مهدی جمعه‌پور به مناسبت 21تیرماه روز جهانی بدون نایلکس در گفتگو باصبح توس اظهار داشت: پلاستیک‌ها و ظروف یکبار مصرف یکی از معضلات اصلی محیط زیست است که تشدید روند مصرف‌گرایی باعث شده استفاده از آن‌ها هر روزه بیشتر شود.

 

وی ادامه داد: پلاستیک‌ها موادی غیر قابل تجزیه هستند و یا زمان تجزیه بسیار بالایی دارند به گونه‌ای که تجزیه آن ها بین 200 تا هزار سال به طول می‌انجامد.

 

رئیس اداره حفاظت از محیط زیست کاشمر خاطرنشان کرد: پلاستیک‌ها اگر در بافت خاک قرار بگیرند بافت خاک را تخریب و غیر قابل نفوذ می‌کنند که این موضوع آسیب‌های جدی برای کشاورزی و حاصلخیزی خاک در پی دارد و چنانچه توسط موجودات زنده مصرف شوند موجب اتلاف آن‌ها می‌شوند.

 

وی افزود: همچنین پلاستیک‌ها اگر در طبیعت قرار گیرند چهره طبیعت را زشت و زننده کرده و اثرات منفی بر سلامت انسان و در بعضی موارد آثار سرطانزایی دارند.

 

جمعه‌پور خاطرنشان کرد: از بین بردن و کاهش آثار زیانبار پلاستیک‌ها با احساس مسئولیت اجتماعی و مشارکت مردمی، امری امکانپذیر است که با چند اقدام ساده نظیر استفاده از سبد و یا کیسه پارچه‌ای در خرید از فروشگاه‌ها، عدم استفاده از ظروف یکبار مصرف در مراسمات، استفاده و دریافت کمتر پلاستیک هنگام خرید، تفکیک و استفاده مجدد از پلاستیک‌ها در خانه امکان‌پذیر است.

 

رئیس اداره حفاظت از محیط زیست کاشمر گفت: به عنوان مثال در همین شهرستان کاشمر چنانچه همزمان با روز بدون نایلکس تصمیم بگیریم هر خانواده در هفته یک پلاستیک کمتر استفاده کنیم بالغ بر دو هزار پلاستیک را از محیط زیست شهرمان پاک کرده‌ایم.

 

وی خواستار احساس مسئولیت همگانی برای حفاظت از محیط زیست که محیط زندگی همه موجودات بوده و سود اصلی آن به خود انسان برمی‌گردد، شد.

انتهای پیام/