علیرضا هاشم آبادی مدیر جهاد کشاورزی جوین در گفت و گو با خبرنگار صبح توس اظهار کرد: شهرستان جوین یکی از قطب های مهم کشاورزی در استان خراسان رضوی است.

 

وی افزود: مساحت اراضی آبی جوین 30 هزار و 562.5 هکتار ومساحت اراضی دیم دوهزار و 673 هکتار است.

 

مدیر جهاد کشاورزی جوین تصریح کرد: در این شهرستان حدود 361 حلقه چاه و 71 رشته قنات وجود دارد که از این منابع آبی حدودا 185.9 میلیون متر مکعب در سال آب استحصال شده و به مصرف کشاورزی می رسد .

 

هاشم آبادی یادآورشد: با توجه به خشکسالی های پیاپی و افت شدید سطح منابع آبی، شهرستان جوین از نظر منابع آبی در وضعیت ممنوعه و بحرانی قرار دارد و سالانه حدود 0.85 متر از سطح منابع آبی شهرستان کم می شود .

 

وی با اشاره به اینکه یکی از مهم ترین راه های صرفه جویی در مصرف آب، استفاده از روشهای نوین آبیاری است، بیان داشت: با استفاده از این روش راندمان  آبیاری  افزایش یافته و از هدر رفت آب در مسیر انتقال و همچنین توزیع آب در مزرعه جلوگیری می شود .

 

مدیر جهاد کشاورزی جوین افزود: یکی از برنامه هایی که مدیریت جهاد کشاورزی جوین به جد پیگیر آن است، ترغیب و تشویق کشاورزان به استفاده از سامانه های نوین آبیاری است.

 

هاشم آبادی ادامه داد: در این روش ها بسته به کیفیت آب،  برای اراضی که شوری آب آن پایین تر از (m.mhos/cm)5000 باشد طراحی سیستم آبیاری به صورت تحت فشار صورت می گیرد و در صورتی که شوری اراضی بیشتر از  5000 باشد به صورت کم فشار طراحی می شود .

 

وی تصریح کرد: در سال های گذشته بالغ بر سه هزار هکتار از اراضی شهرستان جوین مجهز به سیستم های نوین آبیاری شده اند و امسال نیز با در نظر گرفتن سهمیه هزار هکتاری برای شهرستان جوین، تاکنون 980 هکتار از این سهمیه جذب شده است.

 

مدیر جهاد کشاورزی جوین در پایان گفت: شهرستان جوین با پیشرفت فیزیکی 98 درصدی، رتبه اول استانی در زمینه جذب اعتبارات آبیاری را به خود اختصاص داده  است و بیش از 40 پرونده آبیاری تحت فشار به مساحت 700 هکتار نیز در دست بررسی و مطالعه می باشد .

 

انتهای پیام/