانستیم قدرت‌ها را پای میز مذاکره بیاوریم کار خوبی است و این یکی از دستاوردهایی است که رهبر معظم انقلاب نیز به آن اشاره کرده‌اند.

 

سپاه غرب را پای میز مذاکره نشاند

 

سپاه، رزمنده‌های ما، حزب الله  و دستاوردهای هسته‌ای توانست همان قدرت‌ها را پای میز مذاکره حاضر کند وگرنه ایران چه چیزی داشت که روی میز بگذارد.

 

اصلاح‌طلبان می‌گویند دستاوردهای هسته‌ای محصول دوره احمدی نژاد نبوده و محصول دولت اصلاحات است؛ اما این نکته را فراموش کردند که فعالیت‌های هسته‌ای ایران در دوره چه کسی منتشر شد؟

 

برجام قراردادی برای همه است که به ملت آسیب می‌زدند زیرا سال 2040 نظام انرژیِ برای تغییر می‌یابد، چرا دولت این امر مهم را نادیده گرفته است؟ چرا این  تغییر استراتژیک و پیچ بزرگ انرژِی در برجام دیده نشده؟

 

با تصویب برجام تمام مراکز هسته‌ای و تجهیزات زیر زمینی را برای تولید سانتریفیوژ روی زمین و در یک نقطه جمع کرده‌ایم در حالی که دشمن به راحتی می‌تواند آن منطقه را بمباران کند، نقشه دشمن بسیار واضح است و دولت به آن اعتنا نمی‌کند.

 

انقلاب تمام نشده بلکه موجودی زنده و پیش‌رونده است از این رو دنیا دارد از انقلاب اسلامی الگو می‌گیرد لذا ما نباید پا عقب بکشیم بلکه باید نقاط ضعف را در کنار نقاط بالقوه، بالفعل کنیم.

 

دولت ترس از آمریکا را کنار گذارد

 

دولت باید ترس از آمریکا را کنار بگذارد زیرا توقعات آنها حد پایان ندارد، ابتدا کشورمان را تحریم کردند و جواب گرفتند پس تحریم‌ها را اضافه می‌کنند.

 

آملی:

 

آمریکا توان نابودی ایران را ندارد

 

امروز جمهوری اسلامی ایران در جهان تثبیت شده است. در گذشته آمریکایی‌ها برای نابودی ایران تقویم درست می‌کردند در حالی که امروز 7 غول جهانی در مقابل ایران به گفت‌وگو می‌نشینند؛  از این رو می‌توان گفت آمریکا و غرب دیگر سودای نابودی ایران و بلکه توان آن را ندارد؛  کما اینکه می بینید توتال با ایران قرارداد می‌بندد و بازرگانان و تکنوکراتهای اروپایی در حال گفتگو با ایرانند. باید دانست غرب با کشوری که در حال ویرانی است مذاکره نمی‌کند.

 

نظام جمهوری اسلامی قابل اسقاط نیست

 

اینکه داعش مولود غربی‌ها است تنها یک فرض است؛ غرب مساوی با اسرائیل نیست؛ کما اینکه امروز اسرائیل به اندازه قبل برای غربی‌ها اهمیت ندارد؛ به همین خاطر این اسرائیل است که احتمالا، بازی خونین و ویرانگر و وحشیانۀ داعش را برای پوشش امنیت خود، آغاز کرده است.

 

گفت‌وگو: سعیده حیه در

 

انتهای پیام/