به گزارش صبح توس؛ فیروزه جعفری امروز در مراسم افتتاحیه نخستین مرکز گذری، کاهش آسیب زنان دانشگاه علوم پزشکی مشهد،  با بیان اینکه در سال های اخیر با فعالیت های صورت گرفته میزان گسترش اعتیاد در زنان نسبتا ثابت بوده است، گفت: بیشترین زنان مصرف کننده مواد مخدر در گروه سنی ۲۵ تا ۴۰ قرار دارند.

 

وی با اشاره به این نکته که میزان معتادان کل کشور دو میلیون و ۸۰۰ هزار نفر است، بیان داشت: زنان حدود ۱۰ درصد از جمعیت مصرف‌کنندگان مواد مخدر در کشور را تشکیل می دهند.

 

مشاور قائم مقام دبیر کل ستاد مبارزه با مواد مخدر کشور در امور زنان و خانواده دستاوردهای پیشگیری و کنترل مواد مخدر در حوزه زنان در سالهای گذشته در کشور را مثبت ارزیابی کرد و تشکیل کمیته زنان را از جمله اقدامات انجام شده در این زمینه دانست.

 

جعفری ضمن یادآوری این موضوع که سن شروع مصرف مواد مخدر در حال کاهش است، ابراز داشت: متاسفانه شیوع مصرف این مواد را در قشر تحصیل کرده نیز شاهد هستیم.

 

وی گفت: ۲۴۷ میلیون نفر از جمعیت ۱۵ تا ۶۴ ساله جهان از ۱۷۰ کشور حداقل یک بار در طول عمر خود مصرف این مواد را تجربه کرده اند.

 

مشاور قائم مقام دبیر کل ستاد مبارزه با مواد مخدر کشور در امور زنان و خانواده راه اندازی مراکز درمان اعتیاد در استان‌های پر جمعیت، ایجاد مراکز گذری کاهش آسیب اعتیاد ویژه زنان و راه اندازی مراکز درمانی سرپایی و مراکز اقامتی ویژه زنان را از جمله اقدامات انجام شده در زمینه تلاش جهت کاهش اعتیاد عنوان کرد.

 

وی در بخش پایانی سخنانش با اشاره به افتتاح نخستین مرکز گذری، کاهش آسیب زنان در مشهد، گفت: برای راه اندازی و ادامه فعالیت این مرکز سالیانه حدود ۱۲۰ میلیون تومان هزینه نیاز است.

 

انتهای پیام/