به گزارش صبح توس؛ غلامرضا منتظری امروز در مجمع سالانه بسیج هنرمندان خراسان رضوی عنوان کرد: خداوند می توانست پیام خود را به شیوه های مختلفی ارائه بدهد؛ اما خواست تا به بهترین و موثرترین شیوه این کار انجام دهد.

 

وی افزود: هر نمایشی یک آغاز، اوج و فرودی دارد و داستان ابراهیم (ع) بهترین شیوه نمایشی قرآن کریم است به طوریکه داستان با دکوری که ابراهیم (ع) با شکستن بتها ساخته، آغاز می شود.

 

رئیس سازمان بسیج هنرمندان کشور ادامه داد: حضرت ابراهیم با یک کار نمایشی پیامی رساند که با صد سخنرانی نمیتوانست آن پیام را منتقل کند.

 

منتظری با بیان اینکه یکی از شیوه های هنری در قرآن استفاده از هنرهای تجسمی است، اظهار کرد: نمونه هنر تجسمی خداوند در قرآن، آن آیه است که می‌فرماید «مَثَل آنانی که برای غیرخدا انفاق می‌کنند مانند باران دانه درشتی است که بر تخته سنگی صاف فرود می‌آید و مَثَل کسانی که برای خدا کار می‌کنند مثل باران ملایمی است که بر خاکی مساعد فرود می آید»، است.

 

وی با بیان اینکه پیامبر(ص) نیز از این هنر استفاده می‌کردند، عنوان کرد: پیامبرهم برای نشان دادن نتیجه گناهان کوچک، این عمل را با جمع آوری چوب ها توسط یارانش نشان میدهد درحالی خیلی ساده میتوانست اینکار انجام دهد؛ اما با نمایش این موضوع را بیان می کنند تا تاثیر بیشتری بگذارد.

 

رئیس سازمان بسیج هنرمندان کشور با اشاره به اینکه باید از هنر برای مقاصد والا استفاده کرد، گفت: یکی از اهداف بسیج هنرمندان مردمی شدن هنر است و این مسئله زمانی اتفاق می افتد  که هنرمندان در اجتماعات مردمی از جمله نماز جمعه، مزار شهدا، پارک ها و غیره حضور پیدا کنند.

 

منتظری یکی دیگر از اهداف این سازمان را مسجدمحوری دانست و ابراز کرد: در این راستا زیباترین و بهترین مسجد هر شهر را به عنوان پایگاه بسیج هنرمندان انتخاب کنیم تا جوانان تصور نکنند بین دین و هنر رابطه‌ای نیست.

 

جشنواره بین المللی هنرهای تجسمی در مشهد برگزار خواهد شد

 

وی از برگزاری جشنوار بین‌المللی هنرهای تجسمی در مشهد خبر داد و افزود: پنج جشنواره ملی شعر با موضوعات مختلف در پنج استان کشور با هدف تمرکز زدایی برگزار می شود.

 

رئیس سازمان بسیج هنرمندان کشور اظهار کرد: امسال پنج میلیون تومان علاوه بر تولیداتی که هر کانون جذب می کند به طور ثابت داده خواهد شد.

 

منتظری اظهار کرد: امسال با ستاد نماز جمعه کشور صحبت شده و قرار است پیش از خطبه های نماز جمعه ما برنامه داشته باشیم که هفته پیش اول سخنرانی در زمینه حکمت و هنر قرآنی در پنج دقیقه صورت گرفت.

 

وی ادامه داد: امسال در جهت حمایت از تولیدات استانی دستور حمایت از 200 تولیدی از سراسر کشور را داده ایم به طوریکه استانها با ارائه ایده ها و تصویب آنها میتوانند از کمک مالی این طرح استفاده کنند.

 

احداث «سرای هنرمندان» در سال جاری در مراکز استان‌ها

 

رئیس سازمان بسیج هنرمندان کشور با بیان اینکه سیاست این سازمان کانون محوری است؛ چرا که کانون ها خط مقدم بسیج هنرمندان هستند،عنوان کرد: در سال جاری در هر مرکز استان مراکزی تحت عنوان سرای هنرمند احداث خواهد شد.

 

منتظری بابیان اینکه حضور هنرمندان در نماز جمعه یک نوع الگو سازی است، بیان کرد:  در همین جهت قرار است کارت ویژه برای حضور هنرمندان در صف اول نماز جمعه صادر شود که گفتمان اولیه آن با ستاد نماز جمعه انجام شده است.

انتهای پیام/