به گزارش صبح توس؛ علی قناویزچی، مدیر امور فرهنگی و گردشگری شهرداری مشهد در نشست خبری کاربری بخشی به خانه‌های قدیمی، که ظهر امروز برگزار شد، اظهار کرد: در حوزه گردشگری و امور زائرین، شهرداری مشهد از دو سال گذشته یکی از ظرفیت‌های مغفول خود را که استفاده از بناهای تاریخی است را وارد عرصه گردشگری کرده است و همه به این مهم اشراف دارند که طی سالیان گذشته توجه خاصی به این موضوع نشده است و متأسفانه بسیاری از خانه‌های تاریخی از بین رفته و یا تغییر کاربری داده‌اند.

 

مدیر امور فرهنگی و گردشگری شهرداری مشهد اضافه کرد: در یک سال گذشته با مطالعاتی که انجام شده است سعی کردیم با ظرفیت باقیمانده در شهر مشهد و تجارب سایر شهرها، سعی بر استفاده از این خانه‌ها کنیم و با ورود مالکین و سرمایه گذاران، تغییر کاربری این بناها صورت گیرد که علاوه بر حفظ این سرمایه شهری، آورده اقتصادی نیز داشته باشد.

 

وی یادآور شد: علاوه بر ارزش اقتصادی و کارآفرینی، مطلوبیت مکانی نیز به این اماکن داده می‌شود و هدف دیگر نیز احیای این فضاها است که خروجی‌های اجتماعی دارد و از مهاجرت افراد بومی این مناطق جلوگیری می‌کند و با حفظ این بناها بحث گردشگری و فرهنگی نیز انجام می‌شود.

 

قناویزچی عنوان کرد: بسیاری از مالکان خانه‌های تاریخی بلاتکلیف هستند و در برخی از اماکن حتی انگیزه نیز نیست و با تصویب این طرح بسیاری از مالکان تعیین تکلیف شدند و بر همین اساس بسیاری از سرمایه‌گذاران می‌توانند در اینجا سرمایه‌گذاری کنند.

 

صدور پروانه رایگان برای خانه‌های قدیمی

 

مدیر امور فرهنگی و گردشگری شهرداری مشهد خاطرنشان کرد: صدور پروانه رایگان برای خانه‌های قدیمی از سوی شورای شهر ابلاغ شد و با بازدید از تجربیات سایر شهرها به این مهم دست یافتیم که در آن جا به محتوا زیاد توجه نشده بود و در مشهد با نگاه فرهنگی، جذب گردشگر و توسعه گردشگری زیارت این طرح نوشته شده است.

 

وی تصریح کرد: این مصوبه شامل حال افرادی است که قبل تاریخ تصویب این بناها مالک بوده‌اند و اگر کسی بعد از این مصوبه بخواهد روی این بناها سرمایه‌گذاری کند، باید به صورت یک مجموعه اماکن را خریداری کند که این موضوع برای حمایت از مالک قدیمی است.

 

قناویزچی ابراز کرد: خارج از کارها و سرمایه‌گذاری‌هایی که در مشهد انجام شد، دعوت از صندوق احیای بناهای قدیمی نیز در دستور کار قرار گرفت و همچنین تجربیات سایر شهرهای پیشرو در بناهای تاریخی به کار گرفته شد.

 

مدیر امور فرهنگی و گردشگری شهرداری مشهد با بیان اینکه مالک این بناها باید به شهرداری منطقه با مدارک لازم مراجعه کند، در مورد شرایط این خانه‌ها، تصریح کرد: امکان بازدید برای عموم باید باشد.

 

وی خاطرنشان کرد: بعد از شروع عملیات و گرفتن مجوز بهره‌برداری از شهرداری بقیه کارها به عهده اداره میراث فرهنگی است و کاربری‌هایی که برای این خانه‌ها تعریف شده است شامل فضای نمایشگاهی، خدمات فرهنگی، اقامتی، پذیرایی و هرنوع خدمات می‌باشد.

 

قناویزچی خاطرنشان کرد: در حال حاضر ۶۳ مورد خانه تاریخی ثبت شده در مشهد وجود دارد که بیشتر این‌ها در منطقه ثامن و مناطق یک و هشت قرار دارند.

 

مدیر امور فرهنگی و گردشگری شهرداری مشهد یادآور شد: خانه تاریخی و بنای تاریخی با هم متفاوت است به طوری که بنای تاریخی شامل شامل آب انبار و مساجد و حسینه و مدارس است و هم اکنون مجموع خانه‌ها و بناهای تاریخی شهر ۱۱۴ عدد است.

 

برخی از خانه‌های ساخته شده رگه‌هایی از معماری ایرانی اسلامی را دارند

 

وی بیان کرد: در حال حاضر ۱۱۰ خانه در مشهد شناسایی شده است که امکان ثبت برای آن‌ها وجود دارد و البته شرط قدیمی بودن این است که حداقل ۲۵ سال از ساخت آن گذشته باشد.

 

قناویزچی تصریح کرد: برای سهولت این موضوع باید تمامی دستگاه‌های مربوط پای کار بیایند.

 

مدیر امور فرهنگی و گردشگری شهرداری مشهد بیان کرد: چهار خانه تاریخی در اختیار شهرداری است که سه خانه ملک و خانه داروغه و توکل است که تجهیز شدند و تا پایان تابستان به بهره برداری می‌رسند.

 

وی در خصوص تسهیلات بانکی این طرح، خاطرنشان کرد: مذاکراتی با بانک شهر انجام شده و بانک شهر اعلام آمادگی کرده است که در این موضوع همراهی کند.

 

مدیر امور فرهنگی و گردشگری شهرداری مشهد اضافه کرد: در برخی مناطق مشهد بعضی از نماهای شهری طی سال‌های اخیر ایجاد شده که رگه‌هایی از ذوق ایرانی و اسلامی در آن دیده می‌شود و در حال حاضر تعداد این بناها به ۱۰۰ مورد می‌رسد و این نماها علاوه بر جذابیت بصری به هویت بخشی شهری نیز کمک می‌کند.

 

قناویزچی با توجه به رویداد مشهد ۲۰۱۷، یادآور شد: این طرح بسترسازی معماری ایرانی و اسلامی است و افزایش منظر شهری را مورد توجه قرار داده و کیفیت بخشی به نماها را شامل شده است و تقویت ارتباط مناسب بین مردم و مدیریت شهری می‌تواند به این مهم کمک شایانی داشته باشد.

 

انتهای پیام/