خلیل پاریاب رئیس شبکه بهداشت و درمان شهرستان درگز در گفت‌وگو با خبرنگار صبح توس به خطرناک بودن بیماری هاری اذعان داشت و تأکید کرد؛ نباید در هنگام حیوان گزیدگی و مورد تهدید قرار گرفتن از ابتلا به این بیماری، از آن چشم‌پوشی کرد.

وی افزود: درصورتی‌که علائم این بیماری نظیر سوزش در محل گازگرفتگی، درد عضلانی، سرفه، تب، سردرد، بدن‌درد، کاهش اشتها، احساس تهوع و گلودرد بعد از حیوان گزیدگی در فرد بروز کند؛ دیگر امکان درمان وجود نخواهد داشت.

پاریاب در تشریح این بیماری گفت: این بیماری به‌واسطه هرگونه حیوان گزیدگی و با هر شدت جراحاتی، ممکن است از حیوان آلوده به انسان منتقل شود.

وی ادامه داد: این حیوانات چه گوشت‌خوار یا گیاه‌خوار باشند نظیر سگ، گربه، اسب، گاو و حیوانات مشابه در صورت آلوده بودن به هاری، این بیماری را به انسان منتقل می‌کنند.

عضو کارگروه سلامت بسیج درگز با تأکید به خطرناک بودن بیماری هاری اذعان داشت: اگر بعد از حیوان گزیدگی فرد، محل را با آب و صابون شست و شو دهد و بلافاصله در همان روز خود را به مراکز درمانی معرفی کند و چند مرحله واکسن آن را زیر نظر پزشکان به مصرف برساند؛ فرد به این بیماری دچار نمی‌شود.

وی افزود: این واکسن‌ها که بالغ‌بر 180 هزار تومان هزینه دارد؛ به‌صورت رایگان به افراد دچار حیوان گزیدگی و مشکوک به هاری تجویز می‌شود.

پاریاب گفت: سابقه مرگ به‌وسیله بیماری هاری در چند سال اخیر در درگز مشاهده نشده است؛ اما موارد بسیاری در حیوانات دیده ‌شده است.

وی ادامه داد: در شهرستان درگز، تنها در سال 94 و 95 به بیش از 650 فرد مشکوک به هاری، پنج مرحله واکسن تجویز شد.

انتهای پیام/