به گزارش صبح توس؛ سلیمانی رئیس شبکه دامپزشکی شهرستان نیشابور صبح روز پنج شنبه22تیرماه در جمع خبرنگاران گفت: چهارشنبه‌بازار دام سنگین ( گاو و گوساله ) در 21تیرماه برای جلوگیری از انتشار بیماری تب برفکی به درخواست شبکه دامپزشکی و به دستور دادستان و هماهنگی با فرمانداری و نیروی انتظامی تعطیل شد . 

وی افزود: با توجه به مشاهده کانون‌های از بیماری تب برفکی و برای پیشگیری از شیوع آن و همچنین محدودیت نقل‌ وانتقال دام و کنترل رفت‌وآمد دلالان به دامداری‌ها چهارشنبه‌بازار دام سنگین تعطیل شد.
سلیمانی گفت: بیماری تب برفکی یک بیماری ویروسی خطرناک است که بیشترین خسارات اقتصادی را به دامداران وارد می‌کند و علائم آن در دام‌ها تب , زخم روی لثه‌ها و زبان , زخم روی پستان‌ها و لنگش می‌باشد.
وی به دامداران توصیه کرد از خرید دام‌های بدون هویت بهداشتی خودداری نموده، از ورود دلال‌ها به محوطه دامداری جلوگیری نمایند، تا اطلاع ثانوی به میدان دام نروند و خودروهای حمل شیر و علوفه را قبل از ورود به دامداری ضدعفونی نمایند.

سلیمانی یادآور شد: مراکز جمع‌آوری شیر نیز با توجه بااینکه محل تجمع خودروهای حمل شیر می‌باشند بایستی نسبت به فعال نمودن حوضچه‌های ضدعفونی و راه‌اندازی پمپ‌های ضدعفونی اقدام کنند.
وی ادامه داد: دامداران و دلالان توصیه‌های بهداشتی دامپزشکی را جدی بگیرند تا در صورت عدم مشاهده موارد جدید برای هفته‌های آینده بازار دام دایر باشد , ولی چنانچه کانون جدیدی بروز نماید هفته آینده نیز بازار دام سنگین تعطیل خواهد بود.

انتهای پیام/