به گزارش صبح توس؛ رهام سالک، رئیس مرکز تحقیقات سرطان دانشگاه علوم پزشکی مشهد در جمع خبرنگاران با اشاره به این نکته که شایع ترین سرطان‌ها در کشور پوست، پستان ، معده ، مری، روده بزرگ و پروستات هستند، گفت: غذاهای حاوی چربی و نمک بیش از حد استاندارد، استفاده از مواد غذایی با فیبر پایین، کم و یا بی‌تحرکی و استرس و فشار عصبی از عوامل ابتلا به سرطان هستند.

 

وی بر رعایت اصول بهداشت فردی و اجتماعی تاکید و تصریح کرد: استرس و فشارهای روانی که از طریق اجتماع به فرد وارد می‌شود به طور مثال تنگناهای اقتصادی و نگرانی‌های ثانوی و مشکلات زندگی شهری که بر هم زننده آرامش روانی افراد جامعه هستند، می‌تواند در ابتلا به سرطان نقش داشته باشد.

 

رئیس مرکز تحقیقات سرطان دانشگاه علوم پزشکی مشهد تاکید کرد: همچنین آلودگی هوا یکی دیگر از عوامل ابتلا به سرطان است که بر اساس اعلام سازمان بهداشت جهانی سالانه بیش از۱۵۰ هزار مورد ابتلا به سرطان به علت آلودگی هوا گزارش می‌شود.

 

سالک استعمال دخانیات را یکی دیگر از عوامل ابتلا به سرطان خواند و بیان داشت: چنانچه مصرف سیگار توسط افراد حذف شود از ابتلا به ۳۰ درصد سرطان‌ها پیشگیری می‌شود.

 

وی ورزش و فعالیت‌های بدنی را در کاهش بروز سرطان‌ها بخصوص سرطان پستان و روده بزرگ موثر دانست و ضمن اعلام این خبر که طرح ثبت بیماری سرطان و رجیستری با همکاری معاونت پژوهشی دانشگاه علوم پزشکی مشهد درحال انجام است، خاطرنشان کرد: در این طرح ضمن ثبت در بیمارستان برای تمام موارد سرطان در حال تهیه برنامه نرم افزاری هستیم تا بتوان راهکارهای پیشگیری و کنترل سرطان را گسترش داد.

انتهای پیام/