محمد یعقوبی در گفتوگو با صبح توس اظهار داشت: کتابخانه زیارتگاه شهید مدرس(ره) کاشمر در سال 1375 با حضور تولیت فقید آستان قدس رضوی فعالیت خود را با هدف ارتقاء سطح دانش جامعه، دسترس پذیری منابع مورد نیاز مردم شهرستان و ترویج فرهنگ کتابخوانی آغاز کرده است.

وی ادامه داد: این کتابخانه هم اکنون دارای 68 هزار و 961 جلد کتاب است ضمن اینکه هر ساله بر اساس نیاز و درخواست‌های اعضا و همچنین منابع جدیدی که در بازار نشر عرضه می‌شود، کتاب‌های جدید از نمایشگاه‌های بین المللی و سایر نمایشگاه‌های کتاب کشور خریداری و به مجموعه افزوده می‌شود به عنوان مثال همین امسال حدود 40 میلیون تومان کتاب از نمایشگاه کتاب تهران خریداری شده است.

مدیر مجتمع فرهنگی زیارتگاه شهید مدرس(ره) کاشمر افزود: این کتابخانه هم اکنون دارای 24 هزار و 395 عضو شامل 12 هزار و 425 مرد و 11 هزار و 970 زن می‌باشد ضمن اینکه روزانه بین هزار و 100 تا هزار و 200 مراجعه کننده داشته و در هر روز حدود 700 جلد کتاب و لوح فشرده از این کتابخانه به امانت می‌رود.

یعقوبی اظهار داشت: کتابخانه زیارتگاه شهید مدرس(ره) کاشمر دارای بخش‌های مختلفی از جمله تالار مطالعه و مخزن برادران و خواهران، بخش نشریات، منابع دیجیتال، بخش مرجع، بخش کودکان و واحد مشاوره می‌باشد که در این قسمت مشاوره تحصیلی، خانوادگی و... به صورت رایگان برای اعضا توسط کارشناس ارشد مشاوره ارائه می‌شود.

وی ادامه داد: در بخش نشریات کتابخانه 73 نشریه اعم از روزنامه و مجله وجود دارد که بیشتر آن‌ها مجلات تخصصی مرتبط با رشته‌های دانشگاهی موجود در کاشمر و نیز نیاز‌های مردم این شهرستان مانند کشاورزی، مکانیک و... می‌باشد ضمن اینکه در حوزه نشریات و روزنامه‌های سیاسی نیز با رعایت اصل بی‌طرفی از نشریات طیف‌های مختلف سیاسی در کتابخانه وجود دارد.

مدیر مجتمع فرهنگی زیارتگاه شهید مدرس(ره) کاشمر به تلاش این کتابخانه برای ترویج فرهنگ مطالعه در بین اقشار مختلف مردم کاشمر اشاره کرد و گفت: در راستای گسترش فرهنگ کتابخوانی، حدود 20 ایستگاه مطالعه در مراکز بهداشتی روستاها ایجاد کرده‌ و برای آن‌ها کتاب ارسال می‌کنیم ضمن اینکه بر اساس کتابچه گزیده منابع موضوعی، توزیع کتاب را در قشرهای هدف و به صورت موضوعی انجام می‌دهیم و علاوه بر این موارد با برگزاری مسابقات کتابخوانی هم به صورت اینترنتی و هم به صورت حضوری برای علاقمند کردن مردم به مطالعه کتاب تلاش می‌کنیم.

یعقوبی خاطرنشان کرد: در مجموع پنج کتابخانه وابسته به آستان قدس رضوی در مجموعه مؤسسه آستان مقدس حسین بن موسی الکاظم(ع) طبس و زیارتگاه شهید مدرس(ره) کاشمر مدیریت می‌شوند که در این میان کتابخانه زیارتگاه شهید مدرس کاشمر از جایگاه ویژه‌ای برخوردار بوده و سطح بسیار بالایی دارد.

وی به طرح توسعه این کتابخانه هم اشاره کرد و گفت: در حالی که کتابخانه زیارنگاه شهید مدرس(ره) کاشمر دارای 800 متر مربع مساحت بود با اجرای طرح توسعه و بهره‌برداری از آن از مهرماه سال گذشته، این میزان به دو برابر افزایش یافته و هم اکنون با هزار و 600 متر مساحت به عنوان بزرگترین کتابخانه منطقه در خدمت علاقمندان به فرهنگ و دانش و کتاب در شهرستان کاشمر و شهرستان‌های همجوار می‌باشد.

انتهای پیام/