به گزارش صبح توس؛ سید ابوالقاسم موسوی صبح امروز در جلسه بررسی و رفع موانع تولید در محل مرکز رفاهی آموزشی فرهنگیان کاشمر گفت: اینکه شاهد هستیم دستگاه قضایی و دستگاه‌های اجرایی در کنار یکدیگر قرار گرفته اند تا مشکلات تولید را برطرف سازند امر مبارکی است.

 

وی ادامه داد: سال‌هاست که دغدغه مقام معظم رهبری مسائل اقتصادی است که این موضوع در نامگذاری سال‌ها مشاهده می‌شود به ویژه شاهد هستیم که سال گذشته و امسال توسط رهبر انقلاب به عنوان سال اقتصاد مقاومتی و با تأکید بر امر اشتغال و تولید نامگذاری شده است.

 

مدیر جهاد کشاورزی کاشمر افزود: بیشترین صنعت‌گران ما در شهرستان کاشمر در بخش صنایع جانبی کشاورزی فعالیت دارند ضمن اینکه 95 درصد تولیدات کاشمر مربوط به بخش کشاورزی و دامداری و همچنین 50 درصد اشتغال کاشمر به صورت مستقیم در بخش کشاورزی و 30 درصد هم به صورت غیر مستقم و به عنوان شغل دوم در این بخش فعالیت دارند.

 

موسوی خاطرنشان کرد: در بخش کشاورزی حوادث غیر مترقبه زیادی از ابتدای سال زراعی گذشته داشتیم به گونه‌ای که سرمازدگی در آذرماه صد در صد چهار هزار و 700 هکتار زعفران و 90 درصد محصول انار کاشمر را از بین برد و همچنین به 30 تا 40 درصد محصول انگور کاشمر هم ضربه زد؛ اما کشاورزان ما با تلاش و توکل فعالیت خود را ادامه می‌دهند.

 

وی مشکل اصلی کشاورزی کاشمر را بازاریابی و فروش محصولات عنوان کرد و گفت: به عنوان مثال در بحث طالبی هم اکنون با فروش این محصول به قیمت کیلویی 320 تومان به هیچ عنوان صرفه اقتصادی برای کشاورز ندارد؛ چرا که ما بررسی کرده و به این نتیجه رسیده‌ایم که نقطه سر به سری برای قیمت طالبی و انگور کیلویی 800 تومان است یعنی نقطه‌‌ای که سودی برای کشاورز ندارد و همان هزینه کارگری خودش را تأمین می‌کند.

 

مدیر جهاد کشاورزی کاشمر در مورد راه حل مشکلات تولیدکنندگان محصول طالبی در کاشمر گفت: حرکت به سمت کشت‌های جایگزین یکی از راه حل‌ها است ضمن اینکه کشاورزان ما هم نباید بیشتر از میزانی که هم اکنون وجود دارد طالبی کشت کنند چون کشش بازار در حد 500 هکتار است؛ اما امسال این میزان بیشتر شد و حتی در برخی شهرستان‌های اطراف هم اقدام به کشت طالبی کردند و لذا بازار از لحاظ عرضه و تقاضا به هم ریخته است. همچنین باید نوع طالبی که کشت می‌شود تغییر کند چون این نوع طالبی که هم اکنون در کاشمر کشت می‌شود ماندگاری کمی دارد.

 

موسوی به مشکلات پیش روی صنایع جانبی کشاورزی در کاشمر اشاره کرد و گفت: یکی از موانعی که داریم دستورالعملی است که از جانب ریاست سازمان صنعت و معدن استان آمده است مبنی بر اینکه تمام این صنایع باید در شهرک‌های صنعتی جمع شوند در صورتی که با توجه به اینکه صنایع جانبی کشاورزی، کارگاه‌های کوچکی هستند می‌توانیم آن‌ها را در اطراف خود روستا سازماندهی کنیم که هم از لحاظ تأمین کارگر راحت‌تر باشند و هم محصول همان روستا را در همان مکان فرآوری کنند.

 

مدیر جهاد کشاورزی کاشمر همچنین با انتقاد از به طول انجامیدن برخی استعلام‌ها اظهار داشت: یکی دیگر از مشکلات پیش روی صنایع، نرخ بالای تسهیلات بانکی است؛ هم اکنون این تسهیلات بین 15 تا 18 درصد است که برای صنعت‌گران به صرفه نیست درصورتی که چنانچه نرخ این تسهیلات در حد چهار درصد و با بازپرداخت پنج تا هفت سال باشد کشاورزان هم می‌توانند با زمان‌بندی مناسب تسهیلات دریافتی را به بانک‌ها برگردانند.

انتهای پیام/