محمدصادق خلیلی در گفتگو با صبح توس اظهار داشت: اینکه برخی مردم گمان می‌کنند اداره اوقاف و امور خیریه اقدام به فروش قبر می‌کند برداشت اشتباهی است چرا که فروش قبر در محل بقاع متبرکه و امامزادگانی که تحت نظارت و تولیت اوقاف است ممنوع بوده و سیاست سازمان اوقاف و امور خیریه این است که کمترین دفن اموات در مجموعه بقاع متبرکه انجام شود.

وی افزود: در واقع بر اساس قانون، متولی ایجاد قبور و آرامستان در هر شهری دستگاه دیگری است و این مهم بر عهده اداره اوقاف و امور خیریه نیست بلکه آن دستگاه بر طبق قانون موظف است آرامستان‌هایی در شهر ایجاد کند که با هزینه بسیار پایین در اختیار مردم و کسانی که نیاز دارند قرار دهد.

رییس اداره اوقاف و امور خیریه کاشمر خاطرنشان کرد: آنچه در بقاع متبرکه انجام می‌شود واگذاری اولویت حق‌الدفن است نه فروش قبر و این واگذاری اولویت هم به کسی خواهد بود که طبق ضوابط اوقاف، شرایطی را داشته باشد مانند والدین شهدا که واگذاری این حق‌الدفن برای آن‌ها رایگان است اما برای سایر افراد بر اساس نظر کمیته قیمت‌گذاری قبور بایستی مبلغی را تحت عنوان خیریه و اهداء به بقعه متبرکه پرداخت و بعد از پرداخت آن مبلغ، هیأت امناء بقعه اجازه دفن را صادر می‌کنند.

خلیلی تصریح کرد: این کار مطلقاً به معنای فروش قبر نبوده و نخواهد بود چرا که فروش یعنی فرد خریدار، مالک می‌شود در صورتی که چنین چیزی در بقاع متبرکه و زیارتگاه امامزادگان امکان ندارد.

وی تأکید کرد: در مجموع با توجه به سیاست‌های سازمان اوقاف و امور خیریه و برنامه‌هایی که برای بقاع متبرکه به عنوان قطب فرهنگی پیش‌بینی شده است ما موافق دفن اموات در زیارتگاه‌ها نیستیم و معتقدیم که باید حداقل دفن در این زیارتگاه‌ها انجام شود.

خلیلی ادامه داد: مجموعه‌هایی مانند زیارتگاه امامزاده سیدحمزه(ع) در کاشمر، مکان‌هایی هستند که شهروندان و زائران برای زیارت و تفریح مراجعه می‌کنند و این مناسب نیست که مثلاً در یک روز عید یک فرد به همراه خانواده خود به این زیارتگاه‌ها مراجعه کند و سپس با صحنه‌های تدفین و عزاداری برای اموات مواجه شود.

رییس اداره اوقاف و امور خیریه کاشمر تصریح کرد: زیارتگاه‌ها به فرموده مقام معظم رهبری باید یک قطب فرهنگی باشند تا اقشار مختلف مردم جذب این مجموعه‌ها شوند و لذا موضوع دفن اموات در این مجموعه‌ها باید به حداقل ممکن برسد و امیدواریم با فراهم آمدن شرایط مناسب توسط دستگاه‌هایی که بر اساس قانون، متولی این موضوع هستند این مهم در کاشمر محقق شود.

انتهای پیام/