به گزارش صبح توس؛ «سازمان حاشیه» شاید در دولت دوازدهم، توصیه‌های آیت‌الله علم‌الهدی به منتخبان شورای پنجم، طب سنتی؛ ظرفیتی که مغفول مانده است، بازداشت فریدون، جزئیات اتهام بقایی و نامه احمدی نژاد بخشی از مهم‌ترین سرفصل‌های   مطبوعات و خبرگزاری‌های امروز دوشنبه، 26 تیر ماه است که نیم نگاهی به آنان خالی از لطف نیست.

 

روزنامه خراسان؛

« سازمان حاشیه» شاید در دولت دوازدهم

«محسن کوهی»، مشاور استاندار خراسان رضوی در گفت وگو با خبرنگار خراسان، با اعلام این مطلب گفت: استاندار خراسان رضوی در حال پیگیری های ویژه برای به سرانجام رسیدن و تشکیل این سازمان در دولت دوازدهم است.

وی با بیان این که مشهد اولین شهر کشور است که درباره حاشیه شهر با برنامه عمل می کند، افزود: دو سال قبل تمام نیازها و کمبودهای حاشیه مشهد در قالب برنامه ای جامع تدوین و به پایتخت ارسال شد.

وی ادامه داد: این برنامه علاوه بر تصویب در ستاد بازآفرینی وزارت راه و شهرسازی، سال گذشته به تصویب وزارت کشور نیز رسید، ضمن این که تاکنون هیچ استانی به اندازه خراسان رضوی برنامه مدون برای حاشیه شهر نداشته است.

کوهی تصریح کرد: بی شک با وجود سازمان اجرایی حاشیه شهر، بهتر می توان به ساماندهی و حل مشکلات حاشیه شهر مشهد پرداخت، ضمن این که تمام امور اجرایی برای این سازمان و اقدامات تمام دستگاه ها از نظم واحدی برخوردار می شود و از افراط و تفریط در این باره جلوگیری خواهد شد.

وی با اشاره به ابلاغ نشدن تشکیل این سازمان به استان از سوی سازمان برنامه و بودجه اظهار کرد: این سازمان باید برای ابلاغ تشکیل این سازمان اقدام کند اما هم اکنون مسئله مهم در زمینه ابلاغ نشدن پست های این سازمان، مشکلات بودجه و مالی است.

مشاور استاندار خراسان رضوی در امور حاشیه شهر ادامه داد: این سازمان نیازمند تشکیل ساختاری مستقل با معاونت ها، مدیریت ها و پست هایکارشناسی رسمی است اما همان گونه که پیشتر اعلام شد مضیقه های بودجه ای مانع از ابلاغ این سازمان به استان بوده است.

وی عنوان کرد: متأسفانه بسیاری از مدیران استان در عین داشتن وظایفی دیگر، بخشی از فعالیت های خود را نیز به حاشیه شهر اختصاص داده اند. این در حالی است که برای حاشیه شهر باید مدیرانی تمام وقت داشته باشیم و استانداری خراسان رضوی نیز به شدت در حال پیگیری برای شکل گیری این سازمان در دولت آینده است.

پلمب 33 مرکز توزیع مواد مخدر

با اعمال مجدد قانون در شهرک شهید رجایی و خیابان بسکابادی، طی بزرگ ترین عملیات برخورد با مراکز توزیع مواد مخدر در حاشیه شهر، 33 مرکز به دستور مقام قضایی پلمب شد.

توصیه های آیت الله علم الهدی به منتخبان شورای پنجم

آیت الله سیداحمد علم الهدی روز گذشته طی دیداری که اعضای شورای پنجم با ایشان داشتند به بیان توصیه هایی پرداخته و گفت: خوشبختانه جمع حاضر، جمع نخبه و فرهیخته و شخصیت های برجسته آکادمیک هستید که تخصص های لازم در عرصه مدیریت شهری را دارند.

وی با بیان این که بنده یک طلبه هستم و از نگاه طلبگی خود مطالبی را عرض می کنم، ادامه داد: امیدواریم در عرصه مدیریت شهری در این دوره از برکات خاصی که برخاسته از ظرفیت های علمی و تخصصی آقایان هست، برخوردار باشیم و این شورا، در بین همه شورا هایی که تاکنون تشکیل شده، شورای نمونه باشد.

 آیت الله علم الهدی افزود: هر شورای شهری که مدیریت شهری را به دست گرفت، کار هایی انجام داده، خوشبختانه در مدتی که در مشهد حضور داشتم، شورای شهر منفی نداشتیم که بگوییم برای شهر مشکل آفرین بوده یا در حل مشکلات شهر ناموفق عمل کرده است، در دو سه شورایی که بنده تجربه کردم، هر شورا از انسجام خوبی برخوردار بوده، اختلاف نظری که در داخل شورا صورت می گرفته، انعکاس بیرونی نداشته و آقایانی که با هر رویکرد و بینش اجتماعی و سیاسی آمده اند، آثار مثبت و برکاتی داشته اند.

وی تصریح کرد: هریک به شکل خاص و نوع ویژه ای در مسئله عمران و آبادانی شهری اثرگذار بوده اند؛ اما در مجموع، هرکدام در یک بعد از ابعاد مؤثر بوده اند، امیدواریم شما آقایان نیز با تکیه بر مبنای اعتقادی خود و گرایشی که نسبت به نظام، انقلاب و مقام ولایت دارید، دارای آثار پربرکتی برای شهر باشید.

 آیت الله علم الهدی با تأکید بر این که هویت شهر مشهد با هیچ شهر دیگری قابل مقایسه نیست، عنوان کرد: در مسئله مدیریت شهری با تمام مواردی که ازنظر حضور سرمایه گذار و تأمین مطالبات مردمی، بیان شد، هویت این شهر در دنیا قابل مقایسه نیست؛ مسئله ای که تا الان در شهرداری و شورای شهر مطرح شده، مسئله حفظ هویت شهر است.

امام جمعه مشهد با بیان این که بر حفظ هویت امام رضا(ع) در این شهر تأکیددارم، ادامه داد: شما عزیزان نیز با توجه به اعتقاد و متدین بودنتان، باید مقید باشید که هم نسبت به مسائل فرهنگی و اجتماعی و هم ساخت وساز، هویت شهر را حفظ کنید. 

 

ایرنا خراسان رضوی؛

سرانه فضای آموزشی خراسان رضوی 70 سانتیمتر عقب تر از کشور

جاسم حسین پور، مدیرکل نوسازی و تجهیز مدارس خراسان رضوی در آیین کلنگ زنی طرح ساختمان خوابگاه دانش آموزی لقمان حکیم در بردسکن گفت: استاندارد فضای آموزشی برای هر دانش آموز هشت متر مربع است که این رقم در کشور 5.2 متر و در خراسان رضوی 4.5 متر مربع است.

وی افزود: بر این اساس کشور 35 درصد و استان خراسان رضوی حدود 44 درصد از استانداردهای این بخش عقب است.

مدیرکل نوسازی و تجهیز مدارس خراسان رضوی با اشاره هب این نکته که اکنون بیش از 40 درصد از فضاهای آموزشی استان تخریبی و نیازمند نوسازی است، گفت: اکنون 42 هزار کلاس درس در استان وجود دارد که در برنامه ششم توسعه مقرر شده تمامی مدارسی که از استحکام لازم برخوردار نیستند تخریب و نوسازی شوند.

وی ساخت 824 مدرسه با چهار هزار و 253 کلاس درس به وسعت 550 هزار مترمربع با اعتبار چهار هزار و 870 میلیارد ریال در خراسان رضوی را از مهمترین اقدامات دولت تدبیر و امید در چهار سال گذشته عنوان کرد.

حسین پور با تاکید بر ضرورت مشارکت خیرین مدرسه ساز گفت: خیران استان به لحاظ مشارکت رتبه اول کشور را دارند و در سه سال اخیر سالانه 850 میلیارد ریال برای ساخت فضاهای آموزشی تعهد کرده اند که به طور میانگین 70 درصد آن تحقق پیدا کرده است.

 

فارس خراسان رضوی؛

از سال گذشته مقام معظم رهبری بیش از 200 بار به نفوذ دشمنان تاکید کرده‌اند

آیت الله سید احمد خاتمی، امام جمعه موقت تهران در همایش بصیرتی خانواده اوقاف خراسان رضوی"نشاط معنوی"، گفت: از سال گذشته مقام معظم رهبری بیش از 200 بار به نفوذ دشمنان تاکید کرده اند و حتی وزیر امور خارجه امریکا به وقاحت تصریح کرد که استراتژی آمریکا در رابطه با ایران تغییر نظام توسط نیروهایی است که در ایران هستند.

امام جمعه موقت تهران با اشاره به آیه (یُرِیدُونَ لِیُطْفِئُوا نُورَ اللَّـهِ بِأَفْوَاهِهِمْ )گفت: دشمنان مى‌خواهند نور خدا را با دهان خود خاموش کنند و حال آنکه خدا -گر چه کافران را ناخوش افتد- نور خود را کامل خواهد گردانید.

عضو مجلس خبرگان رهبری ادامه داد: هیچکس و هیچ چیزی نمی‌تواند در مقابل اراده خداوند بر گسترش و غلبه دین الهی، کاری از پیش ببرد و خداوند دین و آیین الهی خود را غالب و پیروز می‌کند.

وی با بیان اینکه دشمنان انقلاب در عرصه خارجی و داخلی دو هدف دارند، تصریح کرد: در عرصه خارجی دشمنان می‌خواهند فرش را از زیر پای ایران بکشند و در هر جا که فکر و فرهنگ ایران نفوذ کرده نگذارند که فرش ایران پهن شود.

 

ایسنا خراسان رضوی؛

طب سنتی؛ ظرفیتی که مغفول مانده است

خبرگزاری ایسنا طی گزارشی به ظرفیت های مورد غفلت واقع شده طب سنتی در خراسان رضوی پرداخت که در بخشی از آن آمده است: به‌رغم اینکه خراسان بزرگ اقلیم فوق‌العاده و کم‌نظیری در باب کشت انواع گیاهان دارویی دارد؛ اما متأسفانه اصلاً به این موضوع توجه نمی‌شود، درصورتی‌که بر اساس نظر برخی کارشناسان اگر به صنعت کشت گیاهان دارویی و فراوریان توجه شود درآمدی بیش از نقت می‌تواند داشته باشد

همیشه و از گذشته تا حال در تمامی آیین‌ها و مذهب‌های مختلف طب یکی از اولین نیازهای بشر بوده به‌طوری‌که از گذشته در تمدن‌های مختلف اولین چیزی که جابجا می‌شود طب است.

در همین رابطه یکی از پژوهشگران و اساتید طب سنتی و اسلامی در دانشگاه فردوسی مشهد در گفت‌وگو با ایسنا، با اشاره به تعریفی از طب سنتی گفت: تمامی راه‌ها و روش‌های گذشتگان که در راستای حفظ سلامتی و درمان بیماری‌ها انجام می‌شد را طب سنتی می‌گویند.

مهدیار علامی از طب سنتی به عنوان یک میراث ماندگار برای بشر نام برد و افزود: تجربیاتی که امروزه از گذشته به ما رسیده شامل مواردی هست که نیازمند پالایش بر اساس یافته‌های جدید، دقت نظرها و مطالب علمی به‌روز است.

وی با اشاره به اینکه به‌تمامی آنچه در طب و کتب طب سنتی آمده نه می‌توان اعتماد کرد و یا همه آن را به کار برد، اظهار کرد: بر اساس آنچه در سطح جامعه دیده می‌شود و چاپ کتاب‌های متعدد کتب طب قدیم نشان می‌دهد استقبال از این علم به نسبت گذشته بیشتر شده است.

این پژوهشگر طب سنتی و اسلامی در دانشگاه فردوسی با بیان اینکه چون بسیاری از مردم در طب سنتی برای درمان بیماری‌های خود جواب‌های مثبتی گرفته‌اند و به دلیل هزینه‌های بسیار پایین به سراغ این طب رفته‌اند، بیان کرد: اکنون 99.5 درصد جامعه آگاهی درستی از طب سنتی ندارند.

علامی در بخش دیگری از این گفت‌وگو با اعلام اینکه اگر بتوانیم ارتباطی بین طب سنتی و رشته‌های مختلف علمی به وجود بیاوریم می‌توان این پیوند را به آثار بسیار مفیدی در جامعه برای حفظ سلامتی مردم تبدیل کرد، افزود: در جنبه‌های مختلف علمی، پژوهشی و اقتصادی می‌توان استفاده‌های بسیاری از طب سنتی کرد.

 

روزنامه خراسان؛

بازداشت فریدون، جزئیات اتهام بقایی و نامه احمدی نژاد

خبرنگار خراسان در نشست دیروز از حجت الاسلام محسنی اژه ای پرسید در مناظرات انتخاباتی در مورد رییس جمهور و تخلفات برادر ایشان مسائلی را مطرح کردند و آقای روحانی هم گفتند این موضوع را قوه قضاییه حتما رسیدگی کند لطفا بفرمایید این پرونده به کجا رسیده و امروز هم شایع شده که ایشان بازداشت شدند آیا تایید می کنید ؟ وی در پاسخ ضمن تایید خبر بازداشت فریدون افزود : در خصوص ایشان چندین نوبت تحقیق شد و افراد مرتبط با ایشان هم تحقیق شدند برخی افراد بازداشت و بعضی هم بیرون هستند؛ اما دیروز ایشان به زندان معرفی شده و البته اگر قرار را تامین کنند آزاد می شوند.

وی با بیان اینکه عنوان اتهامی فریدون مسائل مالی بوده و ایشان معوقات بانکی ندارند ، در خصوص مبلغ وثیقه  اظهار بی اطلاعی کرد و گفت: نپرسیدم.

وضعیت ضارب متروی شهر ری

محسنی اژه‌ای در خصوص مرگ فرد ضارب که روز گذشته در متروی شهر ری اقدام به حمله به چند نفر کرده بود نیز گفت: مامور نیروی انتظامی اگر ضوابط تیراندازی را رعایت کرده باشد نسبت به مرگ این فرد مقصر نیست و من نمی‌دانم که این ضوابط رعایت شده یا خیر؛ اما اگر بر اثر خونریزی تا بیمارستان فوت شده باید بررسی کرد که آیا تاخیر در رساندن او به بیمارستان باعث مرگ شده است؟ بنابراین در این شرایط تقصیر تیرانداز نیست.

پاسخ به سوالی درباره دریافت رشوه برای قرارداد توتال

محسنی‌اژه‌ای در پاسخ به سوالی درباره دریافت رشوه برای قرارداد توتال و همچنین پرونده کرسنت اظهار کرد: درباره گرفتن رشوه حکم صادر شد و آن فرد در زندان است. درباره کرسنت نیز حکمی صادر و قطعی شد؛ اما بعد از آن مجددا درخواستی کردند که در حال رسیدگی است و هنوز نهایی نشده است.

احمدی مقدم بازداشت نیست؛ اما پرونده دارد

سخنگوی دستگاه قضا در پاسخ به این سوال که پرونده آقای احمدی مقدم، فرمانده سابق نیروی انتظامی در بحث فروش نفت به کجا رسیده و اینکه آیا این فرد بازجویی و بازداشت شده است؟، گفت: همان طور که آن زمان هم گفتم، آقای احمدی مقدم بازداشت نیستند؛ اما پرونده دارند.

بخشی از نامه احمدی نژاد در مورد بقایی قابلیت تعقیب قضایی دارد

خبرنگاری از سخنگوی دستگاه قضا در مورد بازداشت حمید بقایی و بیانیه احمدی نژاد در دفاع از این متهم پرسید که وی در پاسخ اظهار داشت : آقای احمدی نژاد نامه سرگشاده ای خطاب به ملت نوشتند که فرازهای مختلفی دارد؛ اما بخش عمده از این مسائلی که اظهار نظر شده خلاف واقع است و متاسفانه مثل همیشه احیانا ایشان از یک فرد یا خود متهم چیزی شنیده و به استناد آن چنین قضاوتی می کند.

وی تصریح کرد : بخشی از مطالب بیانیه احمدی نژاد حتما قابل تعقیب قضایی است همچنین مطالب دیگری خارج از این پرونده در این نامه مطرح کردند که باید در جای خودش پرداخته شود. احمدی نژاد در نامه خود آورده که اتهام ایشان این بوده که مصوبه دولت را در دادن 300میلیون پاداش به اعضای دولت اجرا کرده که کاملا خلاف است و به هیچ وجه به این عنوان اتهامی ندارد.

محسنی اژه ای خاطرنشان کرد : ایشان سه اتهام دارند در رابطه با تصرف غیرمجاز، در مورد تبانی در معاملات دولتی، در مورد اختلاس و برخی مسائل مالی دیگر که اتهام است و باید اثبات شود. مطالبی که گفتم در توجه اتهام به ایشان در این موارد بوده است حتی در روزها و هفته های اول تحقیق موردی مطرح شد که چیزی در حدود دو میلیون یورو وجه نقد یکی از کسانی که از همان مجموعه بازداشت شده بود در اختیار متهم قرار گرفته که در اختیار جای دیگری قرار دهد و به صورت رسمی در جایی ثبت نشده است.

انتهای پیام/