به گزارش صبح توس؛ به نقل از آستان نیوز، حجت الاسلام و المسلمین سید ابراهیم رئیسی عصر امروز در گردهمایی فعالان مردمی اربعین حسینی که در تالار قدس حرم مطهر رضوی برگزار شد، عاشورا را رمز بقا، حیات مجدد، رشد و احیای دین و عینیت بخشیدن به آموزه‌های اسلام دانست و اظهار کرد: در تابلوی عاشورا تمام مظاهر عالی انسانی و اسلامی متجلی می‌باشد. مظاهر عالی همچون توحید، دلدادگی به خدا، عبودیت پروردگار، ایثار، فداکاری و شجاعت در عاشورا به بشریت آموخته شده است.


عضو شورای عالی حوزه علمیه خراسان با بیان اینکه اگر نهضت امام حسین(ع) و عاشورا نبود، امروز از اسلام چیزی باقی نمی‌ماند، تصریح کرد: توکل، وفا، اوج عبودیت و تسلیم در برابر پروردگار، ایثار، نوع‌دوستی و توجه به دیگران در پرتو خداخواهی، جهاد، شهادت و دیگر قله‌های انسانیت همه در کربلا دیده می‌شود. گویا قرار است مدنیت بشری به نام عاشورا رقم بخورد؛ عاشورا برای رقم خوردن تمدنی به نام حسین بن علی(ع) در زندگی انسان‌هاست.


وی از کربلا با عنوان آغاز و تولد عاشوراییان یاد کرد و ادامه داد: در جریان واقعه کربلا دشمن می‌خواست عاشورا پایان باشد، یزیدیان، امام حسین(ع) و یارانشان را شهید کردند تا هیچ اثری از عاشورا باقی نماند، اما در واقع این روز آغاز بود.

رسالت مکتب عاشورا بیدار کردن بشر و زدودن ظلمت‌هاست


حجت الاسلام والمسلمین رئیسی در ادامه به فرازهایی از زیارت‌نامه اربعین اشاره و ابراز کرد: در زیارت مشهور امام حسین(علیه‌السلام) آمده است که «بَذَلَ مُهجَتَهُ فِیکَ لِیَسْتَنْقِذَ عِبادَکَ مِنَ الجَهالَهِ وَ حِیرَهِ الضَّلالَه» و این رسالت اصلی مکتب عاشورا یعنی بیدار کردن بشر و زدودن تاریکی‌ها و ظلمات جهل از جامعه انسانی را نمایان می‌کند.


وی با تاکید بر این مطلب که خون شهدا از عالم بشریت جهل زدایی می‌کند، اظهار کرد: بیداری اسلامی از برکات خون شهدایی است که عاشورایی شهید شدند. خون شهدا بسیاری از فطرت‌ها را در عالم بیدار کرده است و فطرتی که بیدار شد دیگر ظلم نمی‌پذیرد و اجازه میدان داری به ظالمان و مستکبران را نمی‌دهد.


وی اضافه کرد: عاشورا آغازی برای اصلاح اجتماعی، سیاسی و فرهنگی در بشریت بوده و گویا قرار است به برکت خون شهدای کربلا، هر سال در تمام اعصار به نام مبارک اباعبدالله الحسین(ع) انقلابی در عالم بشریت اتفاق بیافتد.

عضو هیئت رئیسه مجلس خبرگان رهبری با طرح این سؤال که چرا تمام انبیاء، اوصیا و بزرگان دین بر گرامیداشت یا عاشورا تاکید داشتند؟ پاسخ داد: اگر نهضت امام حسین(ع) و عاشورا نبود بدون شک امروز از اسلامی هیچ اثری باقی نمانده بود. اینکه بزرگان بر گرامیداشت عاشورا تاکید کرده‎اند برای آن است که عاشورا رمز بقا هویت دین در عرصه زندگی انسانی، تعالی بشر برای زندگی ربانی و رمز ظلم ستیزی و اقامه عدالت و آزادی در جهان است.


ابا عبدالحسین(ع) می‌خواست جامعه قدرت تعقل پیدا کند


تولیت آستان قدس رضوی با اشاره به تلاش‌های استکبار برای تحمیل فرهنگ غربی به جوامع اسلامی، ابراز کرد: امروز جریانات جهل آمیز و استکباری در دنیا تلاش دارند قدرت تعقل را از جوامع بگیرد، تا امام کفر از امام حق قابل تشخیص نباشد و اربعین برای آن است که این شناخت‌ها حاصل شود و روح عبودیت، مقاومت، شهادت، همبستگی و وحدت در جوامع اسلامی احیا و زنده بماند.


وی افزود: ابا عبدالحسین(ع) می‌خواست جامعه قدرت تعقل، اندیشه و تحلیل پیدا کند، زیرا جامعه‌ای که قدرت تحلیل پیدا کرد، دیگر راه، رهبر و مقصد را گم نمی‌کند.


 وی با بیان اینکه پیام اربعین برای محرومان، پیام امید بخش نجات و برای مستکبران پیام پایان جریان و خط استبدادی و ظلم است، تصریح کرد: راهپیمایی عظیم اربعین فرصت و زمینه‌ای برای همبستگی و اتحاد امت حسینی در برابر یزیدیان زمان می‌باشد. اربعین نوید تحولی عظیم در جامعه بشری بوده و امروز جلوه‌های این تحول در جهان آشکار شده است.


حجت الاسلام و المسلمین رئیسی با اشاره به تشکیل ستاد خدمت رسانی آستان قدس رضوی در اربعین حسینی سال گذشته، عنوان کرد: سال گذشته آستان قدس رضوی بطور جدی و برنامه ریزی شده وارد جریان اربعین شد و در این راه تلاش کرد در نقاطی که خدمت رسانی کمتر به زائران انجام می‌شود ورود پیدا کند، از همین روی موکب‌های آستان قدس رضوی در مرز مهران برپا شدند.

انتهای پیام/