به گزارش سرویس بین‌الملل صبح توس؛ ایالات متحده آمریکا 14 سال پیش به بهانه سرنگون کردن صدام حسین به عراق حمله کرد، اما جنگ ایالات متحده در این کشور به جز خون و خونریزی و کشته شدن 4500 تن از سربازان آمریکایی و همچنین گذاشتن هزینه یک تریلیون دلاری بر دوش واشنگتن نتیجه‌ای در بر نداشت.

 

روزنامه نیویورک تایمز با بیان این مطلب نوشت: ایران به عنوان کشور همسایه عراق از روز اول جنگ آمریکا در این کشور به دنبال افزایش نفوذ و از بین بردن تهدید دوباره بغداد برای تهران بود، زیرا در دهه 80 میلادی جنگ عراق و ایران اثرات مخربی بر جای گذاشت. در طی سه سال گذشته آمریکایی‌ها توجه خود را روی جنگ علیه داعش در عراق منعطف کرده‌اند و بیش از پنج هزار نیروی نظامی ایالات متحده آمریکا به این کشور بازگشته‌اند؛ اما ایران هرگز از هدف خود جای نماند.

 

این روزنامه آمریکایی در ادامه افزود: در مقابل اما حکام عربستان سعودی، به عنوان متحدان آمریکا در خاورمیانه به مقابله با افزایش نفوذ ایران در عراق و دیگر کشورهای منطقه پرداخته‌اند و با اختلاف افکنی میان شیعه و سنی به دنبال تفرقه مذهبی علیه ایران هستند.

 

نیویورک تایمز همچنین اذعان داشت: ایران در مجلس عراق نیز متحدان زیادی دارد که می‌توانند به هدف این کشور کمک نمایند، اما آمریکایی‌ها که از افزایش نفوذ ایران در عراق احساس ترس کرده‌اند، اعلام داشته‌اند که پس از پایان یافتن جنگ علیه داعش، نیروهای نظامی خود را در این کشور نگه خواهند داشت. علاوه بر این، دیپلمات‌های آمریکایی با رویکردی جدید، از نقش دولت مرکزی عراق در تأمین امنیت این کشور اظهار خوشحالی کرده‌اند و طرف حیدر العبادی، نخست وزیر عراق را گرفته‌اند تا به مقابله با قدرت ایران در منطقه بپردازند.

 

این روزنامه آمریکایی در پایان نوشت: پس از خروج نیروهای ایالات متحده در سال 2011، ثبات و پایداری سیاست خارجی این کشور نسبت به عراق زیر سؤال است و سه دولت پیشین ایالات متحده در شکستی که آمریکا در عراق خورده است سهیم هستند.

 

انتهای پیام/