به گزارش صبح توس؛ مجتبی شاکری، ظهر امروز در نشست سامان بخشی تولید، حمایت و توسعه بازارهای داخلی و خارجی انگور و کشمش منطقه ترشیز، اظهار کرد: 90 درصد اقتصاد منطقه ترشیز بر پایه کشاورزی استوار است.

 

وی بابیان اینکه شهرستان خلیل‌آباد با ظرفیت کشاورزی بالایی که دارد می‌تواند نقش مهم و تأثیرگذاری در تحقق شعار سال داشته باشد، خاطرنشان کرد: شش هزار هکتار از باغات خلیل‌آباد به محصول انگور اختصاص دارد و 20 رقم انگور در شهرستان شناسایی‌شده است.

 

اقتصاد و بازار خلیل‌آباد تحت‌الشعاع بخش کشاورزی است

 

فرماندار خلیل‌آباد ضمن بیان این موضوع که سال گذشته 20 هزار تن انگور تولیدی شهرستان به کشورهای روسیه و اوکراین صادر شد، تصریح کرد: خلیل‌آباد با صادر کردن 30 تن برگ انگور به نقاط مختلف کشور روزانه اشتغال خوبی در شهرستان ایجاد می‌کند.

 

وی با تأکید بر اینکه قطعاً خلأهایی در بحث کشاورزی شهرستان وجود دارد، بیان کرد: سرمازدگی اخیر مشکلاتی را برای کشاورزان منطقه به وجود آورد و باعث کف بُر کردن باغات انار و همچنین از بین رفتن زعفران شد.

 

شاکری بابیان اینکه وارد شدن بیش از 129 میلیارد تومان خسارت به بخش کشاورزی شهرستان، بازار و اقتصاد شهرستان را تحت‌الشعاع قرار داد، عنوان کرد: در راستای حمایت از کشاورزان خسارت‌دیده، یک هزار و 428 فقره از وام‌های کشاورزان با برآورد 11 میلیارد تومان استمهال شد.

 

قسمت عمده‌ای از محصولات باغی به ضایعات تبدیل می‌شود

 

وی بیشترین اعتبارات تملک دارایی شهرستان را مربوط به بخش کشاورزی دانست و تأکید کرد: در گشت گلخانه‌ای با راه‌اندازی مجتمع گلخانه‌ای و اشتغال 20 کارشناس کشاورزی اقدام خوبی در جهت توسعه گشت گلخانه‌ای برداشته شد.

 

این مقام مسئول در ادامه با اشاره به نبود صنایع تبدیلی تکمیلی در شهرستان خلیل‌آباد، بیان کرد: عدم وجود صنایع تبدیلی و تکمیلی در شهرستان خلیل‌آباد باعث شده قسمت عمده‌ای از محصولات کشاورزی منطقه به ضایعات تبدیل شود.

 

وی بابیان اینکه بخش خصوصی برای سرمایه‌گذاری صنایع تبدیلی اعلام آمادگی کرده است، ابراز کرد: روند حضور بخش خصوصی در شهرستان میسر شده است و مدیران آمادگی کامل برای فراهم کردن بسترهای حضور سرمایه‌گذاران را دارند.

 

شاکری در پایان به کاهش 22 درصدی میزان بارش باران در شهرستان اشاره کرد و گفت: از ابتدای سال زراعی میزان بارش باران 145 میلی‌متر بوده که نسبت به سال گذشته با 22 درصد کاهش بارش همراه بوده است.

انتهای پیام/