به گزارش صبح توس؛ فوت می‌کند، صحبت نمی‌کند، ناسزا می‌گوید، شعر می‌خواند، ساعت را می‌پرسد یا زنگ زده تا به تمسخر، مشاوره بگیرد: آقا کبریت آتش گرفته، باید چکار کنم؟!!
اینها نمونه‌های تاسف‌بار تماس‌های تلفنی به ایستگاه آتش‌نشانی گلبهار است که تقریباً ۵۰ موردش در هر شبانه‌روز اتفاق می‌افتد.
از حدود ۷۰ تماس تلفنی طی ۲۴ ساعت، فقط پنج تا شش مورد آن، بیانگر وجود حادثه‌ای واقعی هستند، ده الی دوازده تماس جویای نکات آموزشی و راهنمایی می‌باشند و بطور میانگین دو مورد خرابی آسانسور به ایستگاه آتش‌نشانان گلبهار گزارش می‌شود اما حدود ۵۰ زنگ تلفن را مزاحمان به خود اختصاص می‌دهند.
آتش‌نشانان آموخته‌اند که قبل از فرونشاندن هر آتشی می‌بایست در ابتداء، آتش خشم خود را فرونشانند پس با سعه‌صدر، تلفن‌های بی‌دلیل مزاحمان را تحمل کرده و لب از درشت‌گویی فرو می‌بندند. شاید مزاحمان، طعم دود و مزه‌ی آتش را هنوز در محاصره شعله‌ها نچشیده‌اند تا طول ثانیه‌ها به اندازه‌ی ساعت‌ها، کشدار شده‌باشد چون فقط در این حال، ارزش واقعی لحظات دانسته خواهدشد.
صبحگاهان هنگام تغییر شیفت، آتش‌نشان، مزاحمت‌های ۵۰ باره بیماران روحی و روانی را با شنیدن نوای ملکوتی قرآن در ایستگاه به فراموشی سپرده و هر صبحگاه، سوگند خود را برای فداکاری و جانفشانی در راه حفظ جان و مال مردم، تکرار و بروزرسانی می‌کند تا سختی‌ها، بی‌توجهی‌ها و مزاحمت‌های روزانه بین او، مردم و خدای مردم فاصله‌گذاری‌ نکند.
شعاع تقریباً ده کیلومتری حوزه استحفاظی برای انجام ماموریت‌های محوله، کار را بر آتش‌نشانان گلبهار سخت کرده‌است. آتش‌نشان بیشترین نگرانی‌اش، بُعد مسافت تا محل حادثه‌دیده بویژه در روستاهاست. او برای حل این مشکل، طرحی دارد که بر اساس آن، چهار نفر توسط دهیاران منطقه به ایستگاه آتش‌نشانی گلبهار معرفی می‌شوند. این افراد بطور رایگان برای مواجهه با حوادث، آموزش دیده و در مواقع بروز حادثه تا رسیدن ماموران آتش‌نشانی به محل، اقدامات اولیه را انجام خواهند‌داد.
کمبود نیروی انسانی به اندازه‌ای معضل هست که ذهن فرمانده جوان ایستگاه آتش‌نشانی را به خود مشغول کند. اکنون او با ارائه طرح «آتش‌نشان داوطلب» در گلبهار با فهرستی مشتمل بر ۱۲۰ متقاضی مرد و زن مواجه شده‌است. نظر موافق شورای شهر و نیز شهردار گلبهار امیدهای بسیاری را در دل آتش‌نشانان ایجاد کرده تا با توان و کارایی بیشتری به مردم خدمت کنند.
پس از انجام کلیه مراحل اداری در ۷ مهر ماه سال جاری مصادف با «روز آتش‌نشان»، این طرح رونمایی خواهدشد و آنگاه شعار «هر خانواده، یک آتش‌نشان» تحقق می‌یابد. ان‌شاءالله.

تهیه و تنظیم گزارش: محمدرضا فتحی نجفی
انتهای پیام/