احمد رحمانی، در گفت‌و‌گوی تفصیلی با خبرنگار صبح توس، اظهار کرد: تشکیل طرح بسیج سازندگی در سال 1379 به دستور مقام معظم رهبری برای استفاده‌ی بهینه از شور و نشاط جوانان و اوقات فراغت اجرایی شد و حدود 15 الی 16 سال است که فعالیتهای بسیج سازندگی در راستای محرومیت‌زدایی همچنان با قوت در حال انجام است.

 

مسئول بسیج سازندگی ناحیه‌ی مقاومت بسیج سپاه کاشمر‌ بیان داشت: نیروهای جهادی ما با حداقل امکانات و با کمترین چشم‌داشت به مردم مناطق محروم خدمت می‌کنند که احداث خانه عالم، غسالخانه، بازسازی مزار شهداء و بهسازی مساجد و حسینیه‌ها اولویت‌های هرساله‌ی برنامه بسیج سازندگی است.

 

انجام مأموریت بسیج سازندگی سپاه در سطح کلان

 

وی گفت: طبق مادۀ 147 قانون اساسی و در اجرای ماده 178 قانون برنامه پنجساله پنجم توسعه جمهوری اسلامی ایران با توجه بسیج سازندگی اجازه دارد با نهادهایی که در زمینه‌های عمرانی، فرهنگی، اشتغال، اقتصاد مقاومتی  و سایر فعالیت می‌کنند قرارداد امضاء و در سطح کلان انجام مأموریت کند.

 

رحمانی ادامه داد: خوشبختانه با تعامل بسیار خوبی که در سطح شهرستان با ادارات مختلف از جمله آموزش و پرورش و جهاد کشاورزی و سایر داریم این مأموریت همراه با موفقیت در حال انجام است.

 

اعزام 17 گروه جهادی به مناطق محروم

 

وی با بیان اینکه دستور اجرای اردوهای جهادی از 20 تیرماه جاری توسط جانشین فرمانده سپاه امام رضا (ع) صادر و این مهم از 21 تیرماه اجرایی شده است  ابراز کرد: امسال 17 گروه جهادی داریم که نسبت به سال گذشته شش گروه بیشتر ثبت‌نام کردیم و هم‌اکنون دو گروه جهادی به روستاهای محروم شهرستان اعزام شدند.

 

مسئول بسیج سازندگی سپاه کاشمر با اشاره به همکاری و استقبال بسیار خوب  تمامی حوزه‌های مقاومت بسیج تحت پوشش سپاه شهرستان از جمله حوزه‌ی امام حسن (ع)، سیدالشهداء (ع)، دانش‌آموزی، دانشجویی و سایر از برگزاری اردوهای جهادی بیان داشت: با توجه به ابلاغ برنامه‌ایی که در سرفصل بسیج سازندگی داریم حدود 70 درصد اردوها باید در فصل تابستان  به عبارتی از اوایل برج سه و حداکثر تا اواخر برج هفت انجام شود.

 

مرمت دو باب منزل مسکونی در روستای محروم اوندر

 

وی تصریح کرد: هم اکنون حدود 25 نفر از جهادگران داوطلب شهرستان در قالب دو گروه جهادی جهت مرمت دو باب منزل مسکونی از محرومین به روستای اوندر از توابع کوهسرخ اعزام شدند و گروه دانش‌آموزی ما که در مدارس سطح شهرستان از جمله مدرسۀ شهید باهنر در زمینۀ نقاشی دیوارها و بهسازی مدارس فعالیت می‌کنند.

 

رحمانی گفت: از 17 گروه جهادی که ذکر شد، 12 گروه از حوزه محلات، سه گروه  دانش‌آموزی و دو گروه هم از دانشجویی ثبت‌نام کردند.

 

اعزام 700 نفر در قالب گروههای جهادی به مناطق محروم

 

مسئول بسیج سازندگی سپاه کاشمر با بیان اینکه اردوهای جهادی باعث دلگرمی و امیدبخشی بیشتر مردم نسبت به نظام می‌شود ابراز داشت: امسال حدود 700 نفر در قالب گروههای جهادی به مناطق محروم شهرستان اعزام می‌شوند و هدف ما آشنایی بیشتر جوانان با محرومین و نیازهای آنان است.

 

وی گفت: در اردوهای سه روزه، سرانه‌ی هر نفر 35 هزار تومان، هفت روزه سرانه‌ی هر نفر 83 هزار تومان و سرانه‌ی هر نفر در اردوهای ده روزه‌ی دانش‌‌آموزی چهار هزار و 900 تومان است.

 

رحمانی عنوان کرد: در مجموع سهمیه‌ی اردوی دانش‌آموزی در کل سال  255 نفر و سهمیه‌ی اردوهای سه روزه 362 نفر اردو و هفت روزه 72 نفر اردو است.

شیوه‌ی جذب و اعزام گروههای جهادی

 

وی در مورد شیوۀ جذب گروههای جهادی ابراز داشت: نخست با همکاری حوزه‌های مقاومت، افراد متعهد و متخصص و دلسوز به نظام و انقلاب، عضو گروههای جهادی و در مرحلۀ بعد با توجه به علایق و تخصصهایی که دارند در عرصه‌های مختلف فرهنگی، عمرانی،  تبلیغی، بهداشت و درمان، آموزش، صنایع تبدیلی اقتصاد مقاومتی و سایر وارد میدان عمل می‌شوند.

 

مسئول بسیج سازندگی سپاه کاشمر افزود: قبل از برگزاری اردوهای جهادی، مناطق محروم و مشکلات آنها توسط گروههای اعزامی و هم از طریق مراجعاتی که مردم به ما دارند شناسایی و بعد به ترتیب اولویت در محرومیت‌زدایی، عرصه‌های فعالیت به حوزه‌های مقاومت اعلام می‌شود تا آنچه که در توان گروههای جهادی است با هماهنگی استان انجام شود.

 

وی با اشاره به اینکه جوانانی در این گروهها فعالیت می‌کنند که حتی سابقۀ بسیجی هم ندارند یادآور شد: اردوهای جهادی چارت تشکیلاتی دارند که متشکل از مسئول گروه، جانشین گروه، مسئول امور فرهنگی، آماد و پشتیبانی، امور عمرانی و سایر است و با برنامه‌ریزی قبلی و همراه با نظم اقدامات لازم را در خدمات‌دهی محرومین انجام می‌دهند.

 

رحمانی افزود: گاهی برطرف کردن محرومیت‌های مناطق روستانشین ما نیاز به بودجۀ بیشتر و تعامل با فرمانداری و ادارات مختلف شهرستان است که به ردۀ بالاتر یعنی بسیج سازندگی سپاه امام رضا (ع) هم انعکاس می‌دهیم تا با جدیت و پشتیبانی بیشتری حمایت لازم را انجام دهیم.

 

اهمیت اردوهای جهادی

 

رحمانی بیان کرد: به فرمودۀ مقام معظم رهبری حضور در اردوهای جهادی خیلی خوب است. نگویید وقتمان تلف می‌شود؛ بیشترین و بهترین استفاده از وقت همین است. درستان را بخوانید، پژوهشتان را بکنید، کارتان را بکنید، در اردوهای جهادی هم که در دوره‌ی سال، چند هفته‌ای انسان را مشغول می‌کند شرکت کنید. این شما را با متن مردم آشنا می‌کند، این شما را با مشکلات و معضلات جامعه که غالباً از چشم مسئولین دور می‌ماند، آشنا می‌کند.

 

وی یادآور شد: اردوهای جهادی کار بسیار مهمی است که باید تقویت شود و یک مدرسه و دانشگاهی است که جهادگران ما با مشکلات و آداب و رسوم و سطح زندگی مستضعفین جامعه آشنا می‌شوند و تأثیرش بر شیوۀ تفکر و منش جوانانمان اجتناب‌ناپذیر است.

 

انتهای پیام/