به گزارش صبح توس؛ حجت الاسلام والمسلمین سید محمود طباطبایی، مسئول دفتر نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه علوم پزشکی مشهد و دبیر علمی نخستین همایش بین المللی فرآورده های حلال، ظهر امروز در نشست خبری که در سازمان مرکزی دانشگاه علوم پزشکی مشهد برگزار شد، بیان کرد: عنوان حلال از کلید واژه دینی است که مشخص کننده گستره، قلمرو و اعمال و رفتار مومنان می باشد.

 

وی خاطرنشان کرد: در جهان امروز به استفاده از موضوعاتی با پسوند حلال در حوزه های مختلفی چون غذا، دارو، فرآورده های آرایشی بهداشتی، پوشاک، گردشگری، خدمات حمل و نقل، تفریح و سرگرمی، رسانه، خدمات مالی و بانکی و ورزش مطرح است.

 

دبیر علمی همایش در ادامه با بیان اینکه ایران در بحث فرآورده های حلال ضعیف عمل کرده است، اظهار کرد: متاسفانه در موضوع فرآورده های حلال به لحاظ علمی و اقتصادی خوب کار نشده است.

 

حجت الاسلام طباطبایی با اشاره به درآمد بالای کشورها از غذاهای سالم عنوان کرد: گردش مالی فرآورده های حلال در جهان سالانه دو هزار میلیارد دلار است؛ اما متاسفانه عمده این هزینه به جیب غیر مسلمانان می رود.

 

وی تصریح کرد: ۵۰ هزار پروانه ساخت مواد غذایی در کشور صادر شده است؛ اما متاسفانه بازخورد خوبی در صادرات نداشتیم.

 

دبیر علمی همایش بیان داشت: اهمیت مساله استفاده از فرآورده های حلال و آثار آن بر زندگی مادی و معنوی مومنان و ابعاد فقهی و دینی آن از یک سو و ضرورت بهره گیری از پژوهش ها و فناوری های نوین در تولید و نظارت فرآورده های حلال از سوی دیگر و نیز توسعه صادرات و واردات محصولات متعدد با بر چسب حلال در حوزه تجارت بین الملل و اقتصاد و همچنین سرمایه قابل توجه در گردش در این حوزه در سطح بین الملل موجب شد تا بر اساس مصوبه کارگروه سلامت و امنیت غذای استان خراسان رضوی، برگزاری همایش بین المللی تحت عنوان فرآورده های حلال در راستای رویداد مشهد پایتخت فرهنگی جهان اسلام در دستور کار قرار گیرد.

انتهای پیام/