به گزارش صبح توس؛ شهرستان کاشمر مهمترین قطب تولید محصول پرطرفدار طالبی در استان خراسان رضوی است به گونه‌ای که هم به لحاظ سطح زیر کشت و هم به لحاظ طعم و مزه، حرف اول را در استان می‌زند.

امسال اما کام طالبی‌کاران کاشمر آن گونه که باید و شاید، شیرین نشد و مشکلات پیش روی آن‌ها باعث شده است که نه تنها سود کافی از زحمت‌کشی خود نبرند بلکه حتی در برخی موارد هزینه‌های تولید را هم نتوانند از فروش محصول طالبی خود به دست بیاورند.

در گفتگو با چند نفر از تولید کنندگان طالبی در دهستان بالاولایت کاشمر به بررسی وضعیت بازار طالبی در سال جاری پرداخته‌ایم.

اختلاف شدید قیمت طالبی از زمین‌های کاشمر تا مغازه‌های مشهد!

مرتضی مختاری که در روستاهای فرگ و رزق آباد کاشمر مشغول تولید محصول طالبی است گفت: مشکل اصلی ما این است که درآمدهای ما کفاف هزینه‌های تولید طالبی را نمی‌کند مثلاً طالبی ما را در زمان اوج تولید، بازار مشهد کیلویی 350 تا 400 و در نهایت 500 تومان می خرند اما در مغازه‌های مشهد به قیمت کیلویی 1500 تا 2 هزار تومان کمتر به مشتری نمی‌دهند!

وی افزود: ما هزینه‌های زیادی برای تولید طالبی باید انجام دهیم به عنوان مثال یک دانگ آب را باید 3 میلیون و 500 هزار تومان پول بدهیم یعنی ما برای کشت 100 من زمین باید 7 میلیون تومان فقط پول آب بدهیم علاوه بر اینکه هزینه‌های پلاستیک و میلگرد و... هم وجود دارد که در مجموع حدود 9 میلیون تومان هزینه کرده‌ایم که تا امروز شاید فقط نیمی از این مبلغ به دست ما آمده است و معلوم نیست تا پایان فصل برداشت حتی هزینه‌هایی که انجام داده‌ایم به دست ما برسد.

این کشاورز ادامه داد: الآن آب هم کم شده است و به همین دلیل قیمت آن افزایش داشته به طور مثال سال گذشته ما همین آب را به قیمت هر دانگ 1 میلیون و 500 هزار تومان و در نهایت 2 میلیون تومان اجاره می‌کرده‌ایم اما امسال باید برای هر دانگ آب 3 میلیون و 500 هزار تومان پرداخت کنیم.

مختاری خاطرنشان کرد: بالأخره باید بگوییم که دلمان خون است و امید ما فقط به خداست چرا که سود اصلی به دست ما نمی‌رسد یعنی برای هر بار ما که دو تن باشد 200 هزار تومان میدان‌باری ها کمیسیون می‌گیرند و 180 هزار تومان هم باید کرایه بدهیم یعنی وقتی حساب می‌کنی چیز زیادی دست ما را نمی‌گیرد.

وی اظهار داشت: بیشتر اهالی مشغول تولید طالبی هستند و امسال هم خیلی زیاد زمین کاشته‌اند و لذا بازار خوب نیست.

هزینه‌های بالای تولید و درآمد اندک

مجید صبری از اهالی روستای بهاریه کاشمر هم که سال گذشته طالبی تولید می‌کرده است اما امسال به تولید تیل روی آورده خاطرنشان کرد: چون سال‌های گذشته دیدیم که قیمت طالبی بسیار پایین آمده و تأمین هزینه‌ها را هم نمی‌کند و حتی مجبور می‌شدیم طالبی‌ها را جلوی گوسفندها بریزیم لذا امسال منصرف شدیم و نکاشتیم.

وی افزود: سال گذشته وقتی یک ماشین 2 و نیم تن بار طالبی ما را به مشهد می‌برد بعد از کم کردن هزینه‌های کمیسیون و کرایه راه، برای ما 300 هزار تومان پول می‌آورد و امسال هم وضعیت بهتر نیست به طوری که سر زمین طالبی را از کشاورز به قیمت 250 تا 300 و در اواخر به 400 تومان می‌خریدند!

این کشاورز به محصول تیل اشاره کرد و گفت: الآن تیل به تولید رسیده است که باز قیمت آن به نسبت طالبی بهتر است چون در کاشمر به قیمت 600 تومان می‌خرند اما تیل هم با توجه به هزینه‌های بالای تولید مثل پلاستیک، سم‌پاشی و... کفاف نمی‌کند چرا که ما برای 200 من زمین تیل فقط 4 میلیون تومان هزینه پلاستیک و سم‌پاشی کرده‌ایم.

حسین میری کشاورز دیگری که در روستای فرگ کاشمر به تولید طالبی مشغول است هم گفت: طالبی امسال قیمت مناسبی ندارد به طوری که ما امسال 30 من زمین اجاره کرده و آب هم اجاره کرده‌ایم و حدود 4 میلیون تومان هزینه آب و ... کرده‌ایم اما بعید است هزینه‌های آن تأمین شود چون تا زمانی که تولید زیاد بود سر زمین از ما کیلویی 260 تومان می‌خریدند و وقتی محصول کمتر شد کیلویی 400 تومان و ما حتی به مشهد هم طالبی فرستاده‌ایم اما آنجا هم قیمت مناسبی نداشت.

وی خاطرنشان کرد: شرایط باید طوری باشد که سود اصلی نصیب کشاورز شود ولی الآن نه فقط در مورد طالبی که در مورد سایر محصولات کشاورزی هم می‌بینیم که از کشاورز ارزان می‌خرند اما خودشان گران می‌فروشند و سود عمده به دست دلال می‌رود یعنی الآن یک نیسان بار طالبی که از کاشمر به مشهد می‌رود 200 هزار تومان کمیسیون و 200 هزار تومان کرایه می‌گیرند و از این نیسان حدود 500 هزار تومان نصیب خود کشاورز می‌شود.

انتهای پیام/