به گزارش خبرنگار صبح توس؛ علیرضا قیامتی دبیر همایش بین المللی هاتفی خردگردی در نشست خبری که امروز با حضور اعضای ستاد اجرایی در سالن جلسات شورای شهر برگزار شد گفت: در راستای غنا بخشی به مسائل فرهنگی و سلسه همایش های هزاره شیخ جام  نخستین همایش بین المللی هاتفی خرگردی شاعر و عارف قرن دهم هجری که از بزرگترین شاعران حماسه سرای تاریخ می باشد با حضور محققان و اندیشمندان خارجی و داخلی روز پنجشنبه پنجم مرداد در سالن فرهنگ شهر تربت جام برگزار می شود.

قیامتی افزود: هاتفی خرگردی یکی از برگ های زرین پر افتخار منطقه جام می باشد که در دوره حساس تیموریان وصفویان در خرگرد جام با نگاه متفاوت به مسائل فرهنگی و مذهبی خوش درخشید و از بزرگترین حماسه سراهای تاریخ زبان فارسی است.

وی اضافه کرد: خردگرد جام نگین ارزشمند در مسیر تاریخی جاده ابریشم واقع شده که بزرگترین کارونسرا و آب انبار را داشته است و توانسته بود تمام مسافران را به خود جذب کند.

دبیر همایش هاتفی خرگردی تصریح کرد: هاتفی خواهر زاده عبدالرحمن جامی و از شاعران شیعی که با تمام تفاوت مذهبی با دایی خود در شهرهایش همیشه ابراز ارادت داشته که می تواند هاتفی را نماد وحدت عملی شیعه واهل سنت خواندکه در مقابل وحدت ستیزان مقاوم ایستاد.

قیامتی اعلام داشت: محققان و پژوهشگران در خصوص هاتفی خرگردی بیش از۴۰ اثر به دبیرخانه همایش ارسال داشتند که از این تعداد چهار اثر خارجی و الباقی داخلی می باشد که پس از داوری تعداد ۱۲ اثر در همایش ارائه می گردد.

دبیر همایش هاتفی خرگردی بیان داشت: این همایش به همت شورای اسلامی شهر و شهرداری وبا مشارکت معنوی سازمان اکو، یونسکو، وزارت امور خارجه، بنیاد فردوسی توس، انجمن علمی عرفان اسلامی، دانشگاه های تهران و فردوسی، انجمن دوستی ایران وتاجیکستان و موسسه فرهنگی میراث مکتوب در تربت جام به مدت یک روز برگزار می شود.

وی با اشاره به آثار کم ارائه شده به این همایش خاطر نشان کرد: متاسفانه آثار این شاعر برجسته در کشور کمتر توجه و چاپ شده است و محققان  برای تحقیق با کمبود منبع روبرو بودند که امید است با برگزاری این همایش مسئولان توجه بیشتری به چاپ آثار فرهنگی داشته باشند.

قیامتی با انتقاد از مسئولان فرهنگی ابراز داشت: خرگرد جام با سابقه غنی خود مورد توجه قرار نگرفته و سکوت مسئولان فرهنگی این شهر باعث شده در کتاب های تحصیلی خرگرد قصبه ای در خواف معرفی شود که با برگزاری این همایش ها به دنبال معرفی تاریخ کهن منطقه و به ویژه خرگرد جام هستیم.