به گزارش صبح توس؛ مجتبی مزروعی، ظهر امروز در نشست سامان بخشی تولید، حمایت و توسعه بازارهای داخلی و خارجی انگور و کشمش منطقه ترشیز که در دفتر فرمانداری خلیل‌آباد برگزار شد اظهار کرد: در طرح توسعه بخش کشاورزی دو برنامه طولانی‌مدت و سالانه وجود دارد.

 

محور حرکت تمام اقدامات در بخش کشاورزی باید بحث آب باشد

 

وی بهره‌وری از آب را از عمده مسائل برنامه توسعه بخش کشاورزی استان خراسان رضوی دانست و خاطرنشان کرد: محور حرکت تمام اقدامات در بخش کشاورزی باید بحث آب باشد و در تولیدات زراعی، باغی، مکانیزاسیون، صنایع تبدیلی باید با نگاه به بحث آب، بهره‌وری و کاهش مصرف آب فعالیت‌های را پیش برد.

 

مدیرکل جهاد کشاورزی استان خراسان رضوی بابیان اینکه در چند سال گذشته اعتبارات خوبی در بحث آبیاری تحت‌فشار وجود داشت، تصریح کرد: در سال جاری نیز این اعتبارات رشد قابل‌توجهی داشته و به هر میزان که طرح باشد اعتبار وجود دارد و محدودیتی در گسترش طرح‌های آبیاری تحت‌فشار و کم‌فشار وجود ندارد.

 

وی با تأکید بر اینکه علاوه بر مباحث تولیدات دامی، مکانیزاسیون، توسعه گشت گلخانه‌ای تمرکز کل استان بر روی بحث آب و بازرگانی محصولات باغی است، بیان کرد: بازرگانی و توسعه صنایع جز با فعال کردن تشکل‌ها و تعاونی‌ها و حمایت از صنایع تبدیلی میسر نخواهد بود.

 

ایجاد صنایع تبدیلی- تکمیلی در ترشیز بسیار مهم و ضروری است

 

مزروعی بابیان اینکه اعتبار خوبی در بحث یارانه کشمش نصیب منطقه ترشیز شده است که نباید این اعتبار گوشت قربانی شود، بیان کرد: راه‌اندازی صنایع تبدیلی و تکمیلی می‌تواند تحول خوبی در بحث صادرات کشمش داشته باشد.

 

وی کشمش سبز قلمی را کم‌نظیر یا بی‌نظیر دانست و تأکید کرد: باید مسائل بهداشتی و استانداردهای تولید کشمش را رعایت کرد تا بتوان مشتری معتبری در سطح جهان پیدا کرد و باید از این اعتبارات در جهت ارتقاء بهره‌وری و ایجاد ارزش‌افزوده بهره برد.

 

این مقام مسئول بابیان اینکه باید بخشی از یارانه کشمش را برای ایجاد صنایع تبدیلی و بخشی را نیز برای ایجاد صندوق‌های تخصصی استفاده کرد، عنوان کرد: صنایع تبدیلی و ایجاد کارخانه فراوری کشمش در منطقه ترشیز بسیار مهم و ضروری است.

 

وی در پایان گره کار در بخش کشاورزی را مرتبط با بخش بازرگانی دانست و تأکید کرد: چنانچه مشکلات عرضه به بازار جهانی برطرف شود مطمئناً مشکل کشمش حل خواهد شد.

انتهای پیام/