به گزارش صبح توس؛ حمید گرمابی در مراسم سالروز ورود امام رضا(ع) به نیشابور که شامگاه دهم تیرماه برگزار شد در جمع مردم و در بقعه‌ی مبارکه‌ی بی‌بی شطیطه، ضمن خوش‌آمد گویی به میهمانان، به‌ویژه اعضای کمیسیون امنیت ملّی و سیاست خارجیِ مجلس شورای اسلامی گفت:در باب ورود امام(ع)، آمارهای اعلام‌شده متفاوت است امّا در آن روز، در نیشابور، ۱۲ هزار یا ۱۸ هزار نفر با قلمدان‌های مرصّع، آماده‌ی نوشتن احادیثی بودند که از امام رضا(ع) نقل می‌شد و این نشان می‌دهد در آن زمان چندین برابرِ این عدد، در نیشابور باسواد وجود داشته است. بدانید ما میراث دار چه مردمی هستیم و چه وظیفه‌ای بر دوشمان است، اگر بخواهیم وظایفمان را در حقّ پیشینیانمان به‌جا بیاوریم، کاری دشوار پیش روداریم.

وی افزود: جوانان و نوجوانان ما این مناسبت‌ها را گرامی داشته و بدانند که ریشه‌های ما کجا است و باید مثل درختانی تنومند، در مقابلِ طوفان‌های روزگار، مقاومت کنند که البتّه تابه‌حال هم، این‌گونه بوده است.

گرمابی گفت: همه می‌دانیم در مسیر حرکت امام رضا(ع) از مدینه به مرو، وقایع مختلفی اتّفاق افتاده و بیشتر مباحثاتی که از ایشان نقل‌شده، مباحثات_علمی و فکری بوده که با فرقه‌های مختلف مسلمان و غیرمسلمان داشته‌اند و همیشه با سعه‌ی صدر و باکمال متانت و صبوری و علم و حکمت با فِرَق مختلف به مباحثه پرداخته‌اند و همیشه هم در ارائه‌ی پاسخ به آنان موفق بوده‌اند.

وی بیان داشت: نکته‌ی دیگر اصل هجرت است که باوجود اجباری بودن، درس‌های زیادی داشته، هجرت‌ها می‌توانند سرنوشت‌ساز باشند و دست‌آوردهای مختلفی به بار بیاورند، هجرت امام رضا(ع) از مدینه به مَرو، برای ما خراسانی‌ها برکات زیادی در طی این سال‌ها داشته‌ و ما نیز این مهم را غنیمت می‌شماریم.

انتهای پیام/