حجت الاسلام علی داورصفت در گفتگو با صبح توس؛ به  بیان اثرات مراسم معنوی اعتکاف در سالم‌سازی فضای جامعه پرداخت و اعتکاف را بهترین فرصت برای خودسازی فردی و اجتماعی دانست.

 


حجت الاسلام داورصفت با بیان این که اعتکاف سبک زندگی انسان را در شعاع معنویت قرار می‌دهد، خاطرنشان کرد: اعتکاف در حفظ ایمان در زندگی انسان، نقش بسیارمهمی دارد چرا که نماد عبودیت و بندگی در برابر پروردگار یکتا است.

 

استاد حوزه علمیه فریمان تصریح کرد: مؤمن معتکف الزامات و محدودیت‌های اعتکاف را با جان دل قبول می‌کند، چرا که می‌داند این محدودیت آزادی و لذت‌های معنوی فراوانی را در پی دارد و پاداش این حرکت معنوی و نورانی با پاداش‌های دنیوی قابل مقایسه نیست.

 

 وی با بیان این که اعتکاف تمرین و آموزش سبک زندگی اسلامی است، اظهارکرد: اعتکاف، چشیدن حیات طیبه برای انسان مومن است و شیرینی و حلاوت این حرکت معنوی در بندگی و عبودیت نهفته است.

 


حجت الاسلام داورصفت با بیان این که انسان برای سیر و سلوک و تهذیب نفس آفریده شده است، خاطرنشان کرد: روزهای پایانی ماه مبارک رمضان فرصت مناسبی برای خودسازی است که معتکفین با حضور در این آیین معنوی زمینه خودسازی و بندگی را برای خود فراهم کرده‌اند.

 

این استاد رسانه ادامه‌داد: اعتکاف به همگان به ویژه  به جوانان می‌آموزد که در کنار محدودیت‌ها می‌توان به لذت‌های حقیقی  رسید و خلوتی که در سایه اعتکاف برای جوانان حاصل می‌شود، فرصت خودسازی و خودباوری را برای آنان ایجاد می کند.

 

وی با اشاره به فرمایشات مقام معظم رهبری درخصوص حفظ ارزش‌های دینی و اسلامی اظهارکرد: امروز دشمنان دین مبین اسلام با هدف نابودی و از بین بردن ارزش‌های اسلامی وارد میدان جنگ با مسلمانان شده‌اند و هر جا احساس کرده که اسلام گسترش پیدا می‌کندف شگرد جدیدی را برای ناکامی آن به کار گرفته است؛ اما حرکت‌های معنوی مانند اعتکاف ترفندهای آنان را بی‌نتیجه می‌کند.

 

حجت الاسلام داورصفت با بیان این که بهترين زمان براى اعتکاف، ماه رمضان و دهه آخر آن است، گفت: پيامبراسلام‏(ص) همه ساله در ماه رمضان و به ويژه دهه آخر آن  اعتكاف می‏كرد و می‏فرمود: «ده روز اعتكاف در ماه رمضان، برابر با دو حج و دو عمره است».

 


این استاد حوزه علمیه در ادامه به آثار اجتماعي اعتکاف اشاره کرد و افزود: عمل کردن به وظايف و فعاليت‌هاي اجتماعي بدون پشتوانه معنوي، سبب سقوط انسان از جايگاه حقيقي خود و مانع از رسيدن او به كمال مطلوب مي‌گردد، از اين رو اديان آسماني و به خصوص اسلام با همه دستوراتي كه درباره اجتماع دارند، هيچ گاه از تقويت پشتوانه معنوي انسان فروگذار نكرده‌اند.

 

وی خاطرنشان کرد: در دنياي امروز كه بشر با بحران‌هاي فراوان مادي و معنوي روبرو است و همه چيز به گونه‌اي ساخته شده است كه بشر را به يك ماشين مكانيكي تبديل كرده و اين اشتغالات و پيشرفت‌ها نيز از سويي باعث تشديد بحران معنوي و تنزل كيفي زندگي افراد شده، حضور در محافل مذهبی از قبيل اعتكاف مي‌تواند جلوي اين افراط و تفريط‌ها را بگيرد.

 


حجت الاسلام داورصفت با اشاره به این که اعتكاف انسان را از آفت خدافراموشي و خودفراموشي نجات مي‌دهد، یادآورشد: كاهش جرم و جنايت در جوامع و افزايش روحيه تعاون و همكاري و توجه به اجتماع مسلمين از جمله آثار اجتماعي اعتكاف است.

انتهای پیام/