محمد عارفی در گفتگو با صبح توس اظهار کرد: یکی از بیماری‌های مشترک انسان و حیوان، تب خونریزی دهنده کریمه کنگو است که بیماری‌های خونریزی دهنده بیشتر از طریق ویروس‌ها به دام و انسان منتقل می‌شوند و با خونریزی‌های متعدد در اندام‌های مختلف منجر به کم خونی و مرگ انسان و دام می‌شوند.

 

رییس شبکه دامپزشکی کاشمر افزود: این بیماری در دام، علائم حادی ندارد؛ اما در انسان‌هایی که به وسیله ویروس و از طریق فرآورده‌ها و گوشت آلوده وارد بدنشان می‌شود با علائم نسبتاً بالا مانند اسهال، استفراغ خونی، خونریزی از دهان، چشم، گوش و پوست بدن و غیره همراه است.

 

عارفی در مورد نحوه انتقال ویروس این بیماری خطرناک به انسان گفت: این بیماری از طریق گزش کنه آلوده، تماس با خون، ترشحات، گوشت و بافت‌های آلوده دام و انسان مبتلا به سایر انسان‌ها منتقل می‌شود.

 

وی با تأکید بر لزوم رعایت بهداشت فردی برای مصون ماندن از ابتلا به بیماری‌های مشترک انسان و حیوان خاطرنشان کرد: در خصوص گزیده شدن توسط کنه آلوده تأکید می‌شود که دامداران و دست اندرکاران کشتارگاه‌ها و مراکز بسته‌بندی گوشت و افرادی که به دلایلی در محیط‌هایی کار می‌کنند که ممکن است دارای کنه باشد، بهداشت فردی را رعایت کرده و از لوازم و لباس‌های مربوطه مانند لباس یکسره، ماسک و دستکش استفاده کنند.

 

رییس دامپزشکی کاشمر ادامه داد: یکی از مواردی که برای جلوگیری از ابتلا به تب کریمه کنگو و سایر بیماری‌های مشترک انسان و حیوان باید مد نظر همه قرار داشته باشد خودداری از ذبح دام در معابر عمومی و ملأ عام است، بنابراین باید ذبح دام در کشتارگاه انجام شود تا ضمن رعایت بهداشت فردی، سایر شهروندان تماس با خون و سایر ترشحات دامی نداشته باشند.

 

وی افزود: یکی دیگر از کارهایی که برای جلوگیری از ابتلای به این بیماری باید مد نظر قرار گیرد آن است که بعد از استحصال گوشت و ذبح دام، حداقل به مدت 24 ساعت باید گوشت در دمای یخچال با دمای صفر تا چهار درجه نگهداری شود و از آنجا که این کار برای شهروندان مشکل است، چنانچه در کشتارگاه ذبح شود، در آنجا لاشه دام در پیش سردکن کشتارگاه نگهداری شده و بعد از 24 ساعت می‌توانند تحویل بگیرند، بنابراین از شهروندان تقاضا می‌کنیم چنانچه دامی را برای نذر، عقیقه، قربانی وغیره ذبح می‌کنند اولاً حتماً به کشتارگاه مراجعه کرده و ثانیاً بعد از ذبح آن را به پیش سردکن کشتارگاه تحویل داده و روز بعد گوشت را مورد استفاده قرار دهند.

 

عارفی در مورد تأثیر قرار دادن گوشت در پیش سردکن اظهار کرد: اگر دوره پیش سرد طی نشود امکان ایجاد عفونت‌های ثانویه و عفونت‌های موجود در گوشت وجود دارد ولی در دوره پیش سرد، عوامل عفونی و ویروسی از بین می‌رود.

 

وی در توضیح بیشتر این موضوع گفت: بعد از ذبح دام یک‌سری تغییرات شیمیایی و جمود نعشی رخ می‌دهد که خود این تغییر شیمیایی باعث از بین رفتن عوامل بیماری زا می‌شود که این موضوع در پیش سردکن زودتر انجام شده ضمن اینکه لاشه دستکاری هم نمی‌شود؛ اما اگر لاشه ذبح شده دوره پیش سرد را طی نکند ممکن است از طریق دست، وسیله نقلیه وغیره ویروس‌های بیماری‌زا به لاشه منتقل شود.

 

عارفی افزود: این در صورتی است که اگر دوره پیش سرد برای لاشه طی شود امکان فعال شدن ویروس‌ها و میکروب‌ها در لاشه وجود نخواهد داشت؛ چرا که ویروس‌ها در موجود زنده فعال هستند و با طی شدن دوره مذکور، بافت لاشه و گوشت حالت اسیدی پیدا کرده و ویروس‌ها در گوشت فعال نخواهند شد و البته ما نیز باید مراقب باشیم که عفونت‌ و آلودگی ثانویه به گوشت منتقل نکنیم.

 

وی در توصیه‌ای به شهروندان تأکید کرد: مردم از خرید گوشت فاقد مهر بهداشتی خودداری کنند ضمن اینکه در کاشمر از حدود یک سال پیش علاوه بر مهر بهداشتی، برچسب حاوی تاریخ استحصال دام، تاریخ ذبح و طی کردن دوره پیش سرد نیز بر روی لاشه نصب می‌شود که خریداران گوشت می‌توانند آن را کنترل کنند.

 

رییس دامپزشکی کاشمر از شهروندان خواست در صورت مشاهده گوشت فاقد مهر و برچسب به دامپزشکی شهرستان اطلاع دهند.

 

عارفی خاطرنشان کرد: کسانی هم که خودشان دام دارند و ذبح می‌کنند و یا کسانی که در روستاها گوشت تهیه می‌کنند حتماً در زمان ذبح دام، مسائل بهداشتی را رعایت کرده و به خصوص بعد از ذبح، گوشت را به مدت 24 یا 48 ساعت در دمای بین صفر تا چهار درجه در یخچال نگهداری کنند که در این صورت مشکل خاصی ایجاد نمی‌شود چون دوره پیش سرد طی شده و ویروس‌هایی مثل تب کریمه کنگو از بین می‌رود.

 

وی با تأکید مجدد بر رعایت بهداشت فردی اظهار داشت: افرادی که با دام سر و کار دارند از برداشتن کنه‌های روی بدن دام‌ها خودداری کرده و به ویژه به کودکان اجازه ندهند به دام‌ها نزدیک شوند تا مورد گزش کنه قرار نگیرند ضمن اینکه در هنگام پشم‌چینی، زایمان دام و سایر موارد هم بهداشت فردی را رعایت کرده و نسبت به پاکسازی دامداری‌ها و سم‌پاشی با سم‌های استاندارد هم اقدام کنند.

انتهای پیام/