رضا یوسفی در گفتگو با صبح توس اظهار داشت: فرش کاشمر از دیر باز ریشه در فرهنگ اصیل مردمان این دیار داشته و مردم با فرهنگ این خطه با انگشتان هنرمندانه خود جانی در تار و پود خفته فرش خلق می‌کردند که همچون اشیای گرانبهای زیرخاکی دارای ارزش بوده و این ارزش تا به امروز حفظ شده است.

رییس اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری کاشمر افزود: در فرش کاشمر طرح‌های متنوعی به کار می‌رود که برخی از آن‌ها نقوش هندسی و شکسته است که از گذشته‌های دور تا به امروز در میان عشایر و ایلات رواج داشته و بخشی از تولیدات فرش کاشمر را به خود اختصاص می‌دهد.

وی ادامه داد: گروه دیگر از طرح‌های رایج در کاشمر، نقوش گردان نظیر شاه عباسی، افشان، افشان ترنج، لچک ترنج چهار فصل، لچک افشان، خنثی محرابی، زیرخاکی و گلفرنگ می‌باشد که از این میان طرح‌های گلفرنگ و زیرخاکی درصد زیادی از طرح های قالی این شهرستان را به خود اختصاص داده است.

یوسفی گفت: با توجه به قدمت هنر ارزشمند فرش در کاشمر پیشنهاد راه‌اندازی موزه تخصصی فرش به شورای راهبردی موزه‌ها ارسال شده تا در صورت تصویب اقدامات لازم در این خصوص صورت پذیرد.

وی خاطرنشان کرد: با حمایت اداره کل میراث فرهنگی خراسان رضوی کتابی با عنوان طرح و نقش در قالی کاشمر توسط خانم جاهدپور به رشته تحریر در آمده و در صورت حمایت‌های لازم این کتاب به عنوان تنها منبع پژوهشی درباره فرش کاشمر جهت استفاده پژوهشگران به چاپ خواهد رسید.

رییس اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری کاشمر تصریح کرد: لازم به ذکر است که نشان جغرافیایی فرش کاشمر در سال 1394 در فهرست سازمان تملک فکری به ثبت جهانی رسیده است.

انتهای پیام/