به گزارش صبح توس؛ حجت الاسلام علی احدی به مناسبت روز عفاف و حجاب در گفتگو با صبح توس اظهار داشت: عفت یعنی اینکه حالتی در انسان به وجود می‌آید که بر اثر آن حالت، انسان سعی می‌کند از زشتی‌ها و بدی‌ها دوری کند و در واقع غیرتی در انسان است که از آن تعبیر به عفت می‌شود یا به تعبیر دقیق‌تر، عفت ناشی از یک غیرت درونی است.

وی ادامه داد: عفت یعنی شخص سعی می‌کند کاری را که حس می‌کند زشت است و خلاف عقل و جوانمردی است انجام ندهد که به چنین فردی در فرهنگ دینی ما عفیف و دارای عفت گفته می‌شود.

مدیر مدرسه علمیه امام صادق(ع) کاشمر افزود: در قرآن مجید و روایات اسلامی به این موضوع بسیار پرداخته شده است تا آنجا که ائمه فرموده‌اند عفیف بودن ریشه تمام خوبی‌هاست و حال باید دید به چه علت است که فرموده‌اند عفت رأس کل خیر است؟

احدی تصریح کرد: علتش این است که معنای عفیف بودن در بین ما مردم بیشتر به سنخ خاصی از پاکدامنی گفته می شود ولی در فرهنگ دین، عفت یک معنای گسترده و عامی دارد و فراتر از پاکدامنی به یک معنی خاص است به عنوان مثال زبان یک انسان اگر فحاشی کرد، ذکر باطل و آبروریزی کرد، این زبان یک زبان بی حیا می‌شود و عفت زبان رعایت نشده است و یا چشم انسان اگر به منظره‌ای که شایسته نیست خیره شد دیگر آن چشم، عفیف نیست و همچنین گوش ما اگر آنچه را که نباید استماع کرد گوش داد دیگر عفیف نیست.

امام جمعه موقت کاشمر گفت: در یک کلام تمام افکار و اعضا و جوارح ما ممکن است با عفت باشند و ممکن است خدای نکرده بی‌حیایی کنند و لذا حالا متوجه می شویم که چرا در روایات می‌فرمایند اگر در کسی روحیه عفت ایجاد شد همه خوبی‌ها به سراغش می‌آید و چشم و گوش و افکار و رفتارش سنجیده و متعادل می‌شود، لذا می‌بینیم که مسأله عفاف یک چنین معنای کلی دارد.

وی افزود: هم اکنون هفته عفاف و حجاب است و درست است که مسأله حجاب بعد از عفاف آمده اما یک مسأله در افکار ما مردم باید اصلاح شود که مسأله عفاف و حجاب و پاکدامنی مخصوص بانوان نیست بلکه از آن طفلی که اولیات عقل و تعقل را می‌فهمد تا نوجوان، جوان، میانسال و پیر در تمام سنین و در هر شغلی که هستند مسأله عفاف برای آن‌ها مطرح است و لذا انسان اگر بخواهد انسان باشد باید عفیف باشد.

احدی ادامه داد: البته اینکه حجاب پشت سر عفت آمده است و در ذهن ما از مسأله عفاف بیشتر بانوان مطرح می‌شوند به این علت است که یگی از گروه‌های جامعه که مسئولیت زیادی دارند و شخصیت آن‌ها به چشم می‌آید بانوان هستند.

وی تصریح کرد: اگر در یک جامعه خدای نکرده بانوان آن جامعه در جایگاه خودشان نباشند، ارزشی نباشند و آسیب پذیر شده باشند کل جامعه آسیب می‌بیند لذا می‌گوییم روز عفاف و حجاب.

مدیر مدرسه علمیه امام صادق(ع) کاشمر افزود: علت دوم که حجاب بعد از عفاف آمده است این است که هر چند ما نمی‌خواهیم ادعا کنیم هر خانمی که ظاهرش محجبه است کامل و بی نقص است ولی یقیناً حفظ ظاهر تأثیر دارد و ظاهر انسان خبر می‌دهد از سر درون لذا ما حجاب کامل را به عنوان نماد عفت و پاکدامنی می‌دانیم و افتخار می‌کنیم به میلیون‌ها بانوانی که در این کشور از وقتی اسلام مطرح شد و مخصوصاً بعد از پیروزی انقلاب اسلامی با تحفظ بر حجاب و پاکدامنی و ایثار و فداکاری خود مایه افتخار جامعه اسلامی هستند.

وی با اشاره به توطئه رژیم پهلوی برای کشف حجاب تصریح کرد: حجاب و عفاف نقش مهمی در جامعه دارد لذا یک نقطه تاریکی که در تاریخ کشور ما وجود دارد آن وقتی است که آن شخص قلدر و ستمگر، بی حجابی را اجباری کرد و به جامعه اسلامی اهانت کرد و لذا از یک طرف آن خاطرات تلخ و از طرف دیگر حماسه‌هایی که مردم آفریدند در ذهن و تاریخ کشور اسلامی ما باقی ماند و هیچ وقت آن مسائل فراموش نمی‌شود.

امام جمعه موقت کاشمر ادامه داد: عفت مخصوص بانوان نیست بلکه عفیف بودن مربوط به همه است لذا در حدیثی می‌فرمایند خداوند دوست دارد انسان با حیایی را که عفت بورزد، هر کاری می خواهد بکند از حرف زدن و پیام گذاشتن در فضای مجازی و... بررسی کند که آیا این گونه صحبت کردن مطابق با عفت است یا خیر و همچنین می‌فرمایند خداوند بدش می‌آید از کسی که بی حیاست و عفت عمومی را رعایت نمی‌کند.

وی افزود: مسأله عفت آن قدر مهم است که در مسائل اسلامی گاهی صحبت از عفت است و گاهی صحبت از تعفف و از روایات و آیات شریفه استفاده می‌شود که خدا نه تنها پاک بودن را دوست دارد بلکه تعفف را هم دوست دارد یعنی به عنوان مثال کسی ممکن است در زندگی شخصی خود با سختی زندگی می‌کند اما آن غیرت انسانی و ایمانش به حضرت پروردگار باعث می‌شود که به هر چیزی تن ندهد و منت دونان را نکشد که این می شود تعفف یعنی در ظاهر نشان بدهد که من نیازی به فلان شخصیت ثروتمند بی‌دین ندارم.

احدی خاطرنشان کرد: بر اساس روایات، انسان می‌تواند از پاک زیست و عفت ورزیدن نردبانی درست کند و به ملائکه خدا برسد و حتی از ملائکه بالاتر برود و به آنجا برسد که ملائکه خادم او شوند.

امام جمعه موقت کاشمر در پایان اظهار داشت: باید به جوانانمان بیاموزیم که هر فیلم و مطلبی در فضای مجازی شایسته دیدن نیست چرا که برخی فیلم‌ها و مطالب، آن حالت عفت و حجاب را در ما کم می‌کند و نظام اسلامی ما هم به دنبال این است که این ارزش‌ها ریشه دارتر از گذشته در جامعه استقرار پیدا کند.

انتهای پیام/