محمد قربانی رئیس آب و فاضلاب روستایی شهرستان جغتای در گفت‌وگو با صبح توس؛ اظهار کرد: فرهنگ مصرف صحیح از منابع آب شرب در روستاهای شهرستان جغتای جدی گرفته نمی شود و ادامه این روند در آینده بحران آب را در شهرستان تشدید خواهد کرد.

 

قربانی با اشاره به ثابت بودن میزان برداشت از سفره های زیر زمینی افزود: آنچه که باعث بروز مشکل کم آبی در برخی از روستاهای شهرستان جغتای از جمله ابوچناری، خسروشیر، سامقان، گوری و فشانجرد شده است، عدم رعایت الگوی مصرف صحیح است که تحت تاثیر کاهش میزان آب برداشتی از منابع زیر زمینی نمی باشد، چراکه میزان برداشت نسبت به قبل کاهشی نداشته و ثابت است.

 

رئیس آبفای روستای شهرستان جغتای گفت: در حال حاضر رفع مشکل قطعی آب در روستاهای ابوچناری، سامقان، خسروشیر، گوری و فشانجرد اولویت اول این سازمان است و در ۱۰ یا ۱۵ روز آینده شاهد بهره برداری از خط انتقال آب شرب به دو روستای کهنه و الله آباد خواهیم بود.

 

وی یادآور شد: پروژه حفر چاه عمیق جدید برای آبرسانی به روستاهای بخش هلالی شهرستان جغتای که به دلایلی متوقف شده بود طی دو روز آینده از سر گرفته خواهد شد؛ اما فرایند انتقال آب این چاه به روستاهای هدف به حداکثر شش ماه زمان نیاز دارد؛ اما قول می دهیم که مشکل قطعی آب در روستای ابوچناری نیز طی هفته آینده به طور کامل رفع شود.

 

تغییر مزه آب در برخی روستاهای بخش هلالی رفع می‌شود

 

قربانی با اشاره به تغییر مزه آب شرب در برخی روستاهای بخش هلالی این شهرستان عنوان کرد: اگرچه حل این مشکل نسبت به قطعی آب شرب روستاهای خسروشیر، گوری و فشانجرد در اولویت دوم قرار دارد؛ اما تدابیر لازم برای رفع این مشکل در آینده ای نزدیک اندیشیده شده است.

 

رئیس آبفای روستایی جغتای خاطرنشان کرد: مردم عزیز روستاهای شهرستان جغتای تا رفع کامل مشکلات به وجود آمده نهایت صرفه جویی را در مصرف آب شرب داشته باشند تا مردم روستاهایی که با معضل قطعی آب روبرو هستند، بیش از این تحت فشار قرار نگیرند و ساعات بیشتری از شبانه روز را به آب شرب سالم دسترسی داشته باشند.

 

خراسان جزو خشک ترین مناطق کشور است

 

قربانی با اشاره به موقعیت جغرافیایی کشور، استان و شهرستان جغتای، تشریح کرد: ایران جزو نقاط گرم و خشک کره خاکی محسوب می شود و در این بین استان خراسان رضوی نسبت به استان های دیگر در اقلیمی خشک تر واقع شده است و نگرانی های جدی در رابطه با بحران های آبی آینده این استان به وجود آمده است.

 

وی گفت: وضعیت منابع آبی شهرستان جغتای نسبت به دیگر نقاط استان خراسان رضوی شرایط بهتری دارد؛ اما با توجه به ممنوع بودن حفر چاه عمیق در دشت جوین و همچنین به دلیل جایگیری منابع اصلی برداشت آب شرب شهرستان از این دشت، در صورتی که میزان مصرف توسط مشترکین بهینه نشود در آینده ای نزدیک با بحران های جدی در این زمینه روبرو خواهیم شد.

 

جغتایی ها ۲ برابر سرانه کشوری آب مصرف می کنند

 

رئیس شبکه آب و فاضلاب روستایی جغتای یادآور شد: وجود باغچه ها و بعضا باغ های غیر متعارف و وسیع در حیاط های مسکونی بیشتر روستاهای شهرستان جغتای از یک طرف و فرسودگی شبکه توزیع آب از طرفی دیگر باعث شده است تا سرانه مصر آب در روستاهای شهرستان به دو برابر حد نصاب کشوری برسد.

 

وی انشعابات غیر مجاز و یا خراب را از دیگر دلایل بالا بودن سرانه مصرف در شهرستان عنوان و خاطرنشان کرد: ماموران آبفای روستایی جغتای به صورت دائم در روستاهای مختلف با انواع تخلفات، انشعابات غیر مجاز و یا کنتورهای خراب روبرو می شوند که در درجه اول نسبت به رفع عیب کنتورهای خراب و اخطار به اشتراک های متخلف اقدام می کنند و در صورتی که تخلفات ادامه پیدا کند پرونده را به مراجع قضایی ارجاع می دهند.

 

قربانی با بیان اینکه در حال حاضر حدود ۱۰۰ پرونده شکایت قضایی مرتبط با انواع تخلفات آب شرب در جریان است، گفت: این نهاد نسبت به افرادی که اقدام به انشعاب غیرمجاز از شبکه آب شرب روستایی کرده اند، هیچ تخفیفی را قائل نبوده و آب آنها را قطع می کند.

 

رئیس آبفای روستایی جغتای در پایان با تاکید بر اصلاح الگوی مصرف آب در بین روستاییان، گفت: آموزش و پرورش، روحانیت و ائمه جمعه بخش مرکزی و بخش هلالی می توانند در زمینه ارتقاء فرهنگ مصرف آب در بین مردم موثر واقع بشوند.

انتهای پیام/